V uplynulých dňoch sme na našom instagrame pripravili niekoľko starter packov, ktorých cieľom bolo ilustrovať fungovanie jednotlivých slovenských vysokých škôl a znázorniť ich typického študenta. Nájdeš sa v nich aj ty?
Kým na základku chodí takmer každý na tú, ktorú má najbližšie, ani pri voľbe strednej nemajú mnohí výrazné preferencie. Pri vysokej škole je to však iné. Pri výbere výšky väčšina ľudí už naozaj dôkladne rozmýšľa, ktorú si vyberie, keďže do veľkej miery definuje jeho budúcnosť. Samozrejme s výnimkou Nikol, ktoré potrebujú mať titul len tak na ozdobu.
Treba dodať, že žiadni dvaja ľudia nie sú rovnakí a každý študent je unikátna osobnosť. Napriek tomu sa nedá nevšimnúť si určité vzorce, ktoré sa veľmi často opakujú v súvislosti s určitými školami a odbormi. Toto je prvé zhrnutie našich pozorovaní:
1.
„Earth without art is just eh!“ Na umeleckých školách ťa bude každý presviedčať o svojej jedinečnosti – ja som iný ako ostatní! Nejakou zvláštnou zhodou okolností to však v praxi vyzerá tak, že všetci sú iní rovnakým spôsobom. Na chodbách umeleckých škôl preto bežne zazrieš ľudí, ktorí vyzerajú ako postavy vytlačené cez kopirák.
2.
O absolventoch sociálnej práce sa hovorí, že si nedokážu nájsť prácu v odbore. Navonok to môže vyzerať tak, že Slovensko je krajinou s perfektným spoločenským usporiadaním, kde neexistujú žiadne sociálne problémy, kde by títo absolventi našli uplatnenie. Určite to nemá nič spoločné s tým, že veľká časť študentov sa na sociálku hlási len do počtu, s cieľom „mať hocijaký titul“.
3.
Matfyzáci majú dvoch dobrých kamarátov – svoju vedeckú kalkulačku a Wolfram Alpha, čo je prakticky tiež kalkulačka, len taká múdrejšia. Študenti matfyzu sa radi bavia na silne matfyzáckych vtipoch, ktoré v skutočnosti pochopí hocikto so základným vzdelaním.
4.
„Ja som vôbec netušila, že tam budem potrebovať aj matiku!“ povie Nikola z ekonomickej, ktorá nemá žiadnu predstavu o fungovaní sveta okolo seba. Školu si vybrala na základe jednoduchej logiky – Čo mám najradšej na svete? Peniaze! Kde sa učí niečo o peniazoch? Na ekonomickej!
5.
Vyrovnať sa s existenčnou ťažobou, s ktorou sú študenti filozofickej každodenne konfrontovaní, si vyžaduje veľmi veľa síl. Alebo aspoň veľmi veľa pomocníkov. Obľube sa tešia neľudské množstvá kávy a tabaku.
6.
Pri niekoľkohodinovej práci na počítači a konštruovaní strojov je dôležité jedno – pohodlie. To sa odzrkadľuje na voľbe oblečenia, pri ktorom je prvoradý komfort. Ak strojník štúdium zvládne, môže si robiť zálusk na niektoré z najlepšie platených pozícií na trhu!
7.
Nato, aby si prírode skutočne porozumel, sa musíš stať jej súčasťou. Najlepšie výsledky pre štúdium na prírodovedeckej fakulte sa dosiahnu po maximálnom splynutí s prírodou. Tvojimi kamarátmi nech sa stanú rastlinky a mikróby! Zaujímavý fakt: Nohy na obrázku patria študentke.
8.
Všetci vysokoškoláci sa musia učiť obrovské kvantá informácií, no na medine je to zvlášť kruté. Medici sú počas svojho štúdia odsúdení na neprestajné učenie sa a memorovanie veľmi veľa slovíčok, ktoré znejú ako zaklínadlá z Harryho Pottera. Ak by niekomu nestačilo učenie, učenie a ďalšie učenie, občas sa prihodia aj nejaké tie labáky a prax.
9.
Na policajnej akadémii azda najlepšie vidieť postupný prerod študenta na profesionála. Iba si tak chodíš do školy a zrazu sa ocitneš v uniforme a v ruke zvieraš služobný preukaz. Neoficiálna štatistika hovorí, že 68 % slovenských policajtov si svoje povolanie vybralo, pretože sa chce podobať na Semira Gerkhana.
Pokračovanie nabudúce…