Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 11.1.2025
sk
Malvína
cz
Bohdana, Teodora

Ako sa chrániť proti komárom? Vedci zistili, že tento odev funguje najlepšie

Zabudni na nepríjemné štípance.


Vedel si o tom, že sa dokážeš komárom do určitej miery skryť? Ako poukazuje portál Veda na dosah, vedci zistili, ako sa dá proti komárom chrániť, najlepšie na to funguje tento odev. Zrejme budeš prekvapený, o ktorý ide.

Samotné komáre si hľadajú svoje obete aj vďaka tepelnému infračervenému žiareniu. Komáre sa dokážu úžasne orientovať, obeť si nájdu na väčšiu vzdialenosť, môže za to akýsi ich „senzor”, ktorý reaguje na rôzne informácie, či už obrazové, chemické alebo teplotné.

Na tento senzor sa zamerali vedci z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare. Vďaka ich výskumu prišli na to, ako si komár nájde svoju obeť.

V dôsledku klimatických zmien a globálneho turizmu sa komáre rozširujú po celom svete. Problémom je, že komáre sú prenášačmi rôznych vírusov, ako sú západonílska horúčka, dengue či ďalšie. Už viackrát sme informovali o tom, že takéto rizikové komáre sa vyskytujú aj v Európe, či dokonca na Slovensku.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Ako si teda komár hľadá svoju obeť?

Samotné komáre nereagujú iba na jeden podnet, ale hneď niekoľko. Ako poukázali vedci, komár vyhodnocuje napríklad prítomnosť oxidu uhličitého z dychu, rôzne pachy, obrazové informácie či takisto aj teplo pokožky a vlhkosť nášho tela.

Komáre nemajú dobre vyvinutý zrak a silný vietor či rýchly pohyb ich dokážu výrazne rozhodiť. Vedci teda skúmali, či je aj iný spôsob, vďaka ktorému sa k nám dokážu tak ľahko dostať. Vysvitlo, že dôležitú rolu zohráva práve tepelné infračervené žiarenie. To dokáže tento hmyz vnímať asi do vzdialenosti približne desať centimetrov od ľudskej kože.

Ako sa chrániť proti komárom
Shutterstock

Vedci vykonali testovanie, kde skúšali, ako samičky komárov reagujú na hľadanie svojej obete v rôznom prostredí. Zatiaľ čo v jednom boli vystavené iba ľudským pachom a CO2 v koncentrácii, ktorú vydychuje človek, v druhom bolo aj infračervené žiarenie a imitovaná teplota kože. Ukázalo sa, že práve v druhom prostredí bola ich aktivita pri hľadaní svojho cieľa dvakrát vyššia.

Takto sa môžeš chrániť najlepšie

Práve vďaka tomuto novému zisteniu poznáme odpoveď na to, ako sa chrániť proti komárom čo najlepšie z hľadiska oblečenia. Správnou voľbou je voľné oblečenie.

Ako sa chrániť proti komárom
Shutterstock

Testovanie preukázalo, že voľný odev je podstatne účinnejší ako oblečenie, ktoré je tesné či obtiahnuté. Dôvodom je, že vzniká priestor medzi kožou a látkou, čím sa rozptyľuje tepelné infračervené žiarenie, ktoré by za normálnych okolností napomáhalo komárovi v hľadaní svojej obete.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.