Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 25.6.2024
sk
Tadeáš
, Olívia
cz
Ivan

Dovolenková sezóna je v plnom prúde a každý okolo teba (alebo vrátane teba) sa niekam chystá. Stres a panika pri balení je niečo, čomu sa asi nevyhneš. Čomu sa však skutočne môžeš vyhnúť, sú podvodníci, ktorí dokážu dovolenku poriadne pokaziť.

Svoje rady poskytuje aj TikTok účet Iso Travels. Účet, ktorý sleduje 303-tisíc ľudí a ktorý vyzbieral zhruba 7 miliónov lajkov, sa snaží pomáhať v boji proti zahraničným podvodníkom. Pravidelne uverejňuje videá, v ktorých upozorňuje na možné triky, s ktorými sa ako turisti môžeme stretnúť.

Už minule sme ti v EMEFKA priniesli letný návod na to, ako sa nenechať oklamať najrôznejšími trikmi v zahraničí. Máme pre teba dobrú správu, prinášame ti druhú časť. Neodchádzaj, možno sa ti tento návod ešte zíde.

Španielsko a menu

Ostražitý by si mal byť aj v prípade, že sa niekam ideš najesť. Brucho ti už škvrčí, od hladu ani nevidíš a zvolíš prvú reštauráciu, ktorá ti príde pod nos. Usadíš sa a vlastne si ani nevšímaš, že to menu veru nevyzerá úplne… normálne. Vlastne tam niečo chýba. Objednáš si preto niečo podľa chuti a to, čo v ňom chýbalo, si všimneš až potom, čo ti prinesú účet. Ceny za jedlo.

Niektoré reštaurácie v Španielsku síce vytvoria chutné menu a ponuky jedla a pitia, akosi k tomu zabudnú pripísať aj ceny. Ide o podvod, pretože zákazník nie je vopred oboznámený s cenou. Síce máš dojem, že si neobjednávaš nič drahé, a už vôbec by sa to nemohlo porovnávať s homárom thermidor, účet ťa môže nemilo prekvapiť. Ako postupovať v takomto prípade? Ak uvidíš podobné menu, tak je fajn sa rovno zodvihnúť (a hľadať ďalej aj napriek hladu) alebo sa opýtať na presné ceny jednotlivých chodov. Musíš predsa vedieť, na čom si.

Shutterstock

USA a karty do metra

Ak niekedy zavítaš do zámoria, môžeš sa stretnúť s podvodníkmi v metre (nielen tam). Áno, metro. Tá bájna vec, ktorú tu nikdy mať nebudeme. Naši bratia z Česka však vedia, že lístky do metra nie sú lacná záležitosť. Prinajmenšom v Amerike nie. Vedia to dokonca aj domáci. Preto sa môže stať, že narazíš pred vstupom do metra na pouličných predavačov takýchto kariet. Sľubujú, že ich predávajú omnoho lacnejšie, čo je v konečnom výsledku aj pravda. Môže sa ti ale stať, že v momente, čo sa budeš snažiť dostať cez turnikety, tak zistíš, že karta… je úplne prázdna. Prípadne jej zanedlho skončí platnosť/nie je na nej sľubovaný zostatok. Tvoje peniaze tak skončili… no, pekne povedané, v lufte.

Najlepšie sa tejto nepríjemnosti vyhneš tým, že si žiadnu kartu od pouličných predavačov nekúpiš. Lepšie je mať platnú kartu za nejaký ten peniaz ako mať nepoužiteľný suvenír z amerického metra.

Shutterstock

Grécko a požičovne

V Grécku je zase fajn, ak si dáš pozor na požičovne motocyklov a áut (hoci ide o veľmi populárnu aktivitu aj v iných dovolenkových destináciách). Čo sa ti môže stať? Jedna z možností je, že po vrátení vozidla (na ktoré si si dával pomaly väčší pozor ako na svoje vlastné auto), budeš musieť doplatiť sumu za škody. Údajne sa na ňom vyskytli nejaké škrabance, ktoré tam pred zapožičaním neboli. Prípadne ti môžu zapožičať chybné vozidlo, ktoré sa pokazí práve v čase, keď ho budeš mať, pričom náprava týchto škôd pôjde z tvojho vrecka.

Ako sa obrániť voči týmto podvodom? Ideálnym riešením je vybrať si také požičovne, ktoré sú známejšie a majú dostatok hodnotení na internete. Určite by si sa mal vyvarovať pochybným firmám, ktoré majú negatívne alebo ešte horšie – žiadne recenzie. Ďalším skvelým riešením je nafotiť si zapožičané vozidlo už v momente, čo si ho ideš prevziať. V takom prípade si nafotíš všetky škrabance, ktoré tam boli už na začiatku a za ktoré nebudú môcť požadovať ďalšie peniaze na opravu škody, ktorú si (ne)spôsobil.

Shutterstock

Malta a prezentácie

Pokiaľ sa necháš ľahko presvedčiť, budeš mať problém v boji s týmto podvodom. Pri prechádzke Maltou môžeš naraziť na obchodníka, ktorý o sebe tvrdí, že pochádza z maltskej agentúry pre cestovný ruch. Má pre teba zľavu ako na dopravu, tak stravu alebo na zapožičanie vozidla (áno, aj na Malte…). Avšak jediný spôsob, ako túto zľavu môžeš získať, je účasťou na prezentácii, ktorá je organizovaná jeho agentúrou. Tá sa týka výhod tzv. dovolenkového klubu.

Ocitneš sa na aspoň dvojhodinovej prezentácii, kde ti budú prezentované najrôznejšie výhody, ktoré tento dovolenkový klub ponúka. Všetko je neskutočne perfektné, znie to úplne bezchybne. Obvykle ide o predraženú ponuku, ktorá vo finále ani nebude stáť za to. Väčšinou sú reči na prezentácii len „pozlátka“. Ako sa hovorí: „Ak znie niečo príliš dobre, aby to bola pravda, tak to pravda obvykle nie je.“ To je kus zdravého skepticizmu.

Najlepšou proti-taktikou je vytrvať aj napriek neoblomným predajcom. No a ak sa vôbec nenecháš zlanáriť na prezentáciu ani nejakou zľavou, tak si na tom najlepšie.

Shutterstock

Akákoľvek krajina a bankomaty

Azda najväčším problémom, ktorému môžeš čeliť, sú bankomaty. Narážame konkrétne na situáciu, keď príde k úniku tvojich kartových údajov, ktoré následne môžu podvodníci využiť a vybieliť ti účet. Jedine ak si to nevšimneš včas. Hoci ani problémy vyššie spomenuté (prípadne v prvom diele) sa nevzťahujú výsostne len na jednu krajinu, v daných štátoch sa s nimi stretávame najčastejšie. Pri tomto probléme je však ťažké pokryť špecificky jednu krajinu.

Podvodníci nainštalujú do bankomatu zariadenie, ktoré je schopné zaznamenať údaje tvojej platobnej karty, ktorú si vložil. Tieto údaje následne môžu zneužiť na výrobu klonu. Niekedy podvodníci namontujú aj nenápadné malé kamery, ktoré zaznamenávajú, ako vyťukáš svoj PIN kód. Vtedy už majú skutočne všetko, čo potrebujú.

Ako sa vyhnúť tomuto značne nepríjemnému podvodu? Určite je fajn používať bankomaty na frekventovaných miestach. Podozrivú aktivitu podvodníkov, ktorí sa naň snažia niečo nainštalovať, by si tu ľahko všimli. Pokiaľ sa ti niečo takéto stane a príde ti z internet bankingu notifikácia o úhrade sumy, ktorú si nikdy neplatil, je vhodné okamžite kontaktovať tvoju banku, aby ti zablokovala kartu. Podvodnícka karta totižto funguje na rovnakých údajoch ako tvoj originál.

Shutterstock

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu


Michaela Rošková
Som externou redaktorkou portálu EMEFKA od februára 2021. Venujem sa najrôznejším témam, no najradšej mám politické perličky a zaujímavé príbehy.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.