Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 18.11.2024
sk
Eugen
cz
Romana
Zdroj: ©TASR

Ako skončí vojna na Ukrajine? Experti predstavili štyri možné scenáre vývoja

Ukrajina sa môže ubrániť, ale môže prísť aj nová železná opona.

Portál Atlantic Council priniesol štyri možnosti, ako by sa mohla vyvíjať vojna na Ukrajine. Na tvorbe týchto scenárov pracovala trojica špičkových expertov a ich podobu ti prinášame nižšie.

Ruská invázia na Ukrajinu vydesila a šokovala celý svet. Vladimir Putin sa rozhodol rozpútať najväčší vojnový konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny a výsledkom sú mŕtvi civilisti, zničené mestá, humanitárna kríza a viac ako milión utečencov.

Ruskí vojaci ale narazili aj na mimoriadne silný odpor Ukrajincov, ktorí im rozhodne nechcú dať svoju krajinu zadarmo. Ako sa táto vojna môže skončiť? Nad touto otázkou si lámu hlavu nielen obyčajní ľudia, ale aj skúsení experti. Traja z nich: Barry Pavel, Peter Engelke a Jeffrey Cimmino sa pokúsili dať dohromady štyri možné scenáre vývoja.

Shutterstock

Prvý scenár: Ukrajina sa ubráni

Prvý scenár nazvali Zázrak na Dnepri a zároveň patrí k tým najoptimistickejším. Predpokladá, že Ukrajine sa vďaka medzinárodnej podpore a dodávkam zbraní, streliva a techniky podarí Rusom ubrániť. Putinovi nevyjde jeho plán inštalovať v Kyjeve bábkovú vládu a celý konflikt sa bude ťahať s tým, že vo výhode budú Ukrajinci.

Rusi v takomto prípade budú mať na konte obrovské straty na životoch a technike, plus sa budú musieť vysporiadať s ekonomickým kolapsom a medzinárodnou izoláciou. To všetko spôsobí, že Putin neochotne prikáže vojskám, aby sa z Ukrajiny stiahli.

V domácom Rusku zároveň silnie odpor voči prezidentovi a jeho vláde, na čo Putin zareaguje ešte väčším posilnením svojho diktátorského režimu. Ukrajina ostane demokratickou krajinou a bude sa stále viac približovať Západu. Bezpečnostná situácia v Európe sa však zmení. Vojna po sebe totiž zanechá mnoho mŕtvych, hlbokú traumu a z Ruska urobí nevyspytateľného hráča.

Shutterstock

Druhý scenár: Vyčerpávajúca vojna

Druhý scenár počíta s možnosťou, že sa Putinovi nejakým spôsobom predsa len podarí rozdrviť silnú ukrajinskú obranu a dosadiť v Kyjeve proruskú bábkovú vládu. Lenže ukrajinské vojská ani obyvatelia sa nevzdajú a začnú proti okupantom organizovať partizánsky boj. Ten bude dobre premyslený, koordinovaný a jeho členovia budú mať k dispozícii dostatok zbraní.

Vo výsledku tak Rusko síce Ukrajinu ovládlo, ale má veľké problémy s partizánmi a boj s nimi ho vysáva finančne aj vojensky. Doliehajú tiež sankcie, krajiny NATO podporujú odboj a Rusko sa napokon vyčerpá a stiahne sa. Ide teda o akýsi variant sovietskeho vpádu do Afganistanu. Putin sa zrejme dostane do problémov, pretože s jeho politikou začnú byť ruské elity a bežní občania nespokojní.

TASR/AP Photo/Emilio Morenatti

Tretí scenár: Rusko si Ukrajinu podmaní

Podľa tretieho scenára sa Rusku podarí Ukrajinu ovládnuť za pomoci stále brutálnejších vojenských metód. Odpor síce bude silný, ale aj ten okupanti krvavo potlačia. Partizánov okupanti zväčša zničia a ten zvyšok nebude mať dostatok sily či výzbroje, aby mohol ruských vojakov nejako výraznejšie ohroziť.

Podľa expertov by v takomto prípade vznikla nová železná opona. Tá by sa ťahala popri hraniciach pobaltských štátov na severe, cez hranice Poľska, Slovenska, Maďarska a Rumunska na juhu.

Hoci je Rusko vystavené extrémnym ekonomickým sankciám, Putin môže doma inváziu na Ukrajinu prezentovať ako svoje víťazstvo a upevní si moc. Potlačí zvyšky opozície a jeho režim bude ešte autoritárskejší. Spolupráca krajín NATO sa prehĺbi a zosilnie, pričom sa k Aliancii pripojí aj Fínsko a Švédsko.

Bezpečnostná situácia ale ostane extrémne napätá a neistá. Riziko priameho konfliktu NATO a Ruska sa zvýši, budú vznikať stále nové bezpečnostné krízy. Rusko podnikne ďalšie vojenské akcie v štátoch, ktoré nie sú v NATO, a zosilní aj dezinformačnú vojnu voči krajinám Aliancie.

TASR/AP Photo/Alastair Grant

Štvrtý scenár: Vojna Ruska s NATO

Posledný scenár je najpesimistickejší. V ňom by sa vojna na Ukrajine mohla zmeniť na otvorený konflikt medzi NATO a Ruskom. Išlo by teda de facto o tretiu svetovú vojnu. Nastať by to mohlo, ak by sa NATO rozhodlo na Ukrajine angažovať priamo.

Sem patrí napríklad vytvorenie bezletovej zóny či vysadenie vojakov aliancie. Konflikt ale môže vyvolať aj omyl. Napríklad ak Rusko pri raketovom útoku nepresne zacieli a zasiahne nejakého člena NATO. To by Aliancia vyhodnotila ako útok a musela by prísť odpoveď.

Ďalšou možnosťou je, že Putin sa s Ukrajinou nemieni uspokojiť. Keď ju ovládne, bude pokračovať ďalej. Vo svojej túžbe obnoviť sféru vplyvu Sovietskeho zväzu by mohol svoju pozornosť obrátiť k republikám, ktoré boli jeho súčasťou, a podniknúť inváziu na pobaltské štáty.

TASR/AP Photo/Emilio Morenatti

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.