Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 22.2.2024
sk
Etela
cz
Petr

Ako sa v budúcnosti zmenia kontinenty na Zemi? Vedci na to majú odpoveď

Zem bude v budúcnosti vyzerať úplne inak.


Na našej planéte je všetko v neustálom pohybe a vývoji. Platí to nielen pre ľudskú spoločnosť, ale aj pre litosférické dosky, ktoré tvoria vrchnú vrstvu zemskej kôry. Tie sa pohybujú neustále, hoci voľným okom je tento pohyb nepostrehnuteľný.

Ako píše aj portál BBC, vyplýva to z toho, že usporiadanie kontinentov neostane navždy také, aké poznáme dnes. Vedci už vedia, že dôjde k výrazným zmenám, ktoré sa však udejú v horizonte desiatok miliónov rokov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Pusto a prázdno. Ako bude podľa vedcov vyzerať vzdialená budúcnosť Zeme a vesmíru?

Napokon, približne pred 300 miliónmi rokov Zemi dominoval veľký superkontinent Pangea. Postupne došlo k jeho rozlomeniu na niekoľko častí, ktoré vytvorili dnes známe svetadiely. Aká bude ale ich budúcnosť?

Profimedia

Nový superkontinent

Odborníci predpovedajú, že približne o 50 miliónov rokov s najväčšou pravdepodobnosťou dôjde k posunu Afriky viac na sever, čím sa spojí s Európou. Vznikne tak nový svetadiel a Stredozemné more zmizne.

K tomuto svetadielu sa za ďalších 50 miliónov rokov pripojí aj Ázia a Austrália a po ďalších 250 miliónoch rokoch dôjde aj k spojeniu so Severnou a Južnou Amerikou. Vznikne tak superkontinent Pangaea Proxima.

Wikipedia

Treba ale dodať, že tieto udalosti možno nenastanú úplne presne tak, ako sme popísali. Vedci upozorňujú, že odhadovanie geologických pohybov v budúcnosti vzdialenej viac ako 85 miliónov rokov je veľmi neisté.

Do úvahy tak prichádza aj to, že namiesto Pangaei Proximy vzniknú iné superkontinenty. Napríklad Amasia (môže vzniknúť zlúčením Ázie a Severnej Ameriky) či Novopangea (zlúčenie Austrálie s Južnou Amerikou, Východnou Áziou a Antarktídou).


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.