Ako si si na základnej škole predstavoval strednú

A realita bola celkom iná…

Na základnej škole bola tá stredná čosi ako brána k dospelosti a popularite. Komerčné televízie nám pravidelne dávkujú lacné americké komédie, v ktorých chodenie na strednú znamená nikdy nekončiaci tok pozvánok na tie najväčšie kalby a množstvo červených kelímkov s akýmsi alkoholickým sajrajtom vo vnútri. Lenže žijeme na Slovensku, a v sekunde, ako prekročíš brány tvojej novej školy pochopíš, že všetko je pekne po starom.

1. Učitelia

Normálna ľudská bytosť by pravdepodobne očakávala, že na strednej škole už budú mať učitelia aspoň minimálnu znalosť o tom, čo tam vlastne vôbec robia. Lenže to by im musel najprv niekto dať pár stoviek naviac k výplate alebo minimálne vymyslieť stroj času a vrátiť ich späť do doby, kedy im cez vrásky bolo vidno do očí. Stredoškolskí učitelia sú úplne rovnakí, ako tí na základnej. Nenávidia svoju prácu, väčšinou aj vás a stále nie sú schopní sami zapnúť projektor. Stále majú hlúpe poznámky o uzlíkoch na mužskom prirodzení vždy, keď niekto potrebuje ísť počas hodiny na záchod, ich angličtina má stále rýdzo slovenské črty a stále majú potrebu sa s tebou desať minút hádať o tom, že tie desať centimetrové ihličky jednoducho za prezuvky nepovažujú. Register nevyhnutných odpovedí zúžili na „áno“, „nie“ a „to ste sa mali učiť na základnej škole“, a hláška „nehojdaj sa, lebo zletíš a ja pôjdem do basy“ je stále na dennom poriadku. Naozaj, ale naozaj nič nové.

rand.org (https://www.rand.org/capabilities/solutions/evaluating-the-effectiveness-of-teacher-pay-for-performance.html)

2. Žiaci

Myslela som si, že ľudia na strednej škole budú oplývať už aspoň základnou vedomostnou výbavou alebo minimálne aspoň slušnými spôsobmi. O to trpkejšie bolo zistenie, že retard ostane retardom bez ohľadu na to, či má rokov štrnásť alebo pätnásť a či sa jeho aktuálne štúdium končí maturitou alebo monitorom. A keďže sa hygienickým zásadám za jedno leto očividne nepriučili, občas sa vám naskytne nie celkom príjemný pohľad na veci, bez ktorých by váš život pokojne plynul ďalej. Ako v každej malej komunite ľudí, aj v tvojej stredoškolskej triede sa utvoria akési skupinky ľudí, ktorí sami seba selektujú do kategórii populárni, normálni alebo outsideri. Alebo stručnejšie, kreténi a tí použiteľní. A potom sa utvorí klasický kolobeh toku informácií a intríg. Kreténi kydajú na tých použiteľných, tí ich majú hlboko v určitých otvoroch a to ich vyburcuje k tomu, aby kydali ešte viac. Ale pokojne si poslúž, o dvadsať rokov na seba budeš určite pyšný.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/vh1-barbershop-behindthemovie-behind-the-movie-xT1XGKf6DzZQtHTyvu)

3. Učivo

Pokiaľ si si vybral strednú školu s nejakým reálnym oborom, je dosť pravdepodobné, že veci, ktoré sa naučíš, ti jedného dňa aj na niečo budú. Ak si sa však rozhodol pokračovať gymnáziom a dopriať si tak pár extra rokov navyše, aby si konečne prišiel na to, čo chceš v živote vlastne robiť, tak stráviš nasledujúcich päť rokov kladením si otázky, kde tento nešťastný príklad z fyziky asi tak nájde uplatnenie. Možno jedného dňa, keď ožratý padneš na hubu, budeš vedieť vypočítať presnú trajektóriu a zistíš, že si rozbiješ lebku o kameň o tri stotiny sekundy skôr, ako sa to naozaj stane. Väčšina tohto učiva sa odborne nazýva rozširovanie všeobecného prehľadu, no v skutočnosti si občas aj sami učitelia kladú otázku, kto by dobrovoľne strávil polovicu života výskumom niečoho, čím po dvoch týždňoch nad knihami možno vyrátaš rozdiel rýchlostí nejakých podivných veličín.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/reactionseditor-winona-ryder-26xBI73gWquCBBCDe)

4. Hajzle

Ak si v sebe ešte donedávna živil nádej, že stredná škola bude plná moderných výdobytkov alebo minimálne základných hygienických potrieb, tak ju nechaj v tichosti zahynúť a vystroj jej pekný pohreb. Žiaden hajzlák, žiadne mydlo, a keďže ani zámky na dvere nikto nenamontoval, tak ani žiadna dôstojnosť. Ak ti niekto bez zaklopania rozčapí dvere na záchode, následne ti dobré tri minúty hľadí do očí a akosi sa ich nechystá zavrieť, len raz za týždeň, môžeš to považovať za obligátny úspech. A ak dúfaš, že po tom, čo dievčatám dajú občianske, ich bytostná potreba okupovať špinavé zrkadlo a robiť si tam trápne fotky odíde, tak ste sa škaredo, ale naozaj škaredo, mýlili.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/paris-hilton-be-like-gif-R0jWWtH1CtFEk)

5. Ty

Keď sa zmení škola, určite aj ty dospeješ. Jasné… Stále si ten istý človek, čo zabudne triednu knihu v telocvični a potom ju naháňa po celej škole, ten istý idiot, ktorý si nepamätá zadanie z biológie a potom týždňový projekt dorába päť minút pred hodinou a dúfa, že učiteľka počas noci dostala minimálne šedý zákal. Na začiatku ťa ešte akýsi prvotný entuziazmus núti robiť dobrý dojem, ale po dvoch mesiacoch nekonečného trápenia to porazený vzdávaš. Prvú polovicu vyučovania prespíš, druhú tlačíš predraženú bagetu z bufetu a na koniec zvažuješ myšlienku, či by bolo veľmi nevhodné doniesť si tam vankúš a chodiť tam v pyžame.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/spongebob-squarepants-idgaf-searching-Eufq2u6V4e4QE)

6. Chlapci

Tí fešní herci, tí ktorí hrajú stredoškolských študentov v každom filme, tak presne tí neexistujú. Ak si išla na strednú s tým, že za zamiluješ do najkrajšieho spolužiaka, on do teba a vo svete jednorožcov si kúpite vilu na Slavíne a zlatého retrívera, tak budeš musieť veľmi znižovať nároky. Namiesto hollywoodskych sexbomb ťa totiž čakajú pubertálne výrastky s neovládateľnou rannou erekciou a zopár nevybavenými účtami s pubertálnym akné, ktorí ešte stále žijú v mylnej domnienke, že Axe je sprcha v prášku.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/80s-g-filmedit-mq5bmfRt53hmg)

Titulná fotka: pixabay.com

Reagujte!
Grr Grr
2
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
6
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
9
Uups
Haha Haha
138
Haha
Woow Woow
3
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Vieš čo všetko sa stane na svete za 24 hodín?

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME