Nič nedokáže tak veľmi pokaziť dovolenku ako choroba, hádky a… opletačky s podvodníkmi. Práve tretiemu nepríjemnému elementu sa dokážeš vyhnúť, pokiaľ sa dôkladne pripravíš na všetky možné ťahy v rôznych krajinách.
Svoje rady poskytuje aj TikTok účet Iso Travels. Účet, ktorý sleduje 290-tisíc ľudí a ktorý vyzbieral zhruba 7 miliónov lajkov, sa snaží pomáhať v boji proti zahraničným podvodníkom. Pravidelne uverejňuje videá, v ktorých upozorňuje na možné triky, s ktorými sa ako turisti môžeme stretnúť.
My v EMEFKA ti vyberáme do nášho letného návodu 6 trikov z turisticky navštevovaných krajín, ktorým sa zaručene vyhneš. Taktiež napíš do komentára, s akým typom podvodu a v akej krajine si sa stretol!
Turecko a taxíky
V tejto krajine je fajn, ak sa budeš vyhýbať „žltej preprave“, prinajmenšom sa pripravíš na cestu taxíkom. Síce nie pri každom automaticky platí rovnica taxikár = podvodník, najviac zahraničných podvodníkov stretnete práve v tomto odvetví. Jedna verzia podvodu je tvrdenie, že ti nemajú z čoho vydať. Horším prípadom je, ak ti vydajú falošné líry, prípadne ti nevydajú taký obnos, ktorý ti prináleží v prepočte z lír na eurá.
Veľmi známym trikom je nechať taxameter spustený skôr, než po teba taxík príde, alebo ho pre istotu vôbec nezapnúť. Vtedy si taxikár účtuje sumu, ktorá pochádza čisto z jeho hlavy a z ktorej väčšina skončí pravdepodobne v jeho vrecku. Niekedy umelo navýšia cenu dlhšou trasou. Obvykle ti bude tvrdiť, že sa vyskytla hustá premávka, nejaký protest alebo je niekde zablokovaná doprava. Cesta ťa tak môže vyjsť omnoho drahšie, než si počítal.
Taliansko a cestní piráti
Jedným z problémov, na ktorý môžeš v Taliansku natrafiť, sú cestní piráti. Pravdaže, bude sa ťa to týkať v tom prípade, ak sa vydáš do Talianska autom. Existuje množstvo príbehov o tom, ako sa turisti stali terčom vykonštruovanej autonehody. V tomto prípade však nejde o žiadnu vážnu nehodu, v podstate len o povrchové škody na dopravnom prostriedku.
Vodiči, zväčša na starých vozidlách, do teba úmyselne vrazia a následne požadujú preplatenie škôd, ktoré sa častokrát šplhá k nemysliteľným hodnotám. Takmer vždy tvrdia, že je to tvoja vina. Taktiež sa vyhýbajú riešeniu konfliktu prostredníctvom policajtov, hoci sú miestni a údajné obete týchto incidentov.
V takýchto prípadoch je dobré mať pri sebe alebo v aute kameru, ktorá by zachytila nehodu. Je to však ťažké, pretože nie každému sa chce natáčať vyše 10-hodinovú cestu autom.
Portugalsko a náramky
Ak si introvert, tento podvod ťa určite nebude tešiť, pretože obsahuje veľa sociálnej interakcie a schopnosť argumentačne sa postaviť zoči-voči podvodníkovi. Všetko sa točí okolo náramku. Hoci po žiadnej zápästnej ozdobe netúžiš, tak ju aj tak dostaneš. Môžeš sa stretnúť s dvomi variantmi.
Prvý variant je, že na zápästie dostaneš náramok, ktorý je veľmi ťažké dať dole. V takom prípade bude podvodník požadovať príspevok za náramok, keďže… si ho pravdepodobne vezmeš so sebou. Druhý variant nevyžaduje, aby si si nechal odrezať zápästie. To je len žart… či? Podvodník ti vyrobí náramok na mieru, aj keď žiadny nechceš a jasne si mu to povedal aspoň trikrát. Potom požaduje peniaze za náramok, ktorý je náročné vyrobiť a jeho práca bola kvôli tebe zbytočná.
Bulharsko a zmrzliny
K letu neodmysliteľne patrí zmrzlina. Väčšina Slovákov chodí najradšej práve do Chorvátska alebo Bulharska. Práve v druhej zmienenej krajine sa môžeš stretnúť s podvodom, ktorý zahŕňa sladkú letnú pochúťku.
Hoci by ťa normálne tešilo, ak by si dostal poriadnu dávku zmrzliny, tak v tomto prípade ani nie. Aj keď jasne požaduješ iba tri kopčeky, dostaneš ich omnoho viacej. Z prvotného hlasného marketingu predajcu, že ide o lacnú zmrzlinu, sa stane poriadne tučná suma, ktorú máš zaplatiť. Až vtedy prezradia, že si neúčtujú za 1 kopček, ale za 100 gramov.
Ideálne je ujasniť si vopred, za čo presne budeš platiť, a rovno povedať, že ak dostaneš viac, ako požaduješ, tak to jednoducho nezaplatíš.
India a taxíky (zase)
Opäť sme pri taxíkoch. Tentoraz v inom kúte sveta, v Indii. Tu sa pozrieme na celkom iný podvod, ako sme si už spomínali pri Turecku.
V momente, ako nastúpiš do taxíku v domnienke, že sa necháš odviesť až do svojho hotela, sa vystavuješ možnosti, že budeš oklamaný. Je možné, že ti taxikár povie, že sa dopočul, že tamojší hotel je kompletne obsadený, a ty budeš musieť stráviť noc niekde, kde sa aspoň pohodlne vyspíš. Odporučí ti iný hotel, dokonca sa ponúkne, že ťa tam odvezie (nie zadarmo). Prečo odporúča práve tento konkrétny hotel?
Za každého nového ubytovaného dostávajú taxikári provízie. Väčšinou takto spolupracujú s menej známymi a zvučnými hotelmi, s ktorými uzatvárajú dohody. V skutočnosti tvoj hotel nie je obsadený a nemôže sa stať, že by tvoja objednaná izba bola obsadená aj v deň príchodu.
Egypt a topánky
Nie, nejde o podvod v štýle kupovania nepravých modelov známych značiek. Tento je miestami… no, možno trocha nechutnejší.
Na preplnených uliciach egyptských miest sa ťažko kráča, určite sa nedá nikam ponáhľať. Práve to dokážu využiť podvodníci. To a tvoju nepozornosť. Účelovo ti zašpinia topánky (ani nechci vedieť čím), aby sa ti o pár krokov ďalej prihovoril čistič topánok. Vraj máš topánky nesmierne špinavé a nezaškodí im poriadna očistná kúra.
Pravdaže, za túto očistnú kúru vysolíš poriadnu sumu, dokonca nie je vylúčené, že si to zase raz nezopakuješ. Ale u niekoho iného. Najlepšia rada? Žabky ti nikto očistiť nevie, a tak je menšia šanca, že by si ich mal účelovo zašpinené.