Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 12.7.2024
sk
Nina
cz
Bořek

Ako sa správa človek závislý od pohlavného styku? Netreba ho odsudzovať, ale snažiť sa mu pomôcť

Aké sú hlavné príznaky?


18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

Závislosť od sexu je problém, ktorým trpí mnoho ľudí. Táto forma závislosti je často zanedbávaná a v spoločnosti sa o nej hovorí veľmi málo. Napriek tomu má rovnaký potenciál na poškodenie zdravia a vzťahov, rovnako ako iné formy závislostí.

Čo je závislosť od sexu?

Často sa označuje ako hypersexualita alebo sexuálna závislosť. Ide o stav, keď osoba neustále myslí na sex a pociťuje silnú túžbu po sexuálnom uspokojení. Človek trpiaci touto závislosťou môže mať problémy s kontrolou svojich túžob a impulzov. Môže tráviť veľa času hľadaním sexuálnych zážitkov a môže sa stať, že sexuálna aktivita bude pre neho prioritou pred inými záujmami a povinnosťami.

Príznaky závislosti od sexu:

  • silné túžby po sexuálnom uspokojení,
  • neustále myšlienky na sex,
  • potreba neustále hľadať nových sexuálnych partnerov,
  • závislosť od pornografie,
  • potreba sexuálneho uspokojenia v situáciách, keď je to nevhodné alebo nebezpečné,
  • zanedbávanie práce, rodiny a zodpovedností kvôli sexuálnym aktivitám,
  • vykazovanie podobného správania ako pri iných závislostiach (napríklad závislosť od alkoholu alebo drog).

Ako sa správa človek trpiaci závislosťou od sexu?

Osoba trpiaca závislosťou od sexu môže mať problémy so zdravými vzťahmi a môže prejavovať určité správanie, ktoré je nezvyčajné. Môže byť veľmi náruživá a tráviť veľa času hľadaním sexuálnych zážitkov. Niektorí ľudia s touto formou závislosti môžu mať sex s mnohými rôznymi partnermi, zároveň však nie sú schopní udržať stabilný vzťah.

Závislosť od sexu môže tiež ovplyvniť zdravie osoby trpiacej touto závislosťou. Môže sa stať, že sexuálna aktivita bude taká intenzívna, že spôsobí únavu, bolesti a zranenia. Okrem toho, závislosť od sexu môže tiež ovplyvniť psychické zdravie osoby, pretože môže byť spojená s pocitom viny, hanby a strachu z odmietnutia.

Mohlo by ťa zaujímať:

Obľúbený herec všetkých Slovákov žije s dvomi ženami naraz. Nikomu to neprekáža

Závislý môže byť často podráždený, nervózny a môže trpieť úzkosťou a depresiou, keď nemá prístup k sexu. Pretože závislosť je pre mnohých ľudí stigmatizovaná, môže sa stať, že sa človek bude snažiť utajovať svoje správanie a problémy, čo môže ďalej ovplyvniť jeho psychické zdravie.

Ako sa lieči závislosť od sexu?

Závislosť môže byť liečená pomocou terapie a iných foriem liečby. Terapia sa môže zamerať na identifikáciu a riešenie príčin závislosti od sexu, ako aj na posilnenie kontroly nad sexuálnymi impulzmi. Okrem toho, môže byť užitočné vyskúšať skupinovú terapiu, kde osoby trpiace touto formou závislosti môžu zdieľať svoje skúsenosti a podporiť sa navzájom v procese liečby.

Liečba závislosti od sexu môže tiež zahŕňať farmakoterapiu, čo môže pomôcť pri liečbe depresie a úzkosti spojenej s touto formou závislosti. Treba si však uvedomiť, že liečba závislosti od sexu je dlhodobý proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť, motiváciu a ochotu spolupracovať s terapeutom a inými odborníkmi.

závislosť, pohlavný styk, muž, žena, láska, choroba
Shutterstock

Ako môžeme pomôcť osobe trpiacej závislosťou od sexu?

Ak máš podozrenie, že niekto v tvojom okolí trpí závislosťou od sexu, je dôležité si uvedomiť, že ide o citlivú tému a že osoba sa možno cíti hanblivo a izolovane. Pokiaľ je to možné, môžeš jej ponúknuť podporu a povzbudenie, aby vyhľadala profesionálnu pomoc. Snaž sa byť trpezlivý, podporovať ju a byť empatický.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.