4. Nauč sa hovoriť „nie“
Prijímanie konštruktívnej kritiky a výčitiek je jedna vec, ale stanovenie si vlastných hraníc je tiež veľmi zásadné. Predsa len, nie každý ti dokáže dať v živote objektívnu spätnú väzbu, a takí ľudia skôr tvoje sebavedomie budú znižovať. Stanovenie hraníc je preto zásadným krokom k sebavedomiu. Nauč sa počúvať svoje pocity, čas a energiu a nauč to rešpektovať aj tvoje okolie.
5. Zaoberaj sa svojimi strachmi
Vykonávanie činností, ktoré ťa desia (samozrejme, v bezpečnom kontexte), môže zvýšiť tvoje sebavedomie. Výzva je príležitosťou na rast, veď určite poznáš ten slastný pocit na duši, ktorý sa dostaví, keď sa ti podarilo niečo, čo si neveril, že si schopný urobiť. Preto vyjdi zo svojej komfortnej zóny, môže to byť obohacujúce.
6. Buď v pozitívnom prostredí
Ľudia, ktorí ťa podporujú a veria v teba, môžu významne ovplyvniť úroveň tvojho sebavedomia. Vyhni sa toxickým ľuďom, ktorí ťa brzdia a ťahajú dole. Pochvala je kľúčom k dobrému pocitu, čo je vlastne synonymom slova sebavedomie.
V živote ja však dôležité vedieť prejaviť si lásku a pochvalu aj sám. Nie je správne postaviť svoje sebavedomie na závislosti od prejavu pochvaly od iných, preto venuj čas sebapoznaniu a sebaláske. Keď si vážiš seba samého, sebavedomie prirodzene rastie.