Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Ako vyzerá opak Black Friday? Deň, keď si nič nekúpiš, má čoraz väčšiu popularitu

Buď budeš míňať, alebo šetriť.


Ako hovorí jeden slovenský klasik, nie je dňa, čo by sme si niečo nekúpili. Navyše sa blíži výpredaj všetkých výpredajov – Black Friday. To, že žijeme v konzumnej spoločnosti, si však uvedomuje čoraz viac ľudí a tento deň trávia úplne opačne.

Buy Nothing Day je pomerne významný deň, ktorý oslavuje množstvo nadšencov po celom svete. Označuje sa ako celosvetový deň protestu proti konzumu. Či už je to problém, ktorý ťa zaujíma, alebo nie, určite sa naň môžeš spoločne s nami pozrieť a možno mu aj lepšie porozumieť.

História dňa

Založil ho umelec Ted Dave vo Vancouveri v septembri roku 1992. Oslavuje sa v piatok po americkom Dni vďakyvzdania. Čiže ide o úplne opačné poňatie dňa Black Friday. Spoločnosť by sa mala zamerať na problém nadmernej spotreby. Každý, kto niekedy videl, čo sa deje v Amerike počas výpredajov, vie, o čom je reč. Ľudia sa dokážu o akciovú položku pobiť a berú všetko, ako keby mal nastať koniec sveta.

Krátko po vzniku „očistného dňa“ sa kampane na podobný deň reflexie začali objavovať v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Izraeli, Rakúsku, Nemecku, Novom Zélande, Japonsku, Holandsku, Francúzsku a Nórsku. V súčasnosti sa na ňom zúčastňuje viac ako 65 krajín.

Black Friday, Buy Nothing Day, deň, keď si nič nekúpiš, nakupovanie zbytočností
Shutterstock

Nemalo by ísť iba o jeden deň, ale túto myšlienku by si malo čo najviac ľudí preniesť do každodenného života. Základom je produkovať menej odpadu. V súčasnosti tomu istým spôsobom napomáhajú napríklad second handy, ktoré aj na Slovensku zaznamenali značný rozmach.

Ako „osláviť“ tento deň

Môžeš ostať doma s priateľmi či rodinou a jednoducho sa nevybrať nakupovať. Niektorí ľudia však organizujú takzvanú „zombie prechádzku“, počas ktorej sa bezcieľne potácajú po obchodoch, supermarketoch a nákupných centrách. Rozdiel je v tom, že si zámerne nič nekúpia.

Aktivisti tiež stoja v nákupných strediskách a propagujú pomoc ľuďom, ktorí chcú skoncovať s rastúcimi dlhmi na kreditných kartách a závislosťou od nakupovania. Tento deň sa pokojne môže stať začiatkom životného záväzku, ktorým zmeníš svoj každodenný život a zlé nákupné návyky.

Niektorí ľudia, vrátane vedca Paula Ehrlicha, veria, že nadmerná spotreba a preľudnenie predstavujú najväčší ústredný environmentálny problém, ktorému dnes svet čelí. Povedal: „Ak sa nám nepodarí dostať populačný rast a nadmernú spotrebu pod kontrolu, budeme obývať planétu, kde sa život stáva čoraz neudržateľnejším.“

Black Friday, Buy Nothing Day, deň, keď si nič nekúpiš, nakupovanie zbytočností
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť