Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 16.6.2024
sk
Blanka
, Bianka
cz
Zbyněk
Zdroj: ©Shutterstock

Ako si vypýtať zvýšenie platu? Týchto 6 krokov ti dá presný návod, ako postupovať

Ak sa na to pripravíš, nebude to také hrozné.

Žiadať si zvýšenie platu môže byť naozaj stresujúce. Ak nemáš sebavedomie ako Arnold Schwarzenegger, pravdepodobne to nie je vec, ktorú by si zvládol ľavou zadnou. Aj keď ide o tvoje dobro a tvoj prospech, predsa len je to niečo, čo si vyžaduje istú dávku odhodlania.

Na druhej strane, ak máš pocit, že si to zaslúžiš, je určite namieste si primeranú odmenu vypýtať. Požiadať o zvýšenie platu si vyžaduje prípravu, sebavedomie a dobre premyslený prístup. Tu je niekoľko krokov, ktoré ti môžu pomôcť úspešne zvládnuť tento dôležitý proces.

1. Priprav si argumenty

Nezačínaj prosbu o zvýšenie platu bez dôkladnej prípravy. Predtým, než sa stretneš so svojím nadriadeným, zhromaždi dôkazy, ktoré podporujú tvoju žiadosť. Tieto dôkazy by mali zahŕňať tvoj prínos pre firmu, tvoje úspechy, nové zodpovednosti, ktoré si prevzal, a všeobecný obraz tvojho profesionálneho rastu v spoločnosti.

2. Skontroluj trhový priemer

Predtým, ako požiadaš o zvýšenie, preskúmaj, ako je na tom tvoja aktuálna mzda v porovnaní s ostatnými mzdami v tvojom odvetví. Existujú rôzne online nástroje a zdroje, ktoré ti pomôžu získať prehľad o priemernom ohodnotení tvojej pozície a skúseností.

KVÍZ: Vieš, za akými skvelými vynálezmi a nápadmi stoja Slováci?

Mohlo by ťa zaujímať:

KVÍZ: Vieš, za akými skvelými vynálezmi a nápadmi stoja Slováci?

3. Vyber si správny čas a miesto

Všetko si premysli vopred, aj to, kedy a kde o zvýšenie platu požiadaš. Ideálne miesto na to je individuálny rozhovor so svojím nadriadeným, nie však na verejnom mieste alebo počas stretnutia s celým tímom.

4. Navrhni konkrétnu sumu

Namiesto toho, aby si požiadal o všeobecné zvýšenie platu, navrhni konkrétnu čiastku alebo percentuálnu zmenu. To ukazuje, že si si svoju žiadosť dobre premyslel a máš jasné očakávania.

5. Buď sebavedomý a profesionálny

Pri vyjadrovaní svojej žiadosti je dôležité, aby si bol sebavedomý a profesionálny. Predstav svoje argumenty jasne a vecne a vyhni sa emóciám a konfliktom. Môže sa stať, že budeš konfrontovaný otázkami alebo inými požiadavkami. Buď pripravený na takúto situáciu a reaguj na ňu s rozvahou.

6. Priprav sa na rôzne výsledky

Nezabudni, že nemusíš dostať to, čo žiadaš. Možno dostaneš ponuku na iné výhody, ako sú príspevky do dôchodkového fondu alebo flexibilnejší pracovný čas. Buď otvorený diskusii a zváž všetky možnosti.

práca, šéf, zamestnanec, plat, zvýšenie platu, rozhovor
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.