Piate dobrodružstvo legendárneho hrdinu Indianu Jonesa sa konečne o pár dní dočká aj slovenskej premiéry. Film Indiana Jones a Nástroj osudu ponúkne výborný audiovizuál, skvelé akčné scény, ale aj poriadnu dávku nostalgie. Nižšie nájdeš 10 zaujímavostí, ktoré sa spájajú s jeho vznikom.
1. Pre Harrisona Forda pôjde o rozlúčku s postavou Indianu Jonesa
Štúdio spočiatku ohľadom toho, či bude Nástroj osudu posledným filmom, v ktorom si Indianu Jonesa zahrá Harrison Ford, dosť zahmlievalo. Jeho predstavitelia sa vyjadrili, že je pokojne možné, že sa Ford do úlohy v budúcnosti vráti.
Napokon však tieto domnienky zmietol zo stola sám herec, keď potvrdil, že Nástroj osudu naozaj bude jeho rozlúčkou s úlohou slávneho dobrodruha. Napokon, Ford bude mať čoskoro už 81 rokov a asi sa nedá čakať, že bude Indianu Jonesa hrať až do smrti.
2. Nástroj osudu je najdlhší diel série
Indiana Jones a Nástroj osudu bude s prehľadom najdlhším dielom série. Jeho stopáž sa vyšplhala až na úctyhodných 154 minút.
Predchádzajúce diely pritom dosahovali dĺžku približne dvoch hodín či menej. Dobyvatelia stratenej archy mali 115 minút, Chrám skazy 118, Posledná krížová výprava 128 a Kráľovstvo krištáľovej lebky 122 minút.
3. Ide o prvý film série, ktorý nerežíroval Steven Spielberg
Pod všetkými predchádzajúcimi dielmi je ako režisér podpísaný Steven Spielberg. V prípade Nástroja osudu ho však na tomto poste zastúpil James Mangold (Logan, Ford vs. Ferrari).
Išlo priamo o Spielbergov nápad. Ten sa vyjadril, že by bolo lepšie, ak by sa nového dobrodružstva Indianu Jonesa chopil niekto iný a dodal mu sviežejší štýl, ktorý by oslovil aj mladšie generácie. Samotný Spielberg však na projekte stále participoval ako výkonný producent.
4. Rozpočet sa vyšplhal poriadne vysoko
Nástroj osudu bude rekordmanom v rámci série, nielen čo sa týka stopáže, ale aj rozpočtu. Ten dosiahol až 295 miliónov dolárov. Ide tak o najdrahší film ságy a taktiež jeden z najdrahších filmov všetkých čias.
Pre porovnanie, Dobyvatelia stratenej archy mali rozpočet 20 miliónov, Chrám skazy niečo cez 28 miliónov, Posledná krížová výprava 48 miliónov a Kráľovstvo krištáľovej lebky 185 miliónov.
5. Vo flashbackoch bol Harrison Ford digitálne omladený
Hlavný príbeh sa síce odohráva v roku 1969, ale v niektorých scénach sa vrátime aj do roku 1944. Harrison Ford bol v týchto scénach digitálne omladený.
Keď samotný herec videl výsledok, bol podľa svojich slov milo prekvapený. Na digitálne omladenie sa použilo niekoľko techník a pomocnú ruku podala aj umelá inteligencia.
6. Pôvodne sa špekulovalo, že by si hlavnú rolu zahral iný herec
Ešte pred samotným nakrúcaním sa objavili šumy, že hlavnú rolu Indianu Jonesa by mohol stvárniť nový herec. Konkrétne padli mená Chrisa Pratta a Bradleyho Coopera. Išlo by tak o prvý diel série, v ktorom by si nezahral Harrison Ford.
On sám však takéto diskusie odmietol s tým, že jedine on musí hrať Indianu Jonesa. Jeho slová potvrdil aj Steven Spielberg, ktorý sa vyjadril, že pokiaľ by sa Ford nechcel vrátiť, film by vôbec nevznikol.
7. Hlavný záporák v podaní Madsa Mikkelsena bol inšpirovaný skutočnými ľuďmi
Hlavným záporákom vo filme bude Jürgen Voller v podaní Madsa Mikkelsena. S ním sa Indiana Jones prvýkrát stretne v roku 1944, keď je Voller oddaným nacistom. V roku 1969 sa však karta obráti a Voller pracuje pre Spojené štáty a podieľa sa na vesmírnom projekte Apollo. Zaujímavé je, že postava Vollera je inšpirovaná skutočnými osobami.
Ide o hlavne o Wernhera von Brauna, vesmírneho inžiniera a nacistu, ale aj iných nacistických vedcov. Tí po skončení druhej svetovej vojne naozaj pracovali pre americkú vládu v rámci tajnej operácie Paperclip. Cieľom bolo vedcov získať na americkú stranu predtým, než by sa ich mohol zmocniť Sovietsky zväz.
8. Harrison Ford sa na rolu poctivo pripravoval
Aby sa dostal do formy, Harrison Ford absolvoval každodenné prechádzky a tiež jazdu na bicykli dlhú viac ako 64 kilometrov.
9. Filmu sme sa podľa pôvodných plánov mali dočkať skôr
Správa o tom, že sa dočkáme nového filmu s Indianom Jonesom, prišla od producentov v roku 2015. Počítalo sa pritom s tým, že premiéra by sa mohla uskutočniť v lete 2018. Neskôr sa posunula na leto 2021, ale ani tento dátum nebol konečný. Steven Spielberg mal totiž plné ruky práce s natáčaním muzikálu West Side Story, no a neskôr sa musel film presunúť kvôli celosvetovej pandémii.
10. Indiana Jones bude vo filme čeliť dávnemu nepriateľovi
Indiana Jones a Nástroj osudu sa odohráva v roku 1969. Dobrodruh a archeológ Indiana Jones žije viac-menej pokojným životom a prednáša na univerzite. O toto miesto však príde, keď vyjadrí svoj nesúhlas s tým, že vláda Spojených štátov využíva nacistických vedcov vo svojom vesmírnom programe.
Jones sa teda vydáva na ďalšiu výpravu, tentokrát po boku Heleny Shaw (Phoebe Waller-Bridge), dcéry svojho dávneho priateľa. Hlavným Jonesovým protivníkov bude Jürgen Voller (Mads Mikkelsen), nacistický vedec, s ktorým sa Jones stretol už v 40. rokoch. Voller však teraz pracuje pre vládu a má so svetom veľké plány.
Vo filme si zahrali aj John Rhys-Davies, Antonio Banderas, Toby Jones, Boyd Holbrook, Ethann Isidore, Shaunette Renée Wilson, Thomas Kretschmann, Karen Allen, Olivier Richters a Mark Killeen.
Trailery naznačujú, že piaty Indiana Jones bude zábavným a príjemne nostalgickým dobrodružstvom a dokonalou rozlúčkou s týmto známym hrdinom. V kine si ho rozhodne nenecháme ujsť. Slovenská premiéra sa uskutoční 29. júna.