Fast food alebo rýchle občerstvenie využil zrejme každý z nás. Je v určitom zmysle symbolom dnešnej uponáhľanej doby, v ktorej ľudia nemajú čas ani na to, aby sa poriadne najedli.
Uspokoja sa tak s hamburgerom či hot-dogom, ktorý môžu zjesť postojačky či v pohybe a hlavne rýchlo. Hlavne aby neprišli o čas! Hoci sa môže zdať, že fast food a moderná doba sú nerozlučiteľne spojené, korene rýchleho občerstvenia siahajú oveľa hlbšie do minulosti.
Rýchle občerstvenie v staroveku
Je síce pravdou, že fast food, ako ho poznáme dnes, sa naplno rozvinul v 20. storočí (prvýkrát sa toto slovné spojenie v slovníkoch objavilo v roku 1951), ale rýchle občerstvenie poznali ľudia už v staroveku.
Vlastne sa dá povedať, že stánky, kde si okoloidúci mohli kúpiť jedlo a príliš sa pri tom nezdržať, sa objavovali všade tam, kde sa rozvinula civilizácia, resp. veľké mestá. Práve v nich sa sústreďovalo najväčšie množstvo populácie, tým pádom aj veľa obchodníkov a tiež ľudí, ktorí do nich pravidelne dochádzali (pútnici, zákazníci, predavači na trhu).
Je jasné, že títo ľudia mali problém dostať sa k nejakému normálnemu jedlu, lepšie na tom ale často neboli ani samotní obyvatelia mesta. Ich domy totiž nezriedka nemali potrebné vybavenie na varenie, ťažko sa tiež zháňalo vhodné palivo (ktoré bolo pomerne drahé).
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Aké jedlo si mohli ľudia kúpiť v starovekom rýchlom občerstvení
- Kde sa vzal hamburger a kto ho vymyslel
- Ako ovplyvnil svet fast foodu koniec druhej svetovej vojny
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom