Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 21.4.2024
sk
Ervín
cz
Alexandra

Ako reagujú cudzinci na naše zvyky počas Veľkej noci? Slováci sa podelili o humorné historky

Krik, krútenie hlavou, ale aj pokarhanie od manželky.


Veľká noc. Sviatok, na ktorý jedna časť Slovákov nedá dopustiť a druhá o ňom nemôže ani počuť. Zhodneme sa asi, že ženské pokolenie viac nenávidí tento čas roka.

Príde niekto, kto vás „dobije“ korbáčom, obleje studenou vodou a vy mu potom ešte za to máte niečo dať, najlepšie peniaze.

Je pravda, že dnes sú už tieto tradície viac v úzadí a nie je to také isté ako pred 10-15 rokmi, no určité regióny Slovenska nedajú na veľkonočné zvyky dopustiť. Našu Veľkú noc už poznajú aj v zahraničí a niektorí cudzinci ju zažili na vlastnej koži. Aké boli ich reakcie a čo si o nej myslia, nám prezradili Slováci, ktorí im robili počas tohto sviatku spoločnosť.

Martin (40)

Manželka pochádza z Uzbekistanu. Keď zistila, že tu sa cez Veľkú noc ženy oblejú studenou vodou a šibú korbáčom, nechcela tomu uveriť. Môj otec prišiel ako jej prvý šibač k nám domov, žena (v tom čase ešte len priateľka) nevedela, čo má robiť, tak začala kričať, že prečo ju bije a ja s tým nič nerobím. Otec ako stará škola šibal a recitoval.

Po skončení, ako to nazvala „toho barbarského zvyku“, skonštatovala, že nevidí dôvod dávať odmenu človeku, ktorý ju pred chvíľou bil. Žije na Slovensku už osem rokov a stále nevie tento zvyk absorbovať ako tradíciu. Upustil som doma od šibania, ostalo iba polievanie.

https://emefka.sk/tag/na-vlastnej-kozi/ Tag v článku: Na vlastnej koži
Michaela (23)

Španiel sa prisťahoval na Slovensko kvôli práci. Na víkendy chodil domov do Barcelony. Cez Veľkú noc ho zobrala priateľka domov na Oravu, ale to ešte nevedel, čo ho tam čaká. Ráno prišli šibači a začali ju aj jej sestru naháňať po dome. Chlapec ani nevedel, čo sa deje, a snažil sa chlapcov chytiť.

Nechápal, prečo jeho priateľku, jej sestru a mamu oblievajú vodou a šibú prútom. Neveriacky krútil hlavou, keď mu vysvetlili, že je to náš zvyk. A že za “šľahanie” a oblievanie ľadovou vodou ešte dostali čokoládové vajíčka a peniaze. Keď mi o tom rozprával, krútil hlavou a prišlo mu to trošku násilné. Ale už si na to zvykol.

Mohlo by ťa zaujímať:

Veľkonočné zvyky nemajú iba Slováci. Pozri si tradície z celého sveta, niektoré ťa pobavia

Dominika (23)

Kamarát pochádza z Číny. Bol na Slovensku tri roky v rámci nejakého programu podobnému Erasmu, ale pre učiteľov. Pozvali sme ho k nám domov pod Tatry, aby videl, aké tu máme tradície. Hovoril nám, že u nich v Číne sa Veľká noc neoslavuje. Majú iba sviatky jari a podobne.

Tým pádom to bolo pre neho niečo celkom nové. Veľmi rýchlo pochopil význam slova hody – ochutnal u nás domáce klobásy, vajíčka a podobne. Najviac ho však uchvátila práve šibačka a oblievačka. Samozrejme, všetko decentne. Žiadna tyrania, ako to praktizujú iní. Páčilo sa mu najmä šibanie – rozumej jemné dotknutie sa korbáčom po zadku. Nás baby oblial striekačkou. Tešil sa ako malé dieťa.

Následne poslal manželke videá, aby jej ukázal, aké tu máme sviatky. Manželka začala na neho kričať, že čo si to dovoľuje „liať“ na nás vodu a „biť nás palicou“. Že keby bol doma, tak by ten korbáč na ňom zlomila, teda aspoň tak nám to preložil, lebo sa rozprávali po čínsky. Každopádne si sviatky užil.

TASR
Johana (25)

Môj ex bol z Latinskej Ameriky a nestačil sa čudovať. Bral to ako násilie na ženách. Po prvýkrát si myslel, že si robím srandu, ale po tom, čo som mu ukázala nejaké videa, bol celkom zhrozený a zariekol našu Veľkú noc.

Poslal to všetkým kamošom a rodine a nikto neveril, že takto sa u nás slávi v 21. storočí. Namaľovala som mu aj vajíčko, ale vôbec ho to nenadchlo, nechápal za tým naše tradície. Čo ho, naopak, nadchlo, bol pohárik, ktorý šibač dostane v každom dome. U nich je Veľká noc viac o náboženstve, prebiehajú rôzne sprievody na oslavu a je sa veľa jedla, u nás je to viac o ľuďoch.

Veľká noc, Veľkonočný pondelok, šibačka, problém, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 veľkonočných problémov, ktorým momentálne čelíš aj ty

Tadeáš (18)

Mám zážitok s mojou exfrajerkou z Čiech – okolie Zlína. Pred Veľkou nocou som cestoval za ňou do Čiech z dôvodu, že sme sa mesiac nevideli. Niečo už vedela o našich zvykoch. V tej dobe, keď som za ňou cestoval, si pozrela na YouTube nejaký dokument či video o slovenskej Veľkej noci a vystrašilo ju to.

V deň, keď chalani mali šibať baby, som ju prekvapil korbáčom vo folklórnom klobúku. Keď videla moju výbavu, tak rýchlo utiekla späť do domu a zavrela sa v izbe. Našťastie, nebola v nej celý deň a neskôr som ju tak či tak vyšibal a oblial studenou vodou z hadice na záhrade.

TASR – Miroslava Mlynárová

Tagy:

Nicolette Ftáčková
Vyštudovala som žurnalistiku a moja láska k písaniu sa zrodila už v detstve, keď som sa zvykla zavrieť do izby a hodiny písať rôzne príbehy. Zaujíma ma aktuálne dianie doma i v zahraničí, no môj záber tém je veľmi široký. Rada píšem o zaujímavých ľuďoch a hľadám inšpiratívne príbehy. Spoločenské a LGBTI+ témy sú mi blízke.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.