Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra
V spolupráci s ZEREX

Ako sa v noci poriadne vyspať? Vyskúšaj týchto 5 jednoduchých trikov

Poruchy spánku majú rôzne príčiny.


Poznáš ten pocit, keď si po celom dni konečne ľahneš do postele, zavrieš oči, tešíš sa, že si oddýchneš, a vtom si tvoj mozog povie: “Ha! Dnes nespíme!” Stresy v práci či deadliny v škole vedia dať našej psychike občas slušne zabrať. Ak známa metafora, že ti niečo “nedá spávať”, pre teba nie je len básnickým prostriedkom, ale krutou realitou, máme pre teba 5 tipov, ako to zmeniť.

Prečo je také ťažké zaspať?

Poruchy spánku majú rôzne príčiny. Tou najčastejšou je však prílišná stimulácia mozgu pred spaním. Hovoríme konkrétne o pocitoch stresu, strachu či depresie, spôsobených produkciou stresového hormónu – kortizolu.

FUN FACT: Čím dlhšie sme vystavovaní stresujúcim podmienkam, tým intenzívnejšia je prirodzená obranná reakcia nášho organizmu vylučovať kortizol – stresový hormón, ktorý telo udržiava v “pohotovostnom” režime, pripravené na útok alebo útek. Ak teda ideme spať vystresovaní, mozog zostáva čiastočne aktívny a kvalita spánku tým klesá.

Shutterstock

Na zníženie levelu každodenného stresu preto odborníci odporúčajú rôzne relaxačné cvičenia, aromaterapiu či bylinky s upokojujúcimi účinkami. Samozrejme, tie legálne.

Zaspávanie však dokážeme negatívne ovplyvniť aj my sami, keď tesne pred spaním cvičíme, scrollujeme na mobile, hráme videohry alebo jeme ťažké jedlá.

“Som úplne v koncoch”

Nedostatok spánku si, samozrejme, vyberá svoju daň.

FUN FACT: Vedecké výskumy dokázali, že na zabezpečenie správnej funkcie imunitného systému a metabolizmu človek potrebuje dodržiavať pravidelný spánkový režim – aspoň 8 hodín denne.

Shutterstock

Ak telu dostatočný spánok dlhodobo odopierame, môžeme si privodiť vážne poruchy spánku. Tie sa potom prejavia na fyzickom a duševnom zdraví. Dokonca môžu spôsobiť aj priberanie na váhe. Okrem toho celé dni zívaš, máš nervy, nevieš sa na nič poriadne sústrediť, bolí ťa hlava a kruhy pod očami ti dodávajú výraz nervóznej pandy. Ak ti tento stav znie príliš povedome, vyskúšaj toto:

#1 Nepodceňuj silu prírody

Bylinky na spánok používali už naše staré mamy a my sa od nich máme čo učiť. Bylinkové doplnky stravy na spanie sú navyše BIO a vegan friendly, tak prečo ich nevyskúšať ešte predtým, ako siahneš po často návykových liekoch na spánok?

Napríklad taká valeriána lekárska, mučenka pleťová či medovka lekárska dokážu účinne prispieť k správnej relaxácii tela, skroteniu emócií a podporiť tak zdravý spánok. Ľubovník bodkovaný dokáže zase pomôcť privodiť pozitívnu náladu a látky obsiahnuté v chmeli otáčavom prispejú k prirodzenej funkcii nervovej sústavy. Kombinácia týchto byliniek má výrazný upokojujúci účinok, čím napomáha ku kvalitnému a nerušenému spánku.

ZEREX

#2 Zhasnúť svetlá

Svetlo v našom mozgu evokuje, že je čas prebudiť sa a fungovať. Skús teda predtým, ako vlezieš do postele, zhasnúť naozaj všetky svetlá (vrátane nočnej anti-príšerovej lampičky pri posteli) a uvidíš, že sa vyspíš lepšie aj ty, aj strašidlo pod tvojou posteľou. 🙂

#3 Posteľ je na spanie

Posteľ by mala byť vyhradená výlučne na spánok. Nie je dobré sa v nej učiť na test ani z nej pracovať (nech je to pri home office akokoľvek lákavá ponuka). Inak si ju mozog začne spájať s prácou namiesto so spánkom a nebude sa pri zaspávaní vedieť dostatočne uvoľniť a vypnúť.

Shutterstock

#4 Vymeň mobil za knihu

Modré svetlo vyžarované telefónmi, počítačmi či tabletmi brzdí produkciu spánkového hormónu – melatonínu, takže je pre mozog ťažšie sa upokojiť a “hodiť sa do relaxačného módu”. Preto odborníci odporúčajú hodinu pred spaním telefón odložiť – alebo aspoň vymeniť scrollovanie sociálnych médií za čítanie knihy.

#5 Rutina je základ

Aj keď pospať si v nedeľu do desiatej znie lákavo, pre telo to nie je ideálne riešenie, keďže narúša naše biologické hodiny. Ísť spať a zobúdzať sa približne v rovnaký čas každý deň – áno, aj počas víkendu – pomôže vytvoriť stabilný režim, ktorý neskôr uľahčí nielen zaspávanie, ale aj zobúdzanie sa.

Shutterstock

Chceš sa dozvedieť ešte viac o prírodných látkach, ktoré vplývajú na kvalitný spánok? Viac informácií nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci s ZEREX


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.