Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.12.2023
sk
Bibiána
, Viviána
cz
Blanka

Európska krajina s najväčším počtom obyvateľov nakazených koronavírusom je Taliansko. Tento nový vírus zasiahol hlavne severné oblasti krajiny. Ľudia tu už bežne nosia rúška na tvári, školy a iné verejné priestranstvá sú zatvorené a ľudia si nepodávajú ruky, ale zdravia sa ťuknutím lakťov. 

Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, po pár dňoch od vyhlásenia tzv. červenej zóny preventívne zrušili letecké spojenie s Talianskom. Ľuďom, ktorí už mali zakúpené letenky, letecké spoločnosti lety zrušili, ale prisľúbili im vrátenie peňazí alebo zmenu dátumu letu. Ale napriek tomu si mnohí pobyt v Taliansku nechcene predĺžili. A medzi nimi aj ja, Patty z Emefka.

Patty / EMEFKA

Našťastie, mám kde spať a mám čo jesť. Ale namiesto toho, aby som sa vrátila 15. marca, ak pôjde všetko podľa plánov odborníkov, sa vrátim najskôr asi 10. apríla. Momentálne je celé severné Taliansko v prísnej karanténe. Ľudia nechodia do školy ani do práce. Len do najbližších potravín a lekárne. 

Nie je povolené chodiť ani do susedných okresov. Porušením týchto zákazov človek riskuje nielen pokutu, ale aj pobyt vo väzení. Výnimku majú len urgentné prípady a tí, ktorí musia naďalej chodiť do práce. Ľudia sa majú zdržiavať doma a vyhýbať sa akémukoľvek fyzickému kontaktu. 

Patty / EMEFKA

Aj Ministerstvo zahraničných vecí SR nám Slovákom v Taliansku takmer denne posiela SMS-ky s radami a opatreniami, ktoré mame dodržiavať v zahraničí a následne po príchode na Slovensko.

Ako aj v iných európskych krajinách, aj v tu Taliansku ľudia vykupujú dezinfekčné prostriedky, cestoviny, balenú vodu a toaletný papier z obchodov, no nie je žiadny dôvod na paniku, pretože nový tovar do regálov supermarkety postupne dokladajú. Kamióny, ktoré nosia tovar, pracujú ako počas bežných dní, a tovar sa do pár hodín opäť v obchode objavuje.

Patty / EMEFKA

Jediné nové obmedzenie, ktoré sa kvôli koronavírusu zaviedlo v talianskych obchodoch, je obmedzenie otváracích hodín a počtu nakupujúcich. Do menších obchodov, akými sú napr. lekárne či trafiky, sa vstupuje po jednom.

Do supermarketov púšťajú ľudí len jednými dverami a druhými sa vychádza. Ak je v obchode priveľa osôb, dvere sa zatvoria a vonku sa začína vytvárať rad. Ďalších ľudí pustia dnu, až určité množstvo nakupujúcich odíde. V obchodoch musia mať všetci na rukách gumené rukavice počas celej doby nákupu. 

Patty / EMEFKA

Talianske televízne stanice a rádia neustále opakujú základné hygienické návyky, ktoré treba v tomto období dodržiavať. Televízie si do štúdií nemôžu pozývať hostí a ani publikum, a preto sa na poslednú chvíľu mení večerný televízny program. 

Patty / EMEFKA

Doobeda aj poobede bývajú v televízii edukačné programy pre deti, ktoré nechodia do školy. Mnohé severotalianske školy sú zatvorené už od jarných prázdnin, ktoré boli posledný februárový týždeň. A budú zatvorené do Veľkej noci.

Múzeá, kiná, divadlá a detské ihriská sú už nejakú dobu pre verejnosť zatvorené. Obchody, bary a reštaurácie musia byť po 18:00 zatvorené, preto sa mnohé reštaurácie rozhodli zaviesť donáškovú službu, aby neprišli o klientov.

Patty / EMEFKA

Všetky kultúrne a športové podujatia sú zrušené. Speváci a skupiny, ktorí mali mať vystúpenia v týchto dňoch, plánujú pridať náhradné koncerty v lete. Mnohí dokonca vysielajú svoje koncerty zadarmo cez sociálne siete. Obľúbené futbalové zápasy sa síce niekde ešte hrajú, ale bez fanúšikov na tribúnach.

Patty / EMEFKA

Situácia tu vôbec nie je taká vypätá. Aspoň teda tu, v oblasti južného Piemontu. Ľudia sú nervózni z obmedzení, ktoré zmenili chod ich bežného dňa, a ulice sú celkom prázdne. Väčšina ľudí je ale celkom rada, že môže ostať doma. Mnohí trávia čas na záhrade, doma pred televízorom, čítaním kníh alebo sa venujú svojim deťom a záľubám.


Patty

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.