Štvrtok 20.1.2022
sk
Dalibor
, Sebastián
cz
Ilona, Sebastián

Vzťahy sú veľmi častou a obľúbenou témou, pretože na dennom poriadku tešia či trápia snáď každého z nás. Aj keď si to možno nechceme priznať, vzťahy nás dosť ovplyvňujú a niektoré situácie nie je vôbec jednoduché znášať.

Obrátili sme sa preto na odborníčku v tejto oblasti, a to konkrétne na vzťahovú poradkyňu Michalu Koniarovú, ktorá je členkou Medzinárodnej asociácie profesionálnych vzťahových koučov. Michala ti bude prostredníctvom našej stránky pravidelne prinášať vzťahové témy, ktoré ženy riešia v každodenných životoch, ale aj problémy, s ktorými sa často hanbia zdôveriť svojmu okoliu. Dnešný článok ti ponúkne cenné rady, ako začať odznova po bolestivom rozchode.

Michala Koniarová

Ktorá ešte nezažila kopačky, nech sa hlási u súdruha Žinčicu. Pre nás ostatné je tu dnešný článok o tom, ako začať po rozchode opäť znovu dýchať a cítiť sa lepšie. Emocionálna bolesť, ktorú pociťujeme, keď nás milovaný človek opustí, je extrémna, zasahuje nás v tom najhlbšom vnútri a na tom najcitlivejšom mieste.

Náš mozog miluje stav zamilovanosti. Kúpe sa vo vyplavených hormónoch šťastia, v oxytocíne a dopamíne. Po tom, čo nás ale partner opustí, nastane prudká zmena a velenie preberie stresový hormón kortizol spolu s epinefrínom.

Výsledkom sú potom pocity tenzie vo svaloch, neschopnosť sa uvoľniť, sťažené dýchanie a pocity pichania v srdci, taktiež zmeny v trávení, strata chuti do jedla, neustála pohotovosť mozgu a problémy so spánkom, plus naša centrála vykazuje všetky známky abstinenčných príznakov ako pri drogovej závislosti.

Shutterstock

Veľa ľudí v tvojom okolí možno tvoj rozchod bagatelizuje, ja len pripomeniem, že rozchody sú dôvodom číslo jeden spáchaných samovrážd u mladých ľudí a až okolo 40 % ľudí zažije po rozchode príznaky klinickej depresie.

Rozchod rozhodne je problém a mali by si to uvedomiť aj ľudia okolo teba.

Internet je plný návodov, ako na to, bohužiaľ, mnoho expertov nedokáže ísť poriadne do hĺbky a výsledkom je potom len mlátenie prázdnej slamy a náš pocit neschopnosti. Rady ako „Venuj sa svojim koníčkom, odpútaj sa od minulosti, čo bolo, bolo, dôležitá je budúcnosť…“ sú asi rovnako nápomocné, ako keď poviete extrémne obéznemu človeku, že by mal zhodiť 50 kg.

Shutterstock

My po rozchodoch predsa vieme, že sa máme venovať sebe a hodiť to za hlavu, akurát nevieme, ako to urobiť, keď nás telo vypne a jediné, čo vládzeme, je plakať a vracať sa do minulosti. Tu je teda zoznam mojich rád a návodov, ako na to. Všetky otestované ako funkčné aj na vlastnej koži.

Nebojuj

S pocitmi, ktoré ťa v úvode úplne ovládnu a paralyzujú, neodporúčam bojovať. Sú prirodzenou reakciou tvojho tela a treba ich radšej pokorne akceptovať a prijať. Bojovať proti nim ti totiž prinesie len to, že sa budeš okrem toho všetkého cítiť ešte aj slabá a neschopná ich zastaviť.

Prežívaš jednu z najväčších emočných bolestí ľudského života, tak na seba nebuď taká prísna.

Je to v poriadku, keď budeš plakať, je to v poriadku, keď sa ti nič nebude chcieť, je to v poriadku utápať žiaľ v Nutelle, je to v poriadku, keď na neho budeš stále myslieť. Za svoje pocity sa nehanbi, nechaj ich žiť vlastným životom a postupne, bez toho, aby si si z nich niečo zakazovala, začni vedome robiť niektoré veci, ktoré budú prospešné.

Shutterstock

Analyzuj

Keď prehrmí úvodný šok a povedzme prvý týždeň emočného tornáda, skús začať pracovať ako detektív a odhaľovať, čo sa vlastne stalo a prečo. Vráť sa k vašim konverzáciám a zážitkom, ale tentokrát nie z nostalgie, ale zo zvedavosti. Pozri si históriu textoviek a sleduj, koľkokrát si komunikáciu začínala sama, koľkokrát on, detto s telefonátmi.

Urob si zoznam skutočne šťastných momentov za posledné 2 mesiace a potom tých nešťastných a porovnaj ich pomer. Napíš na papier, prečo to bol ten chlap, ktorého si si vybrala. Napíš si, čo ťa na ňom najviac vytáčalo a prinášalo ti smútok. Skús si vytvoriť v hlave dokonalého muža, na papier napíš jeho vlastnosti, hodnoty, jeho prejavy voči tebe, pokojne aj jeho výzor, jeho plány do budúcna. A teraz ho porovnaj so svojím bývalým a sleduj, na koľko percent sa tá predstava prekrývala s realitou.

Shutterstock

Začítaj sa do článkov a videí o vzťahoch, snaž sa vzdelávať a chápať súvislosti. Bude skvelé, ak ti v tom pomôže dobrá kamoška, na ktorej úprimnosť a spätnú väzbu sa môžeš spoľahnúť, alebo vzťahový poradca.

Cieľom je dostať toho chlapa z piedestálu, na ktorý si si ho po rozchode postavila, a urobiť z neho tiež iba človeka, ktorý nie je dokonalý.

Ty ho totiž nepovažuješ za poloboha preto, že taký naozaj bol, ale preto, že je momentálne nedostupný. A ľudská psychika a trhové mechanizmy fungujú tak, že keď je niečo nedostupné a je toho málo (napr. diamanty), tak tomu pripisujeme vysokú hodnotu. Netreba sa však nechať zmiasť.

Nahnevaj sa

Áno, nahnevaj. Hnev je často považovaný za nesprávnu emóciu, za niečo, čo sa nepatrí. Učíme sa ho ovládať, počítať do desať, nevybuchnúť. Teraz na to zabudni. Načo a kvôli komu byť teraz diplomatom? Vzťah už nie je. Si len ty sama a bojuješ o prežitie.

Je neuveriteľné množstvo žien, ktoré napriek tomu, že zažili ponižujúce rozchody bez štipky úcty, zažili podrazy, nevery a zbabelcov, ktorí sa oficiálne nikdy nerozišli, len sa nejako vyparili a žene to muselo po čase bolestivo docvaknúť, že asi je koniec, tak napriek tomu sa tie ženy na týchto chlapov vôbec nedokážu zdravo z plných pľúc naštvať, ale donekonečna ich správanie pred sebou i okolím niečím ospravedlňujú a hľadajú chybu iba v sebe.

Shutterstock

Nie je rozchod ako rozchod, ale keď po úprimnej analýze vydedukuješ, koľko vecí sa tam odohralo, ktoré si si vôbec nezaslúžila alebo ktoré si prehliadala a dopustila, tak sa pokojne naštvi. A pokojne sa naštvi aj sama na seba. Smútok, empatia a ľútosť ťa totiž z toho bahna nevytiahnu, túto mobilizačnú silu má jedine zdravý a poctivý hnev.

Svoj cieľ nakrájaj ako salámu

Nesnaž sa pasovať so svojím cieľom v celej jeho veľkosti. Pretože tvoj cieľ posunúť sa ďalej, prestať na bývalého myslieť a byť pripravená na nový vzťah znie tak neuveriteľne, priam ako sci-fi, a bude ti pripadať taký nedosiahnuteľný, že sa ho pravdepodobne zľakneš a nadobudneš dojem, že toto predsa nikdy nedokážeš. Je to úplne rovnaký princíp ako postaviť sa pred cieľ zhodiť 30 kg alebo zarobiť milión. Je to proste priveľa.

Keď to ale dokážeš rozmeniť na drobné a čiastkové ciele, môžeš namiesto neustáleho pocitu zlyhania zažívať denne hoc malé, ale úspechy. Základ je začať z tej salámy skutočne odkrajovať. Každý deň jedno koliesko. Dnes bude stačiť, ak zvládnem jednu hodinu neotvoriť jeho Instagram. Nič viac. Zapíšem si to, vykonám a poznačím. Postupne budem čas predlžovať.

Shutterstock

Keď už to pre mňa prestane byť problém, postavím si pred seba ďalšiu výzvu, niečo, čo by som mohla zvládnuť, a skúsim to. Keď sa všetko nepodarí, to nevadí, dôležité je neustále sa pokúšať, odkrajovať, odkrajovať, až kým jedného dňa nezistíš, že už nie je z čoho.

Nerozptyľuj sa, ale naštartuj projekt

V tejto časti ti chcem vysvetliť, že nie každá činnosť, ktorou sa budeš snažiť v tomto ťažkom období rozptýliť, bude mať rovnaký účinok. Krátkodobé rozptýlenie je fajn a na začiatok viac asi ani nezvládneš. Budeš na seba pyšná, ak vôbec dokážeš dopozerať film bez neustáleho pozerania sa na telefón, alebo ak si pôjdeš zabehať, zacvičiť, ak pôjdeš umyť starej mame okná a podobne. Každá z činností ťa na chvíľu zabaví a rozptýli, problém je, že len na chvíľu.

Keď budeš už o čosi silnejšia, no nečakaj s tým zas donekonečna (mesiac – 6 týždňov po rozchode by malo stačiť), pusti sa do nejakého väčšieho projektu. Ideálne je niečo, pre čo máš vášeň, čo si vždy chcela a malo by to byť niečo, čo ti zároveň tak trochu naháňa strach. Ak sa totiž človek sotí z okraja útesu do rozbúrenej vody, jediné, čo bude jeho mozog okupovať, bude boj o prežitie, a nie nejaký chlap.

Shutterstock

Hoď sa do toho, prekonaj strach, urob krok do neznáma, ktorý nejde zobrať naspäť, a zariskuj.

Ak bude projekt spojený s tvojou vášňou, garantujem ti, že ťa pohltí viac ako len občasné aktivity. Nech je to začiatok podnikania, kreatívne dielo, odbehnutý maratón, chudnutie, napísanie knihy, prihlásenie sa na vysokú… čokoľvek.

Telefón, sociálne siete a vzájomné interakcie po rozchode

Na záver ešte pár praktických rád. Nie je nevyhnutné bývalého partnera úplne zablokovať, vymazať jeho číslo a podobne… U niektorých žien, ktoré sa do toho okolím nechajú natlačiť, sa úzkosť ešte znásobí. Preto to urob len vtedy, ak ti to má priniesť pocit úľavy.

Osobne nie som fanúšik predvádzania sa na sociálnych sieťach v snahe vyvolať u bývalého žiarlivosť a dojem, aký bombastický život teraz žijem. Vnútorne aj tak sama vieš, ako sa veci majú, preto nevytváraj priepastný rozdiel medzi svojím autentickým prežívaním a obrazom navonok. Do tej pasce sa totiž chytíš ako prvá ty sama.

Shutterstock

A čo sa týka nejakej vzájomnej interakcie s bývalým, snaž sa o neutralitu a istú ľahostajnosť. Nebuď pri spoločnom kontakte (osobnom či textovom) dramatická, hysterická, buď napriek všetkému tá, ktorá je nad vecou, síce v pohode, priateľská, ale zároveň pristupujúca k nemu už len ako ku známemu. Nech je z tvojho správania jasné, že to, čo si ceníš najviac, si ty sama, tvoj vnútorný pokoj, pohoda a nový život.

Tak vidíš, ono to nie je zas až také komplikované, je to iba ťažké. Držím každej z vás v tom neľahkom boji o nový život silno prsty!


Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť