Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 30.11.2022
sk
Ondrej, Andrej
cz
Ondřej

V poslednej dobe trávime veľa času doma a čím dlhšie si doma, tým viac ti tam všetko lezie na nervy. Zrazu máš pocit, že bývaš veľmi nudne. Ale nezúfaj, nie si v tom sám. Práve preto sme dali dokopy niekoľko predmetov, ktoré otočia tvoje bývanie o stoosemdesiat stupňov. A ty sa tam opäť budeš (za predpokladu, že niekedy odídeš) rád vracať.

1. Obrazy, ktoré môžeš neustále meniť

Nič ti nebráni investovať stovky do unikátneho umeleckého diela, ale keďže by si do konca mesiaca stále rád niečo jedol, asi to nebude možnosť číslo jedna. Chceš niečo svieže, pekné a hlavne lacné… a takéto obrazy sa veľmi rýchlo okukajú. Prvý týždeň sa z nich tešíš, druhý už pomenej a po mesiaci ich ledva registruješ. Efektívnejšie je nakúpiť si prázdne rámy rôznych veľkostí a tlačiť si do nich obrázky sám. Môžeš ich vymeniť vždy, keď sa ti zunujú, a vyjde ťa to len na pár drobných.

Jonny Caspari / Unsplash

2. Štýlové svietidlá

Svetlo vnesie život do každej miestnosti, no netreba zabúdať, že nie je lampa ako lampa. Vnútorné osvetlenie má priamy vplyv na našu psychiku, rôzne druhy svetiel vedia navodiť rôzne druhy nálad, a preto je veľmi dôležité vybrať si to správne. Pestrú paletu unikátnych dizajnových svietidiel ponúka aj internetový obchod Elusia a určite tam nájdeš také, ktoré bude vyhovovať práve tvojim potrebám. V ich ponuke nájdeš aj stolné a podlahové lampy, osvetlenie kuchynskej linky, schodov, kúpeľne či rôzne typy vonkajšieho osvetlenia, za ktoré budeš vďačný vždy, keď sa budeš vracať domov potme.

Pri výbere svietidla treba zohľadniť množstvo rôznych parametrov. Na čo sa miestnosť využíva, či je v nej aj iný zdroj svetla (napríklad televízor), či je strop dosť vysoký, aby naň sedel luster (ten by mal byť vo výške minimálne 190-220 centimetrov), a veľa ďalších. Je ľahké sa stratiť, preto je vždy lepšie zveriť sa do rúk odborníkov.

Elusia

 

3. Živé rastlinky

Izbové rastlinky oživia každú miestnosť. Estetická príťažlivosť však rozhodne nie je jediným esom, ktoré majú v rukáve. Je vedecky dokázané, že odbúravajú stres, pomáhajú v boji s únavou, pri bolesti hrdla či chrípke a na druhej strane zlepšujú náladu a podnecujú ku kreativite. Okrem toho absorbujú toxíny zo vzduchu, vďaka čomu sa človeku vnútri hneď o čosi lepšie dýcha. Pochopiteľne, nemožno zabudnúť ani na ich terapeutické účinky – starať sa o ne nás jednoducho robí šťastnejšími.

Prudence Earl / Unsplash

4. Dizajnérske zrkadlá

Zrkadlá opticky zväčšujú miestnosť, sú teda ideálnym doplnkom do menších bytov (ale rozhodne nie len do nich). Mimo toho vedia skvelo zvýrazniť to, čo zvýrazniť chceme, a odpútať pozornosť od menej atraktívnych častí bytu, ktoré by radšej mohli ostať skryté. Skús zrkadlo postaviť tak, aby odrážalo peknú vázu, čo ti stojí v kúte, alebo ho, naopak, zaves na stenu, z ktorej padá omietka. Šikovné nie?

Skvelou voľbou je tiež moderná a praktická kombinácia zrkadla a svietidla. Vo väčšine takýchto zrkadiel je integrovaný úsporný LED zdroj s vysokým IP krytím, vďaka čomu je možné použiť ich vo vlhkých priestoroch, akými sú napríklad kúpeľne. Takéto dizajnérske zrkadlá sú skvelým doplnkom pre každý domov. Internetový obchod Elusia má navyše v ponuke kúsky, ktoré sa môžu pochváliť ručnou výrobou z najkvalitnejších zrkadiel Opti white, možnosťou navolenia ďalších doplnkových funkcií a vyhrievacou fóliou, vďaka čomu sa ti počas sprchovania nezarosia.

Elusia

5. Machové obrazy

Živé rastliny sú fajn, ale len za predpokladu, že ti do týždňa neskapú. Nie každý to s nimi vie a nech sa hoci aj na hlavu postaví, zalieva ich presne podľa návodu, natáča ich k slnku alebo robí tieň, aj tak to pri nich do mesiaca zabalí aj kaktus. Presne takí ľudia ocenia machové obrazy. Je to ideálny spôsob, ako mať doma niečo zelené a zároveň zo starostlivosti o to nezošedivieť. Machové obrazy sú úplne bezúdržbové a ako bonus absorbujú hluk – a to sa predsa vždy zíde, nie?

Shutterstock

6. Tapety

Kedysi veľmi populárne, postupom času upadli do zabudnutia a dnes tapety opäť zažívajú veľký boom. Veľa ľudí však má pred nimi rešpekt. Stále majú v pamäti, ako sa celé dni či týždne bili so starou tapetou po babke, ktorá nie a nie zliezť z tej poondiatej steny. To je minulosť. Dnešné tapety sú omnoho ľahšie na použitie a rovnako ľahko sa dávajú aj dole. Ak chceš teda do miestnosti vniesť trochu farby, vzorov a hravosti, určite sa ich nemusíš báť.

Nicola Bushuven / Unsplash

7. Multifunkčný ukladací priestor

Môžeš sa aj na hlavu postaviť a pucovať byt od pondelka do piatka. Ak ho máš zahádzaný vecami, aj tak bude stále vyzerať hlučne a neusporiadane. Čo s tým? Nepotrebné veci môžeš vyhodiť či darovať, no stále ti ostane kvantum tých, ktoré potrebuješ a v malom priestore ich jednoducho nemáš kde poriadne uskladniť.

V takom prípade treba čarovať z vody a maximalizovať úložný priestor, ako to len ide. Jednou z možností je napríklad multifunkčný nábytok. Dnes je kopec postelí, sedačiek či kresiel, ktoré majú extra úložný priestor už zabudovaný a zmestí sa do nich podstatne viac, ako by si čakal. Sú síce o trošku drahšie ako tie klasické, ale stojí to za to.

Shutterstock

8. Závesy

Ďalšou z možností, ako dostať do priestoru trochu farby, sú závesy. Dnes už má žalúzie hádam každý, ich primárna funkcia teda ostane nevyužitá, ale to neznamená, že sa nedá využiť aspoň tá estetická. Vzorované, farebné či neutrálne, možností je kopec a ak sa ti z nich podarí vybrať tú správnu, určite to bude krok tým správnym smerom.

Shutterstock

Tento obsah vznikol v spolupráci s Elusia s.r.o.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť