Celý svet sa už rok (vlastne už to bude viac ako rok) trápi s pandémiou koronavírusu. Tá zasiahla všetky oblasti nášho bežného života. Ako píše aj portál LADbible, mnoho ľudí bolo nútených prejsť na prácu v režime home office. Ten sám osebe, samozrejme, nie je žiadnou novinkou, ale pred pandémiou bol vnímaný skôr ako benefit. Zamestnávatelia stále kládli dôraz na to, aby ich zamestnanci chodili do kancelárie a pracovali tam. To sa však môže pomerne radikálne zmeniť.
Naspäť do kancelárií? Asi nie
Podľa nového prieskumu od britskej organizácie 4 Day Week Campaign, ktorá lobuje za štvordňový pracovný týždeň, sa odmieta do kancelárie vrátiť až 80 % ľudí. Už jednoducho nemajú záujem tráviť päť dní v kancelárskych priestoroch. Namiesto toho dávajú prednosť štvordňovému pracovnému týždňu, práci z domova a občasnej návštevy pracoviska. Home office bola obľúbená možnosť aj pred pandémiou a ľudia z domu pracovali stále viac. Zdá sa, že pandémia tento proces urýchlila.
Podľa prieskumu celkovo až 55 % ľudí očakáva po skončení pandémie radikálne zmeny, čo sa týka práce. Vzorka bola 1 002 respondentov z Veľkej Británie. Najvyššie percento ľudí (32 %) preferuje mix práce z domova a v kancelárii, štvordňový pracovný týždeň sa pozdáva 25 % a 23 % ľudí chce zase pracovať výhradne z domu. Ku klasickému modelu, teda päťdňovému pracovnému týždňu v kanceláriách, sa chce vrátiť 19 % ľudí.
„Svet práce sa kvôli pandémii navždy zmení,“ uviedol Joe Ryle z 4 Day Week Campaign. „Neexistuje jediný dôvod, prečo by sme sa mali vracať k starým a zastaraným spôsobom práce. Vidíme stále viac a viac spoločností, ktoré prechádzajú na štvordňový pracovný týždeň a mix home office a klasického dochádzania do zamestnania.“
Nie je dôvod vracať sa k starému systému
Ryle dodal, že systém, ktorý sme poznali pred pandémiou, mal negatívny vplyv na psychiku ľudí, prispieval k syndrómom vyhorenia, prepracovanosti a psychickým problémom. „Je dôležité, aby sme vybudovali svet práce, ktorý je lepší než ten, ktorý sme mali pred pandémiou,“ zdôraznil Ryle.
Na jeho slovách zrejme bude niečo pravdy, keďže aj mnoho iných firiem pripúšťa, že po pandémii sa zrejme ľudia do starých koľají proste nevrátia. Obzvlášť tí, ktorí počas uplynulého roka zistili, že dokážu veľmi efektívne pracovať aj z domu a okrem toho majú viac času pre seba či svoje rodiny (keďže napríklad nemusia zdĺhavo dochádzať), nehovoriac už o tom, že majú aj viac energie a psychickej pohody.
„Myslím si, že pre mnohých ľudí bude po pandémii práca predstavovať mix medzi prácou z domu a prácou v kancelárii,“ vyjadril sa Andrew Bailey, guvernér banky Bank of England. „Bol by som veľmi prekvapený, ak by sme sa vrátili k presne rovnakému modelu ako pred Covidom.“
Treba ale dodať aj to, že forma home office mnohým ľuďom nie úplne vyhovuje. Majú problém rozvrhnúť si prácu tak, aby ju stíhali, prepadajú ich tendencie k lenivosti a taktiež im chýba sociálny aspekt práce v kanceláriách. Pravdou ale je, že obľúbenosť home office bude zrejme naďalej rásť. Na to, ako výrazne sa pracovný svet zmení, si ale ešte budeme musieť počkať.