Letné mesiace so sebou prinášajú aj vyššie riziko výskytu kliešťov, ktoré môžu prenášať nebezpečné ochorenia. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR preto apeluje na verejnosť, aby v prípade prisatia kliešťa postupovala opatrne a odborne. Neodborné zásahy môžu zvýšiť riziko infekcie a zdravotných komplikácií.
„Kliešťa najprv treba ‚odlepiť‘ od kože kývaním do oboch strán. Následne ho vyťahujte plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť – je dôležité ho nepoškodiť a nerozmliaždiť,“ upozorňujú odborníci.
Olej a otáčanie môžu narobiť viac škody ako úžitku
Jednou z najčastejších chýb je pokus udusiť kliešťa olejom alebo masťou. Tento spôsob sa dôrazne neodporúča, pretože môže spôsobiť, že sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany, čím sa zvyšuje riziko prenosu infekcie. Na odstránenie kliešťa je najvhodnejšie použiť jemnú, čistú pinzetu.

Po odstránení je potrebné miesto prisatia okamžite vydezinfikovať – ideálne liehom, jódovou tinktúrou alebo iným alkoholovým prípravkom. Rovnako je nutné vydezinfikovať aj samotnú pinzetu a povrchy, ktoré mohli prísť do kontaktu s obsahom kliešťa.
ÚVZ zároveň varuje pred rozmliaždením kliešťa prstami. Odporúča ho zlikvidovať bezpečným spôsobom – buď spláchnuť do záchoda, vyhodiť v uzavretom vrecúšku či nádobe, alebo ho dôkladne znehybniť napríklad lepiacou páskou. Po manipulácii si treba dôkladne umyť ruky.
Úrad tiež odporúča, aby ľudia sledovali svoje telo minimálne mesiac po odstránení kliešťa. Dôležité je všímať si príznaky ako začervenanie v mieste prisatia, horúčku, bolesti hlavy, svalov, kĺbov či opuchy. Ak sa objavia, odporúča sa vyhľadať lekára.
„Poznačte si pre istotu dátum a pravdepodobnú lokalitu, kde ste mohli kliešťa chytiť. Ak ste ho mohli mať na tele už dlhší čas (zopár dní), poznačte si aj túto informáciu,“ dodávajú odborníci.