Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 28.3.2024
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Ako sa natáčali Piráti z Karibiku alebo Spider-Man? Mladík odhaľuje tajomstvá zeleného plátna

Niektoré naše obľúbené filmy by bez neho nevznikli.


Filmy a vizuálne efekty jednoducho patria k sebe. Bez ich pomoci by nevznikli viaceré kultové klasiky. V súčasnosti by si bez nich nevedeli filmári poradiť takmer vôbec. Zamýšľal si sa niekedy nad tým, ako vtipne také natáčanie musí prebiehať? Herci sú zavretí v štúdiu a obklopuje ich zelené plátno. Oproti finálnemu dielu, ktoré uvidíš v kine, to musí byť tak trochu nuda.

Práve zelené plátno sa stalo studňou inšpirácie pre chlapíka menom Jayme Gutierrez, ktorý na YouTube pridáva skutočne zaujímavý a jedinečný obsah. Odhaľuje, ako sa v skutočnosti natáčali niektoré známe scény a filmy. „Pridaj sa k nám. Zameriavame sa na slávne hollywoodske filmy, rozoberieme ich a veľmi podrobne vysvetlíme, ako ožívajú všetky lahodné VFX,“ znie popis účtu.

Z času na čas ťa upozorní na vtipné chyby a tajomstvá, ktoré si možno o svojich obľúbených filmoch nevedel. „Pre všetky zaujímavé, technické a zákulisné informácie ste na správnom mieste,“ dodáva. Jeho videá rozhodne stoja za tvoju pozornosť, preto si niektoré z nich pozri.

YouTube video

Plátno nemusí byť zelené

V skutočnosti by sa nemusela používať iba zelená farba. Mohla by ňou byť akákoľvek iná, ktorá sa ti páči. Zelená je populárna iba vďaka masovému používaniu, ktoré začalo v Hollywoode v roku 1940 pri filme Zlodej Bagdadu. Výhodou tejto farby je to, že sa pri editovaní upraví na bielu, čo umožňuje pridať ďalšie objekty.

Namiesto zelenej sa vo viacerých prípadoch použila modrá. Hovoríme napríklad o film Spider-Man pri scénach so „zeleným nepriateľom“. Problém môže nastať pri reláciách ako vysielanie počasia v televízii, kde si predstavitelia musia dávať pozor na svoje oblečenie.

YouTube video

Čo sú vizuálne efekty?

Vďaka vizuálnym efektom sa postprodukčne v počítačoch vytvárajú a upravujú 2D alebo 3D obrazy mimo živého nakrúcania kamerou. Označujú sa tiež skratkou VFX. Používajú sa napríklad na vytvorenie realisticky pôsobiacich prostredí, ktoré by boli nebezpečné, drahé, nepraktické, časovo náročné alebo nemožné zachytiť tradičným filmovým nakrúcaním.

Hoci sa väčšina vizuálnych efektov dokončuje počas postprodukcie, zvyčajne sa musí starostlivo plánovať a pripravovať v predprodukcii a produkcii. Grafický dizajn, modelovanie, animácia a podobný softvér. Špeciálne efekty, ako sú výbuchy a autokolízie, sa robia priamo na mieste nakrúcania.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.