Ranná rutina
Pravidelná ranná aktivita, najmä taká, na ktorú sa tešíš, ti môžu značne pomôcť s ranným vstávaním. Ak si ráno zvykneš zacvičiť, táto fyzická aktivita zvýši hladinu endorfínov, čím sa zlepší prietok krvi do mozgu, a teda začne lepšie pracovať. Preto si vytvor rannú rutinu, ktorá ťa nabudí.
Súčasťou rannej rutiny môže byť aj striedavá teplá a studená sprcha. Zmena teploty zvyšuje cirkuláciu krvi a pomáha prebudiť telo. Či už je to strečing, joga, krátka chôdza alebo meditácia, nájdite si to, čo ti vyhovuje najviac.
Zdravé raňajky
Pre telo je veľmi dôležité, aby sme ho ráno nabili energiou, z ktorej bude môcť čerpať. Vhodné je preto dať si ráno zdravé a vyvážené raňajky, ktoré budú obsahovať bielkoviny, zdravé tuky a komplexné sacharidy. Dobrou voľbou sú napríklad vajíčka, celozrnný chlieb a zelenina.
Okrem jedla je dôležitý aj pitný režim. Po noci je totiž telo dehydratované, čo môže spôsobiť ešte väčšiu únavu a ospalosť. Predtým, než siahneš po rannej káve, vypi najprv pohár vlažnej vody.
Plánovanie a redukcia stresu
Je naozaj náročné sa ráno vytrepať z postele, keď hneď po otvorení očí máš pred sebou predstavu chaotického, stresujúceho a náročného dňa. Preto skús ešte pred odchodom k povinnostiam stráviť pár minút plánovaním svojho dňa. Stanovenie si priorít a smerovania dňa môže byť silným motivátorom na vstávanie.
Napíš si zoznam úloh, ktoré ťa čakajú. To môžeš urobiť dokonca večer pred tým, vďaka čomu budeš presne vedieť, čo ťa na druhý deň čaká a budeš ho môcť začať s jasnou a čistou mysľou. Ak máš hneď po zobudení problém s návalmi stresu, skús dýchacie a uvoľňovacie techniky, napríklad 5-minútovú rannú meditáciu.