Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Ako v týchto horúcich dňoch efektívne schladiť organizmus? Mýty a fakty, ktoré by si mal vedieť

Veci, ktoré by si mal robiť, ak chceš prežiť tieto dni.


Teplotu ukazujú, že letné dni sú už jednoznačne tu, a to môže byť pre náš organizmus náročné. Vysoké teploty môžu spôsobiť únavu, dehydratáciu a dokonca aj zdravotné problémy, ako sú úpaly. Preto je dôležité vedieť, ako sa efektívne schladiť a udržať sa v pohode.

Nezabúdaj, že starostlivosť o seba, akou je hydratácia, vhodné oblečenie a primeraná aktivita, je v tomto počasí pre naše zdravie kľúčová. Preto ti ponúkame vyvrátenie niekoľkých tradičných mýtov, ako aj tipy, ako efektívne zvládať horúce dni a chrániť svoj organizmus pred nepriaznivými účinkami vysokých teplôt.

Mýty a fakty o tom, ako schladiť v horúcich dňoch svoj organizmus

Mýtus: Pitie ľadovej vody je najlepším spôsobom, ako sa ochladiť

Fakt: Pitie ľadovej vody môže spôsobiť šok pre telo. Hoci sa môže zdať, že ľadová voda nás rýchlo ochladí, môže spôsobiť šok pre náš organizmus, čo môže viesť ku kontrakcii ciev a zhoršeniu cirkulácie krvi. Je lepšie piť vlažnú vodu alebo vodu izbovej teploty, čo zabezpečí lepšiu hydratáciu a menej stresu pre telo.

Mýtus: Káva a čaj nás dehydrujú

Fakt: Mierne množstvo kávy a čaju môže byť hydratujúce. Aj keď káva a čaj obsahujú kofeín, ktorý má mierne diuretické účinky, konzumácia týchto nápojov v primeraných množstvách môže stále prispieť k celkovej hydratácii. Kľúčom je miernosť – vypiť šálku alebo dve denne nespôsobí dehydratáciu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Mýtus: Alkoholické drinky sú dobrým spôsobom uvoľnenia a ochladenia

Fakt: Alkohol zvyšuje riziko dehydratácie. Alkohol má dehydratačné účinky, ktoré môžu zhoršiť pocit tepla a zvýšiť riziko úpalu.

Mýtus: Studené jedlá sú lepšie ako teplé jedlá v horúčavách

Fakt: Teplé jedlá môžu pomôcť regulovať telesnú teplotu. Konzumácia teplých jedál môže pomôcť stimulovať potenie, ktoré je prirodzeným spôsobom ochladzovania tela. Skús sa ale vyhnúť ťažkým a mastným jedlám, ktoré bude tvoje telo dlhšie a ťažšie tráviť. Ľahké teplé jedlá ako polievky môžu byť vhodnou voľbou.

Ako v týchto horúcich dňoch efektívne schladiť organizmus? Mýty a fakty, ktoré by si mal vedieť
Shutterstock

Mýtus: Iba vonkajšie aktivity sú počas horúčav rizikové

Fakt: Vnútorné prostredie môže byť rovnako nebezpečné. Teplota v interiéri môže rýchlo stúpať, ak sa správne nechladí. Preto, ak je to možné, používaj klímu alebo iný spôsob chladenia, no never tomu, že vnútri ti nič nehrozí. Aj prehnané chladenie vie narobiť problémy.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.