Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Ako sa baviť s miestnymi a kde si zapáliť? Všetko, čo potrebuješ vedieť pred dovolenkou v Soule

Polopatistický sprievodca pre všetkých zmätkujúcich turistov.

Orientovať sa v krajine, kde ti je vrátane písma cudzie úplne všetko, môže byť poriadne stresujúce. Šťastie však praje pripraveným, a ty? Ty budeš jednoznačne jedným z nich. Ak sa v blízkej (alebo ďalekej, takéto veci sa nemenia) budúcnosti chystáš do Južnej Kórey, zbystri pozornosť.

Pripravili sme pre teba detailný a polopatistický návod, ako sa orientovať v jej hlavnom meste, keď ti ako turistovi v strese zo všetkého nového nenapadnú úplne očividné veci (napríklad stlačiť tlačidlo v autobuse). Poďme na to.

1. Verejná doprava

Každá stanica metra disponuje automatom na jednorazové lístky, praktickejšie je ale zaobstarať si T-Money kartu. Kúpiť sa dá v každej nonstopke (7-Eleven, CU, GS25 a ďalšie) a karta sama osebe stojí 2500 wonov, teda zhruba dve eurá. Pri pokladni si na ňu následne dobiješ kredit vo výške podľa vlastného uváženia (dobíjať sa dá len v hotovosti) a funguje ako obdoba našej električenky.

Metro

Soulské metro pozostáva z 23 troch liniek, čo na prvý pohľad vyzerá značne chaoticky a desivo. Napriek tomu sa v ňom dá pomerne ľahko orientovať, aj keď neovládaš kórejčinu. Obrázkové cedule ťa navedú k výťahu či toaletám, farebné pásy na stenách k príslušným linkám a šípky k jednotlivým východom, ktorých na väčších staniciach môže byť ozaj požehnane (taká Seoul Station ich má šestnásť).

Prepravu (nielen) metrom ti uľahčia aplikácie ako Naver mapy či KakaoMetro – stačí do nich nahodiť východiskový bod, finálnu destináciu a samy ti povedia, ktoré linky máš použiť či na akej stanici prestúpiť. Názvy jednotlivých staníc sú na stenách písané nielen v kórejčine, ale aj v ich romanizovanej verzii. Priamo počas jazdy ich vyhlasujú po kórejsky aj po anglicky, v prípade veľkých staníc aj po čínsky a po japonsky.

Ranná a poobedná špička sa (podobne ako v iných veľkomestách) aj v Soule vyznačuje módom à la sardinka. Pokiaľ nenastupuješ na prvej stanici, môže sa stať, že sa do metra nevojdeš a budeš musieť počkať na ďalšie. Ak nemáš naponáhlo, v týchto časoch je lepšie sa metru vyhnúť.

Južná Kórea, Soul, turistický sprievodca, metro, automat na cestovné lístky
Shutterstock

Autobusy

Ďalšou alternatívou mestskej hromadnej dopravy sú autobusy. Nastupuje sa prednými dverami, vystupuje zadnými. Pri nástupe aj výstupe je nutné „odpípnuť“ si T-Money kartičku, na základe čoho sa vypočíta výška cestovného.

Všetky zastávky sú na znamenie, čo v preklade do reči turistu znamená – pokiaľ nestlačíš tlačidlo, autobus nezastaví… a ty tam budeš stáť ako patrt s odpípnutou kartičkou, až dokiaľ si ťa nevšimne šofér a z dobrej vôle ťa nevyklopí na najbližšej zástavke. Príbeh inšpirovaný skutočnými udalosťami.

Taxíky

Miestne taxíky sa podľa farieb rozdeľujú na oranžové, strieborné a tie, do ktorých nechceš nastúpiť, lebo ťa to bude stáť obličku (väčšinou čierne). Môžeš ich stopnúť na ulici zamávaním ruky. Na čelnom skle majú elektronickú tabuľku s nápisom 예약, čo ti je prd platné, lebo to nevieš prečítať. Znamená to „zarezervovaný“ a zaujíma ťa farba – ak je nápis zelený alebo biely, tak je taxík voľný, červená farba značí, že je obsadený.

Keďže žijeme v 21. storočí, taxík si možno privolať aj cez aplikáciu. Okrem KakaoTaxi tu fičí aj nám podstatne známejší Uber a funguje rovnako – platí sa cez aplikáciu. Treba brať do úvahy, že taxikári v Soule majú uzavretý stav, teda ich je len obmedzený počet. Zohnať taxík v piatok večer v centre mesta je prakticky nemožné a čakať naň môžeš aj vyše hodiny.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje