Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Ako rýchlo sa pohybujú myšlienky? Vedci na to majú odpoveď

Rýchlosť myšlienok je možné zmerať.


Ako rýchlo sa pohybuje myšlienka? Niekedy nám úplne dokonalá myšlienka napadne zo sekundy na sekundy, inokedy zase máme dlho pocit, akoby sme mali v hlave prázdno. Možno ale vôbec pohyb myšlienky merať?

Ako píše portál Science Focus, vedci sa tejto otázke venovali pomerne dôkladne a podľa nich je možné tento pohyb aj odmerať. Rýchlosť mentálnych procesov závisí od intervalov medzi prijatím a uvedomením si senzorického vnemu, píše portál Sto plus jednička.

Ľudský mozog dokáže spracovať informáciu zo zmyslových vnemov už v priebehu 50 milisekúnd, čo predstavuje dvadsatinu sekundy. Odborníci sa ale zhodujú, že existujú aj prípady, keď dokáže ľudský mozog reagovať aj rýchlejšie, a to za menej než štvrtinu milisekundy! Slušný výkon, čo povieš?

Shutterstock

Státisíce neurónov pri práci

Samozrejme, nie je to fixné číslo. Ako sme zmienili, závisí aj od toho, za ako dlho k nám nejaký vnem či informácia dorazí. Nezanedbateľnú rolu hrá ale aj jej komplexnosť, ako píše portál EarthSky.

V skratke povedané, čím je informácie zložitejšia, tým viac neurónov sa do procesu zapája a tým viac času musí uplynúť. Pravdou ale je, že aj úplne jednoduché myšlienky vyžadujú zapojenie viacerých štruktúr a státisícov neurónov.

Zaujímavým príkladom v tomto smere sú profesionálni šprintéri. Tí musia zo svojich pozícií odštartovať po výstrele zo štartovacej pištole. V týchto prípadoch prichádza ich reakcia približne 150 milisekúnd po výstrele. Dôvod je ten, že signál zvuku musí po dorazení do uší doputovať z mozgu aj do svalov a nôh, čo opäť nejaký čas trvá.

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť