Európska krajina s najväčším počtom obyvateľov nakazených koronavírusom je Taliansko. Tento nový vírus zasiahol hlavne severné oblasti krajiny. Ľudia tu už bežne nosia rúška na tvári, školy a iné verejné priestranstvá sú zatvorené a ľudia si nepodávajú ruky, ale zdravia sa ťuknutím lakťov. 

Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, po pár dňoch od vyhlásenia tzv. červenej zóny preventívne zrušili letecké spojenie s Talianskom. Ľuďom, ktorí už mali zakúpené letenky, letecké spoločnosti lety zrušili, ale prisľúbili im vrátenie peňazí alebo zmenu dátumu letu. Ale napriek tomu si mnohí pobyt v Taliansku nechcene predĺžili. A medzi nimi aj ja, Patty z Emefka.

Patty / EMEFKA

Našťastie, mám kde spať a mám čo jesť. Ale namiesto toho, aby som sa vrátila 15. marca, ak pôjde všetko podľa plánov odborníkov, sa vrátim najskôr asi 10. apríla. Momentálne je celé severné Taliansko v prísnej karanténe. Ľudia nechodia do školy ani do práce. Len do najbližších potravín a lekárne. 

Nie je povolené chodiť ani do susedných okresov. Porušením týchto zákazov človek riskuje nielen pokutu, ale aj pobyt vo väzení. Výnimku majú len urgentné prípady a tí, ktorí musia naďalej chodiť do práce. Ľudia sa majú zdržiavať doma a vyhýbať sa akémukoľvek fyzickému kontaktu. 

Patty / EMEFKA

Aj Ministerstvo zahraničných vecí SR nám Slovákom v Taliansku takmer denne posiela SMS-ky s radami a opatreniami, ktoré mame dodržiavať v zahraničí a následne po príchode na Slovensko.

Ako aj v iných európskych krajinách, aj v tu Taliansku ľudia vykupujú dezinfekčné prostriedky, cestoviny, balenú vodu a toaletný papier z obchodov, no nie je žiadny dôvod na paniku, pretože nový tovar do regálov supermarkety postupne dokladajú. Kamióny, ktoré nosia tovar, pracujú ako počas bežných dní, a tovar sa do pár hodín opäť v obchode objavuje.

Patty / EMEFKA

Jediné nové obmedzenie, ktoré sa kvôli koronavírusu zaviedlo v talianskych obchodoch, je obmedzenie otváracích hodín a počtu nakupujúcich. Do menších obchodov, akými sú napr. lekárne či trafiky, sa vstupuje po jednom.

Do supermarketov púšťajú ľudí len jednými dverami a druhými sa vychádza. Ak je v obchode priveľa osôb, dvere sa zatvoria a vonku sa začína vytvárať rad. Ďalších ľudí pustia dnu, až určité množstvo nakupujúcich odíde. V obchodoch musia mať všetci na rukách gumené rukavice počas celej doby nákupu. 

Patty / EMEFKA

Talianske televízne stanice a rádia neustále opakujú základné hygienické návyky, ktoré treba v tomto období dodržiavať. Televízie si do štúdií nemôžu pozývať hostí a ani publikum, a preto sa na poslednú chvíľu mení večerný televízny program. 

Patty / EMEFKA

Doobeda aj poobede bývajú v televízii edukačné programy pre deti, ktoré nechodia do školy. Mnohé severotalianske školy sú zatvorené už od jarných prázdnin, ktoré boli posledný februárový týždeň. A budú zatvorené do Veľkej noci.

Múzeá, kiná, divadlá a detské ihriská sú už nejakú dobu pre verejnosť zatvorené. Obchody, bary a reštaurácie musia byť po 18:00 zatvorené, preto sa mnohé reštaurácie rozhodli zaviesť donáškovú službu, aby neprišli o klientov.

Patty / EMEFKA

Všetky kultúrne a športové podujatia sú zrušené. Speváci a skupiny, ktorí mali mať vystúpenia v týchto dňoch, plánujú pridať náhradné koncerty v lete. Mnohí dokonca vysielajú svoje koncerty zadarmo cez sociálne siete. Obľúbené futbalové zápasy sa síce niekde ešte hrajú, ale bez fanúšikov na tribúnach.

Patty / EMEFKA

Situácia tu vôbec nie je taká vypätá. Aspoň teda tu, v oblasti južného Piemontu. Ľudia sú nervózni z obmedzení, ktoré zmenili chod ich bežného dňa, a ulice sú celkom prázdne. Väčšina ľudí je ale celkom rada, že môže ostať doma. Mnohí trávia čas na záhrade, doma pred televízorom, čítaním kníh alebo sa venujú svojim deťom a záľubám.


Patty

Najčítanejšie
Podobné