Na našej planéte je všetko v neustálom pohybe a vývoji. Platí to nielen pre ľudskú spoločnosť, ale aj pre litosférické dosky, ktoré tvoria vrchnú vrstvu zemskej kôry. Tie sa pohybujú neustále, hoci voľným okom je tento pohyb nepostrehnuteľný.
Ako píše aj portál BBC, vyplýva to z toho, že usporiadanie kontinentov neostane navždy také, aké poznáme dnes. Vedci už vedia, že dôjde k výrazným zmenám, ktoré sa však udejú v horizonte desiatok miliónov rokov.
Napokon, približne pred 300 miliónmi rokov Zemi dominoval veľký superkontinent Pangea. Postupne došlo k jeho rozlomeniu na niekoľko častí, ktoré vytvorili dnes známe svetadiely. Aká bude ale ich budúcnosť?
Nový superkontinent
Odborníci predpovedajú, že približne o 50 miliónov rokov s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k posunu Afriky viac na sever, čím sa spojí s Európou. Vznikne tak nový svetadiel a Stredozemné more zmizne.
K tomuto svetadielu sa za ďalších 50 miliónov rokov pripojí aj Ázia a Austrália a po ďalších 250 miliónoch rokoch dôjde aj k spojeniu so Severnou a Južnou Amerikou. Vznikne tak superkontinent Pangaea Proxima.
Treba ale dodať, že tieto udalosti možno nenastanú úplne presne tak, ako sme popísali. Vedci upozorňujú, že odhadovanie geologických pohybov v budúcnosti vzdialenej viac ako 85 miliónov rokov je veľmi neisté.
Do úvahy tak prichádza aj to, že namiesto Pangaei Proximy vzniknú iné superkontinenty. Napríklad Amasia (môže vzniknúť zlúčením Ázie a Severnej Ameriky) či Novopangea (zlúčenie Austrálie s Južnou Amerikou, Východnou Áziou a Antarktídou).