Cestuješ? Cestuješ. Spávaš pod mostom? Asi nie. Preto máš nepochybne skúsenosti s pobytmi v hoteloch. A preto by si mal dobre vedieť, akým chybám sa vyvarovať, keď z nich odchádzaš.
1. Nechávaš tringelt na izbe
Ľudia v službách sa zväčša štvorciferným číslom na výplatnej páske pochváliť nemôžu, a teda nikdy nie je na škodu oceniť ich prácu aj inak ako slovne. Hoci tringeltová kultúra je v každej krajine iná, drobným finančným príspevkom nepohrdne hádam nikto. Problém je len v tom, kto tie peniaze nakoniec dostane.
Žiadny zamestnanec nerobí 24 hodín denne, každý boží deň v týždni. Preto je viac než pravdepodobné, že chyžná, ktorá pucovala tvoju izbu posledné štyri dni, tam práve v deň tvojho odchodu nebude. Ak si chceš byť stopercentne istý, že tvoj ďakovný sponzoring pôjde práve jej, daj jej ho radšej priamo.
2. Stelieš posteľ
Milé od teba, že sa snažíš zanechať izbu v použiteľnom stave, to sa nedá poprieť. No čo sa robenia postele týka, na to sa radšej vykašli. Je totiž úplne jedno, ako pekne zapravíš plachtu, ustelieš prikrývku a načechráš vankúš, po tvojom odchode ju chyžná aj tak celú rozbombarduje. Vymeniť posteľné obliečky musí predsa po každom hosťovi, bez ohľadu na to, v akom stave ich nechal.
3. Nechávaš všade odpadky
Niektorí ľudia sú prasce – ako odpadkový kôš im slúži celá plocha izby a hotelový personál si zamieňajú s osobným služobníctvom. Áno, áno, oni sú za to platení… ale to predsa neznamená, že im musíš boj o mzdu sťažovať viac, ako je nutné. Pozbierať po sebe odpadky, napchať ich do koša a zaviazať vrecúško je hádam to najmenej, čo môžeš urobiť.
4. Poskladáš špinavé uteráky
Ako v bode číslo dva, ani tu ti nemožno odoprieť body za snahu, no zase raz – skladaním špinavých uterákov narobíš viac škody ako úžitku. Pre personál je teraz totiž nemožné určiť, ktoré uteráky si použil, a ktoré nie. Musia teda bez milosti hodiť do prania všetky.
5. Použiješ aj to, čo nepotrebuješ
Načo? Načo špiniť veci, ktoré vlastne nepotrebuješ? Technicky vzaté si za ne zaplatil, a teda máš plné právo robiť si s nimi, čo chceš, ale ešte raz (lebo opakovanie je matkou múdrosti)… načo?!
To, že si sám na izbe s dvomi posteľami, nemusí automaticky znamenať, že budeš sporadicky spať jednu noc na jednej a druhú zase na druhej. To isté platí aj o pohároch. Si predsa schopný piť dvakrát z toho istého, však? Tak nech sa páči, skús to nabudúce aplikovať do praxe.
6. Nevrátiš veci na svoje miesto
Chyžné majú na starosti desiatky izieb, ktoré hostia opúšťajú približne v tom istom čase, a krátko nato prichádzajú ďalší. Niet teda času nazvyš, všetko musí šliapať ako hodinky. To posledné, po čom v takomto hektickom momente túžia, je odsúvať nábytok a hľadať ovládač, či otvárať všetky skrinky v snahe dopátrať sa ku kanvici.
Nájsť veci na svojom mieste im prácu uľahčí viac, ako by sa mohlo zdať. Preto pred odchodom polož všetko tam, kde si to pri príchode našiel, prípadne na iné dobre viditeľné miesto. Pokiaľ si si niečo zapožičal na recepcii, nie je celkom od veci odniesť to priamo tam.
7. Nechávaš zatvorené okno
Ľudia majú svoje pachy, ktoré sa počas pobytu rozlezú po izbe, a jednou z povinností upratovačky je izbu týchto čuchových perličiek zbaviť. Nanešťastie, má na to veľmi málo času. Izba sa skrátka za 20 minút nevyvetrá, určite nie po aktívnom toaletnom pôsobení človeka s črevnými ťažkosťami.
Pokiaľ si týmto človekom práve ty (a koniec-koncov, aj keď nie si), otvor ešte pred odchodom okno. Urobíš tým radosť nielen samotnému personálu, ale nepochybne aj hosťom, ktorí izbu „zdedia“ po tebe.
Bonus: Nevezmeš si papuče a mydlo
„Typická Slovač – berie všetko, čo nie je priklincované k zemi,“ povedia si mnohí z nás a z trucu nechajú hotelovú kozmetiku presne tam, kde ju našli. Zbytočne. Pokiaľ si ju načal, ďalšiemu hosťovi ju už posunúť nemôžu, takže poputuje rovno do koša. Jeden šampón nie je žiadna dráma, ale keď to tak urobí dvadsať hostí každý deň… to už sa bavíme o celkom slušnom plytvaní.
A keďže dnes sú všetci raw, eko a bio, nie je celkom od veci prispieť do tohto environmentálneho hnutia aj svojou troškou a zobrať si hotelovú kozmetiku so sebou. Ty máš šampón zadarmo, planéta o odpad menej a hotelu je to v konečnom dôsledku jedno. Jednoducho win-win-win situácia.