Ako hovorí jeden slovenský klasik, nie je dňa, čo by sme si niečo nekúpili. Navyše sa blíži výpredaj všetkých výpredajov – Black Friday. To, že žijeme v konzumnej spoločnosti, si však uvedomuje čoraz viac ľudí a tento deň trávia úplne opačne.
Buy Nothing Day je pomerne významný deň, ktorý oslavuje množstvo nadšencov po celom svete. Označuje sa ako celosvetový deň protestu proti konzumu. Či už je to problém, ktorý ťa zaujíma, alebo nie, určite sa naň môžeš spoločne s nami pozrieť a možno mu aj lepšie porozumieť.
História dňa
Založil ho umelec Ted Dave vo Vancouveri v septembri roku 1992. Oslavuje sa v piatok po americkom Dni vďakyvzdania. Čiže ide o úplne opačné poňatie dňa Black Friday. Spoločnosť by sa mala zamerať na problém nadmernej spotreby. Každý, kto niekedy videl, čo sa deje v Amerike počas výpredajov, vie, o čom je reč. Ľudia sa dokážu o akciovú položku pobiť a berú všetko, ako keby mal nastať koniec sveta.
Krátko po vzniku „očistného dňa“ sa kampane na podobný deň reflexie začali objavovať v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Izraeli, Rakúsku, Nemecku, Novom Zélande, Japonsku, Holandsku, Francúzsku a Nórsku. V súčasnosti sa na ňom zúčastňuje viac ako 65 krajín.
Nemalo by ísť iba o jeden deň, ale túto myšlienku by si malo čo najviac ľudí preniesť do každodenného života. Základom je produkovať menej odpadu. V súčasnosti tomu istým spôsobom napomáhajú napríklad second handy, ktoré aj na Slovensku zaznamenali značný rozmach.
Ako „osláviť“ tento deň
Môžeš ostať doma s priateľmi či rodinou a jednoducho sa nevybrať nakupovať. Niektorí ľudia však organizujú takzvanú „zombie prechádzku“, počas ktorej sa bezcieľne potácajú po obchodoch, supermarketoch a nákupných centrách. Rozdiel je v tom, že si zámerne nič nekúpia.
Aktivisti tiež stoja v nákupných strediskách a propagujú pomoc ľuďom, ktorí chcú skoncovať s rastúcimi dlhmi na kreditných kartách a závislosťou od nakupovania. Tento deň sa pokojne môže stať začiatkom životného záväzku, ktorým zmeníš svoj každodenný život a zlé nákupné návyky.
Niektorí ľudia, vrátane vedca Paula Ehrlicha, veria, že nadmerná spotreba a preľudnenie predstavujú najväčší ústredný environmentálny problém, ktorému dnes svet čelí. Povedal: „Ak sa nám nepodarí dostať populačný rast a nadmernú spotrebu pod kontrolu, budeme obývať planétu, kde sa život stáva čoraz neudržateľnejším.“