Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Ako sa v budúcnosti zmenia kontinenty na Zemi? Vedci na to majú odpoveď

Zem bude v budúcnosti vyzerať úplne inak.


Na našej planéte je všetko v neustálom pohybe a vývoji. Platí to nielen pre ľudskú spoločnosť, ale aj pre litosférické dosky, ktoré tvoria vrchnú vrstvu zemskej kôry. Tie sa pohybujú neustále, hoci voľným okom je tento pohyb nepostrehnuteľný.

Ako píše aj portál BBC, vyplýva to z toho, že usporiadanie kontinentov neostane navždy také, aké poznáme dnes. Vedci už vedia, že dôjde k výrazným zmenám, ktoré sa však udejú v horizonte desiatok miliónov rokov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Pusto a prázdno. Ako bude podľa vedcov vyzerať vzdialená budúcnosť Zeme a vesmíru?

Napokon, približne pred 300 miliónmi rokov Zemi dominoval veľký superkontinent Pangea. Postupne došlo k jeho rozlomeniu na niekoľko častí, ktoré vytvorili dnes známe svetadiely. Aká bude ale ich budúcnosť?

Profimedia

Nový superkontinent

Odborníci predpovedajú, že približne o 50 miliónov rokov s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k posunu Afriky viac na sever, čím sa spojí s Európou. Vznikne tak nový svetadiel a Stredozemné more zmizne.

K tomuto svetadielu sa za ďalších 50 miliónov rokov pripojí aj Ázia a Austrália a po ďalších 250 miliónoch rokoch dôjde aj k spojeniu so Severnou a Južnou Amerikou. Vznikne tak superkontinent Pangaea Proxima.

Wikipedia

Treba ale dodať, že tieto udalosti možno nenastanú úplne presne tak, ako sme popísali. Vedci upozorňujú, že odhadovanie geologických pohybov v budúcnosti vzdialenej viac ako 85 miliónov rokov je veľmi neisté.

Do úvahy tak prichádza aj to, že namiesto Pangaei Proximy vzniknú iné superkontinenty. Napríklad Amasia (môže vzniknúť zlúčením Ázie a Severnej Ameriky) či Novopangea (zlúčenie Austrálie s Južnou Amerikou, Východnou Áziou a Antarktídou).


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť