Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Ako rozpoznať, že si sa niekoho dotkol alebo ho urazil? Tieto signály ti to prezradia

Sleduj napríklad reč jeho tela.


Slovo má obrovskú moc. Tak ako sa dá rôznymi spôsobmi povedať ľúbim ťa, rovnako sa dá rôznymi spôsobmi aj uraziť. Niekedy sa môže stať, že to ani nebolo tvojím úmyslom, no tým, čo si povedal, si niekoho urazil alebo sa ho dotkol. Ako to rozpoznať?

Nie vždy si uvedomujeme, aké následky môžu mať naše slová na iných ľudí. Je však dôležité naučiť sa rozpoznávať signály, ktoré nám prezradia, že sme sa niekoho dotkli alebo urazili našimi slovami, a tieto signály sa často prejavujú aj v reči tela.

Ako rozpoznať, že si niekoho urazil?

Znaky neverbálnej komunikácie

Odpoveď na otázku Ako rozpoznať, či som niekoho neurazil? ti môže dať neverbálna komunikácia. Mimika tváre, reč tela a očný kontakt môžu prezradiť, že druhá osoba je emocionálne ovplyvnená tvojimi slovami. Napríklad vyhýbanie sa priamemu očnému kontaktu, pokrčené ramená či prekrížené ruky a neprívetivý výraz tváre môžu byť indikátormi toho, že si sa svojimi slovami danej osoby dotkol.

Zmena nálady

Jedným z najjasnejších signálov je zmena nálady druhej osoby. Ak si predtým hovoril s niekým pozitívne a veselo a náhle zbadáš, že jeho nálada sa zmenila na smutnú či naštvanú, mohlo by to byť dôsledkom tvojich slov.

Otravuješ človeka svojou prítomnosťou? Odpoveď ti dá jeho reč tela

Mohlo by ťa zaujímať:

Otravuješ človeka svojou prítomnosťou? Odpoveď ti dá jeho reč tela

Ticho alebo odmlčanie sa

Ak druhá osoba náhle prestane komunikovať, odmlčí sa alebo odpovie iba krátkymi odpoveďami, mohlo by to byť znakom toho, že sa cíti dotknutá alebo urazená. Reč tela môže prezrádzať jej uzavretosť – založí si ruky, stiahne sa do seba, otočí sa na stranu alebo odíde.

Nervozita a nepokoj

Ako rozpoznať, či si niekoho urazil? Niektorí ľudia reagujú na urážky alebo dotknutia prejavom nervozity alebo nepokoja. Môžu si napríklad začať hrýzť nechty, hýbať nohami alebo rukami či nervózne krútiť prstami.

Neochota komunikovať o danej téme

Ak si v konverzácii narazil na citlivú tému a druhá osoba sa k nej nechce vyjadriť alebo ju odmieta ďalej riešiť, môže to byť prejavom toho, že sa cíti dotknutá alebo urazená. Snaží sa takto ochrániť svoje emócie a zabrániť ďalšiemu zraneniu.

Je dôležité byť pozorný k týmto signálom a snažiť sa komunikovať ohľaduplne a rešpektujúco. Ak zistíš, že si sa niekoho dotkol alebo ho urazil, mal by si sa ospravedlniť a snažiť sa napraviť situáciu. Komunikácia je základom zdravých a pozitívnych vzťahov.

Ako rozpoznať, že si sa niekoho dotkol alebo ho urazil? Tieto signály ti to prezradia
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.