Skupinové chaty na sociálnych sieťach sa stali neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Umožňujú nám rýchlo a efektívne komunikovať s rodinou, priateľmi alebo kolegami. Avšak, ako každá forma komunikácie, svoje pravidlá majú aj skupinové chaty.
Dodržiavanie týchto pravidiel zabezpečí, že konverzácia bude plynulá, efektívna a bez konfliktov. Tu je niekoľko odporúčaní, čo rozhodne nerobiť v skupinovej konverzácii na sociálnych sieťach, a zopár rád, ako sa v skupinovom chate správať.
Čo rozhodne nerobiť v skupinovom chate?
1. Nespamuj a neodbočuj od témy
Posielanie veľkého množstva správ, obrázkov alebo videí bez relevancie môže ostatných členov rušiť. Drž sa podstaty konverzácie. Pravidlá pre skupinové chaty hovoria, že by si sa mal vyhýbať rozprávaniu o veciach, ktoré nesúvisia s hlavnou témou skupiny, a to najmä, ak ide o pracovné záležitosti.
2. Nepozornosť na kontext
Predtým, než pridáš nový príspevok, si prečítaj predchádzajúce správy. Môžeš sa tak vyhnúť opakovaniu už povedaného alebo posielaniu nevhodných informácií, ktoré by mohli byť mimo témy. Vždy sa snaž pochopiť kontext konverzácie, aby si prispel relevantne.
3. Používanie CAPS LOCKU
Písanie veľkými písmenami (CAPS LOCK) sa považuje za kričanie. Ak to nie je nevyhnutné, vyhni sa tomu. Používanie veľkých písmen môže pôsobiť agresívne a môže ostatných účastníkov rozhnevať alebo vyviesť z miery.
4. Nevhodné používanie emodži
Emodži môžu obohatiť konverzáciu, ale ich nadmerné používanie môže pôsobiť detinsky alebo zmiasť ostatných. Používaj ich s mierou a tak, aby zapadli do kontextu.
5. Neposielaj neoverené informácie
Šírenie falošných správ alebo neoverených informácií môže viesť k nedorozumeniam a panike. Pred zdieľaním si vždy over pravdivosť informácie.
6. Časté menovanie
Používanie @mena na upútanie pozornosti konkrétnej osoby má efekt, no časté používanie môže byť rušivé. Zváž, či je naozaj potrebné niekoho označiť, alebo či sa tvoja správa týka celej skupiny.
7. Ignorovanie odpovedí
Ak niekto položí otázku alebo ťa priamo osloví, je slušné odpovedať čo najskôr. Ignorovanie správ, najmä tých, ktoré si vyžadujú tvoju reakciu, môže pôsobiť nezdvorilo a nespolupracujúco.
8. Nezamieňaj si skupinový chat za osobný kontakt
Skupinové chaty často nahrádzajú priamu komunikáciu, no vždy treba mať na pamäti, že to nie je osobný kontakt. Z toho dôvodu by si sa mal vyhýbať zdieľaniu príliš osobných a citlivých informácií a tiež riešeniu konfliktov. Chráň (súkromie) seba aj ostatných.
Skupinové chaty môžu byť skvelým nástrojom na komunikáciu a organizáciu, ak sa správne používajú. Dodržiavanie základných pravidiel slušnosti a efektívnej komunikácie zabezpečí, že všetci členovia skupiny budú mať pozitívny a produktívny zážitok.