Mnoho ľudí v našich končinách v súčasnosti zažíva finančnú neistotu a téma osobných financií je pre nich preto veľmi citlivá (vlastne, kedy to tak nebolo?). Napriek tomu sme mali možnosť vo vlákne na sociálnej sieti Threads sledovať diskusiu, v ktorej sa ľudia otvorili na tému výdavky.
„Otázka pre mužov – Predstavte si, že si nájdete ženu. Tá sa nasťahuje k vám do bytu/domu, ktorý vlastníte. Ako si budete deliť účty za domácnosť? Kto bude platiť jedlo, kto energie, prípadne splátku hypotéky atď.?“
Odpovede na túto otázku boli skutočne veľmi rozmanité a pod príspevkom sa rozvinula intenzívna diskusia. To, čo niektorí považujú za samozrejmé, iní považujú za nemysliteľné.
Čo hovoria muži?
„Hypotéka-nehypotéka, prispievať by určite nejakou čiastkou mala, ako sa dohodnete. Keď bude v podnájme, tiež tam nebude zadarmo. Potom sú tu energie a jedlo, to by malo ísť pol na pol. Výlety, dovolenka atď. by mali byť tak spravodlivo rozdelené, podľa platových možností,“ je komentár, ktorého obsah sa často opakoval aj od iných komentujúcich.
„Môj byt, takže hypotéku platím ja. Na spoločné veci každý prispeje 50 % zo svojho platu, osobné veci každý zo svojho. Alebo ako sa časom dohodneme. Zas nemal by som problém prispieť viac, keby som mal výrazne vyšší plat,“ viac-menej súhlasí s predošlým komentárom, avšak hypotéku na byt, napísaný na jeho meno, si autor platí sám.
„To asi záleží od toho, kto koľko zarába. Keď zarobím 4x alebo 5x toľko, tak by ma hanba fackovala vziať si korunu. Naopak si vážim, keď ma pozve trebárs na večeru alebo na drink, keď si vyrazíme,“ ďalší z mužov poukazuje na dôležitosť príjmového rozdielu medzi partnermi.
Veci sa dajú zariadiť aj takto oldschoolovo: „Vždy záleží na dohode, ale mne príde úplne normálne, že všetko budem i naďalej platiť ja. Muž by mal byť schopný zaistiť ženu, ona mu urobí z bytu/domu domov, kam sa potom bude chcieť vracať.“
Berú na seba väčšiu finančnú zodpovednosť
Ako vidíme, muži vo všeobecnosti nemajú problém platiť väčšiu časť, či dokonca úplne všetko. Dôležité sú však pre nich finančné možnosti partnerky. Pokiaľ by žena mala slabý/žiadny príjem, určite by ochotne zaplatili toho viac ako v situácii, keď žena zarába prakticky rovnako ako oni.
„Je tu veľa ľudí, čo hovorí napol, a tak ja neviem, mám to so ženou tak, že jej dám prachy a stará sa o všetko, dám jej všetko a o nič sa nestarám. Keď chcem peniaze, tak si vezmem, len jej to poviem, aby vedela, a to je všetko. Ja nemám starosti a doma všetko funguje tak, ako má, mám čo jesť, piť, kde spať a všetci sme šťastní,“ niektorí si očividne z celej debaty ťažkú hlavu nerobia a peniaze pre ich vzťah nie sú téma, o ktorej by sa viedli náročné debaty.
„Dlhodobo nedáva zmysel nič iné, ako počítať s celkovým rodinným rozpočtom a z neho všetko platiť,“ znie ako pomerne dobrá rada.
Čo hovoria ženy?
„Máme to naopak. Partner býva u mňa. Chcem od neho len polovicu nájmu s elektrinou. Hypotéka a úvery na rekonštrukciu sú moje, nevidím dôvod, prečo by to mal platiť on, keď to nie je jeho byt. Inak jedlo platíme spoločne,“ rovnako ako jeden z mužských respondentov vyššie, ani táto dáma nevidí dôvod na to, aby niekto platil hypotéku za byt, ktorý nevlastní.
Niektoré páry idú do toho naplno a od začiatku majú spoločné financie: „Ja som sa nasťahovala do domu jeho rodiny asi za tri mesiace, bývam tu stále a peniaze máme od začiatku spoločné. Sme partneri a nie spolubývajúci.“
Je asi dosť bežné, že drobné každodenné výdavky ako jedlo nie sú pre páry dôvodom na diskusiu: „Priateľ sa nasťahoval do môjho bytu, hypo, nájom a všetko okolo som platila ja, on mi prispieval. Jedlo tak pol na pol, kto mal práve čas, ten išiel a kúpil, to sa nezmenilo, ani keď máme teraz spoločný dom. Jedlo jeme obaja, tak sa jednoducho kúpi a nikto nerieši, čo kto platil.“
„Celkom (milo) ma prekvapuje, koľko chlapov tu chce platiť väčšinu alebo dokonca všetko. Takže keď žena pracuje, tak si zarába len pre svoje potreby? Ja neviem, ale ja si to skratka nedokážem predstaviť,“ znie zaujímavý postreh od jednej komentujúcej.