V minulosti sa o mentálnom zdraví nehovorilo v takej miere, ako je to dnes. Táto téma už dávno nie je tabu a venuje sa jej čoraz viac ľudí. Približne jeden zo štyroch ľudí v Spojenom kráľovstve má každý rok nejaký problém spojený s duševným zdravím. Preto sa na túto tému rozhodla zamerať redaktorka Megan Barton-Hanson, ktorá pracuje pre portál VICE.
Keď to nemáš správne nastavené v hlave, ťažko sa randí a hľadá potencionálna láska tvojho života. Čo máš robiť? „Samozrejme, že každý je iný a v konečnom dôsledku to závisí od situácie, ale zistila som, že vo všeobecnosti existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste sa pustili do vecí správnym spôsobom,“ povedala. Svoje rady a postrehy zhrnula do niekoľkých bodov, ktoré by ti mali pomôcť pri randení a začiatkoch chodenia s tvojím partnerom/partnerkou.
Necíť sa povinný spovedať sa
Duševné zdravie nie je niečo, čo dokážeš ovplyvňovať lusknutím prsta. Môžeš sa naučiť, ako ho čo najlepšie „ovládnuť“, ale nikdy ho nebudeš mať úplne pod kontrolou. Problémy sa budú objavovať neustále, či už denne, mesačne alebo dvakrát do roka.
Keď s niekým začínaš randiť, môže byť pre teba lákavé sa s ním podeliť o svoje bremená. Neber to ako povinnosť a zároveň nutnosť niekomu oznamovať, čo ti je. Najskôr si treba vybudovať určitú dôveru, inak toho druhého skôr odradíš.
Skús randenie bez alkoholu
Veľa spoločenských stretnutí „dospelákov“ sa točí okolo pitia. Randenie zvyčajne zahŕňa návštevu reštaurácie alebo baru. Akékoľvek problémy s duševným zdravím alebo obavy sa pitím väčšinou zhoršia. Choďte na koncert, do galérie, do obchodov alebo sa len prejdite. Myslite mimo rámca a snažte sa robiť veci, pri ktorých sa budete cítiť dobre, namiesto toho, aby ste svoje hlavy otupili lacnými drinkami.
Ak si chceš niekoho nájsť, nevyhnutne skončíš na množstve zlých rande. Nikto nemá rád, keď sa na druhý deň zobudí s tým, že minul všetky peniaze na predražený alkohol a jediné, čo mu zostane, je opica. Rande stálo za štyri písmená a duševné zdravie bude v troskách.
Robte spoločné aktivity
Niekedy sa najmä muži cítia trápne, keď majú meditovať alebo cvičiť jogu. Je to pekný spoločný zážitok, najmä ak to nikto z vás predtým neskúšal. Zapáľte sviečky, zlým nápadom nie je ani spoločný kúpeľ, prípadne si niečo uvarte alebo prinajhoršom objednajte. Jednoducho si užite spoločné jedlo a relax.
Nesnaž sa niekoho „opraviť“
Keď sa ti niekto „otvára“, je prirodzené, že chceš reagovať a dopomôcť mu radami alebo správnym nasmerovaním. Paradoxne je často najlepšou možnosťou počúvať bez posudzovania. Nemusíš byť najlepším vzťahovým poradcom, stačí, ak budeš skvelým poslucháčom.
Tip: Skús si nájsť niekoho, kto ťa inšpiruje, má zdravé vlastnosti alebo kladie na prvé miesto svoje blaho. Nechceš predsa niekoho, kto je karierista a nebude mať na teba skoro žiaden čas. Chceš niekoho, kto ti vráti rovnaké množstvo energie, ktoré doňho vložíš.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane