Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.1.2025
sk
Zora
, Zoran
cz
Slavomír, Slavomíra

Ako si umelá inteligencia poradila s maturitnými slohmi? Zadali sme jej témy, s akými sa trápili slovenskí študenti

Ako by si ju ohodnotil za jej výkon?


Ako sme ťa informovali v predošlom článku, dnes do školských lavíc zasadlo 41-tisíc maturantov, ktorí písali internú časť maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry. Tá pozostávala z testu a zo slohovej práce. Ako každý rok, aj teraz boli na výber štyri témy na sloh.

Študenti si mohli vybrať medzi umeleckým opisom, výkladom, rozprávaním a diskusným príspevkom. Keďže sa v poslednom období čoraz viac skloňuje slovné spojenie umelá inteligencia, rozhodli sme sa ju použiť. Zadali sme jej všetky štyri spomenuté témy a boli sme zvedaví, čo nám napíše.

Samozrejme, systém nie je úplne dokonalý a občas sa vyskytol menší gramatický alebo štylistický nedostatok. Každopádne, za pár minút ti vytvorí pomerne zmysluplný text, ktorý je vo viacerých prípadoch ťažké rozoznať s takým, ktorý napísal človek.

V tomto prípade považujeme výsledok za rozpačitý. Prvé tri témy spracovala umelá inteligencia pomerne stroho, s množstvom opakovaní slov a obsahovými nezmyslami. To však neplatí pri téme číslo štyri, za ktorú sa systém vôbec nemusí hanbiť. Prečítaj si ich a posúď, či by podľa teba umelá inteligencia zmaturovala.

1. V zime na vidieku (umelecký opis)

V zime na vidieku sa zem zahalí do bieleho plášťa, ktorý ju chráni pred studenými dotykmi zimy. Lesy sa zdajú byť bez života, no ak sa človek poriadne pozrie, môže vidieť, ako sa stromy zahalili do snehovej bielizne a čakajú na jar, aby sa prebudili k novému životu.

Po rovinách sa ťahajú nekonečné pláne snehu, ktoré pôsobia ticho a pokojne. Aj zvieratá sa skrývajú v úkrytoch, kde hľadajú teplo a ochranu pred mrazom. Len tu a tam sa ozve vrčanie traktoru alebo hukot motorového sania, ktoré sprevádzajú nákladné autá plné dreva a iného materiálu na kúrenie.

No aj napriek tomu, že sa svet zdá byť mŕtvy, vidiecky život pokračuje aj v zime. Ľudia sa tešia z toho, že si môžu urobiť malú prestávku od práce na poliach, aby sa venovali svojim rodinám a priateľom. V domoch na vidieku sa šíri vôňa čerstvo pečených koláčov a iných dobrôt, ktoré sú príjemnou spoločníčkou k teplu ohňa v kozube.

Neskôr pred Vianocami sa vidiecky svet zažne rozžiarený svetielkami. Svietniky a girlandy ozdobené farebnými svetielkami osvetľujú ulice a okná, kde možno vidieť vianočné stromčeky. Aj napriek zime a mrazu sa tak rodiny a priatelia spájajú v teple svojich domovov a vytvárajú si spomienky, ktoré im ostanú navždy v srdciach.

Žiaci na Slovensku oslovujú stredoškolských učiteľov titulom profesor. Je to tak správne?

Mohlo by ťa zaujímať:

Žiaci na Slovensku oslovujú stredoškolských učiteľov titulom profesor. Je to tak správne?

2. Bezpečne na sociálnych sieťach (výklad)

Bezpečnosť na sociálnych sieťach sa stala nesmierne dôležitou otázkou v dnešnej digitálnej dobe. Vzhľadom na to, že ľudia trávia veľa času na sociálnych sieťach, stáva sa čoraz viac nebezpečenstiev, ktoré by mohli poškodiť ich reputáciu alebo bezpečnosť.

Jedným z hlavných rizík na sociálnych sieťach je príliš veľa zdieľania osobných údajov. Ľudia by mali byť opatrní pri poskytovaní svojich osobných informácií, ako sú napríklad adresa, telefónne číslo, rodné číslo alebo podobné informácie. Tieto informácie môžu byť zneužité a viesť k identity theft alebo podvodu.

Okrem toho môžu byť použité aj na sledovanie a monitorovanie jednotlivcov. Je dôležité, aby ľudia boli vždy obozretní a dbali na to, aby sa ich osobné informácie nedostali do nesprávnych rúk.

Sociálne siete môžu byť tiež miestom pre šikanovanie a zneužívanie. Ľudia by mali byť opatrní pri zverejňovaní svojich fotografií a komentárov a mali by sa snažiť vyhnúť sa konfliktom a nevhodným situáciám. Ak je niekto terčom šikany alebo zneužívania, mali by kontaktovať miestne orgány či organizácie, ktoré sa špecializujú na pomoc v takýchto situáciách.

Okrem toho by ľudia mali byť opatrní pri prijímaní žiadostí o priateľstvo od ľudí, ktorých nepoznajú. Mali by si byť vedomí toho, že nie všetci na sociálnych sieťach sú úprimní a spoľahliví.

Pri používaní sociálnych sietí by ľudia mali dbať na svoju digitálnu stopu a snažiť sa minimalizovať množstvo informácií, ktoré o sebe zverejňujú. Mali by si tiež pravidelne meniť heslá a byť opatrní pri klikaní na neznáme odkazy a súbory.

V súhrne, bezpečnosť na sociálnych sieťach je dôležitou otázkou, ktorú by ľudia nemali podceňovať. So správnymi opatreniami a opatrnosťou si môžu užívatelia sociálnych sietí užiť ich výhody a zároveň sa chrániť pred rôznymi nebezpečenstvami. Je dôležité pamätať na to, že každý má právo na súkromie a bezpečie na sociálnych sieťach a že každý by mal byť zodpovedný za svoje správanie online. Preto je dôležité, aby ľudia boli informovaní o rizikách a opatreniach, ktoré môžu prijať na zabezpečenie svojej bezpečnosti a ochrany.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.