Zdroj: ©Shutterstock

Ako sa chrániť na internete? Základné rady, ako byť aktívny, ale v bezpečí

Digitálna bezpečnosť je dôležitá.

Chráň si svoje súkromie na sociálnych sieťach

Akosi sme si zvykli zdieľať na sociálnych sieťach naše životy, mnohí tam pridávajú aj také detaily, ktoré by naozaj nemuseli. Aj to môže byť jednou z ciest, ako sa neprajní a zlí ľudia dokážu dostať k našim osobným údajom.

Buď si preto vedomý toho, čo zdieľaš na sociálnych sieťach. Uisti sa, že ochranu súkromia máš nastavenú správne a že svoje osobné údaje zdieľaš len s vybranými ľuďmi.

hádka, vzťah, partner, fexting

Mohlo by ťa zaujímať:

Počul si o fextingu? Možno sa týka aj teba, no radšej by si sa mu mal vyhnúť

Používaj bezpečné siete

Pri pripájaní sa na verejné Wi-Fi siete buď opatrný. Verejné siete môžu byť rizikové a tvoje údaje by mohli byť prostredníctvom nich zneužité. Ak je to možné, používaj virtuálnu súkromnú sieť (VPN), ktorá tvoju internetovú aktivitu šifruje a chráni.

Ako sa chrániť na internete? Základné rady, ako byť aktívny, ale v bezpečí
Shutterstock

Zodpovednosť pri nákupoch aj sťahovaní

Sťahuj aplikácie a súbory len zo spoľahlivých zdrojov, ako sú oficiálne obchody s aplikáciami. Nesťahuj súbory z podozrivých stránok, pretože môžu obsahovať škodlivý softvér, resp. vírus.

Pri online nákupoch používaj spoľahlivé a overené stránky. Skontroluj, či je stránka zabezpečená (na začiatku URL by mal byť symbol zámku), a nikde zbytočne neuverejňuj svoje citlivé údaje.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné