Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
Premium odznak
Zdroj: ©Profimedia

Ako sa z chlapcov stávali muži? Nebezpečné a brutálne rituály z obdobia stredoveku

Dospievať v staroveku nebol žiadny med.

Dosiahnutie plnoletosti je aj v súčasnosti významným míľnikom v živote človeka. Pokiaľ ale dnes čerstvo dospelého čaká akurát „skúška dospelosti“, teda maturitná skúška a bujaré oslavy, v dávnej minulosti to bolo inak.

Zavŕšenie dospievania sa v staroveku často končilo brutálnymi spôsobmi a rituálmi. Tie sa, pravdaže, medzi jednotlivými spoločnosťami líšili. Inak k dospelosti pristupovali Sparťania, inak starovekí Rimania a inak Slovania.

Milenecký vzťah

V starovekom Grécku platilo, že mladý muž v tínedžerskom veku (nazývaný aj eromenos) sa na príchod dospelosti pripravoval v spoločnosť staršieho muža (erastes či philetor). Vekový rozdiel ale nebol vždy príliš vysoký, často tvoril len niekoľko rokov.

Mladík sa v každom prípade stal akýmsi „učňom“ staršieho muža, opustil svojich rodičov a všade ho sprevádzal. Muž ho vzdelával v praktickom živote (lov či boj), ale aj v umení, tanci, filozofii či histórii.

Často mu tiež dával aj rôzne dary a v takomto vzťahu bol obyčajne prítomný aj intímny rozmer. V Grécku bol skrátka milenecký pomer medzi starším a mladším mužom niečím, čo patrí k dospievaniu a čo posilňuje mužnosť. Homosexualita nebola považovaná za nič zvláštne ani poburujúce, ale ako niečo úplne normálne. Podobne na tom bolo aj viacero iných spoločenstiev tej doby.

Ako sa z chlapcov stávali muži? Nebezpečné a brutálne rituály z obdobia stredoveku
Shutterstock
moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

Krutý výcvik

Hoci aj v Sparte hľadeli na vzťahy medzi dvoma mužmi ako na niečo bežné (a dokonca dôležité), predsa len sa v niečom od Grékov odlišovali. Sparťania totiž vzťahy starších mužov s mladšími nepripúšťali a často ich veľmi tvrdo trestali. Mimochodom, dospievanie v Sparte bolo naozaj extrémne náročné. Iste si už aj ty počul slovné spojenie „sparťanský výcvik“. Tieto slová majú korene v reálnom živote tej doby.

V Sparte sa totiž detstvo končilo už siedmym rokom života! Následne boli deti odobraté od rodín a poslané do špeciálnych domov (agoge), kde sa vzdelávali. To trvalo dlhých trinásť rokov. Súčasťou výcviku boli nielen umelecké smery ako tanec či spev, ale aj trénovanie boja a potláčania bolesti.

Už od raného detstva sa tam ľudia pripravovali na dráhu tvrdých bojovníkov. Tí najsilnejší neskôr naozaj rozšírili rady armády, pričom tí slabší často zomreli, prípadne sa stali otrokmi.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje