Niektoré koncerty sú jednoducho výnimočné a neopakovateľné. Jedným takým, ktorý sa zapísal do histórie, bol Monsters of Rock 1991 v Moskve. Zúčastnilo sa ho viac než 1,6 milióna návštevníkov, najväčším lákadlom bolo vystúpenie skupiny Metallica.
Festival sa konal pôvodne v Anglicku, neskôr sa rozšíril do ďalších krajín. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 1980, najväčšiu slávu žal najmä v 90. rokoch. Drvivá väčšina účinkujúcich hrala vždy rockovú alebo metalovú hudbu.
V roku 1991 sa „metalový cirkus“ vydal na turné po Európe spolu s viacerými headlinermi, zastávka v Moskve na letisku Tušino bola tou poslednou. V tom istom roku nastal rozpad Sovietskeho zväzu a jeho komunistickej vlády. Ako vyzeral festival, ktorý označil James Hetfield, spevák a gitarista kapely Metallica, za vôbec najlepší koncert z celého turné?
Darček pre sovietsku mládež
S ponukou organizovať festival v Rusku prišiel Tristan Dale, vtedajší americký diplomat a obchodník. Koncert chcel venovať ako darček sovietskej mládeži, ktorá bola dlhé roky zbavená slobody a dovtedy nepocítila demokraciu. Ako uvádza portál Meduza, zorganizovať festival v niektorom z európskych miest trvá približne šesť mesiacov, v tomto prípade to zvládli za tri týždne.
Vstup na Monsters of Rock bol voľný. Alkohol sa v areáli síce nepredával, ale nebol zakázaný a nikto nekontroloval batožinu. Každý si tak mohol doniesť hojné zásoby z domu a dostať sa tak do správnej hladinky. „Veľa ľudí bolo opitých. Celý koncert tam preležali bez života; verte mi, skutočný metalista by sa v taký dôležitý deň neopil a neprespal by šou svojej obľúbenej kapely,“ argumentoval niekdajší magazín Estrada & Tsirk.
Na poriadok dohliadalo spolu 11-tisíc vojakov, policajtov, najatých ochrankárov a členov poriadkovej polície. O jedinečný program sa postarali kapely ako AC/DC, The Black Crowes a Mötley Crüe, no bola to Metallica, ktorá prilákala a ukradla metalové srdcia všetkých fanúšikov.
Potýčky s policajtmi
Prvou vystupujúcou kapelou bola Pantera, ktorá predviedla na sovietske pomery mimoriadne agresívny set. Tesne pred jeho koncom sa v dave strhlo niekoľko bitiek. Polícia sa snažila rozohnať dav a odohnať účastníkov od barikád, narazila však na rázny odpor.
Aby sa zabránilo nešťastiu a smrti niektorého z účastníkov, organizátori boli pripravení prerušiť koncert. „Situácia je mimo kontroly. Ak chcete vidieť vystupovať ostatné skupiny, upokojte sa,“ zaznelo počas večera z pódia. Napätú situáciu najskôr upokojila americká skupina Black Crowes a po nej domáce zoskupenie Electro Shock Therapy zahralo prvé skladby večera v ruskom jazyku.
To najlepšie nakoniec
Keď na pódium vybehla Metallica, našťastie sa už nikto s nikým nebil. Nikto predsa nechcel zmeškať to hlavné, na čo sa všetci tak veľmi tešili (okrem spomenutých opilcov). James Hetfield si spomína na viacero zážitkov, ktoré mu navždy ostanú v pamäti. Najmä na mužov v uniformách, ktorí si ich po pár pesničkách dali dole a rozhodli sa zabávať spolu s davom.
Ako tvrdia členovia kapely, v ten deň predviedla Metallica jeden zo svojich najlepších výkonov vôbec. Hrali piesne z ich vtedy čerstvo vydaného rovnomenného albumu, ktorý sa stal najpredávanejšou nahrávkou skupiny. Záver patril ďalším legendám, a to AC/DC.
Odohrali nabitý dvojhodinový set s ohňostrojom a gigantickými polonahými nafukovacími bábikami. Hudobníci z oboch kapiel dodnes rozprávajú príbehy o tom, ako im neskôr volal Boris Jeľcin (ruský prezident v rokoch 1991 až 1999) a pozýval ich späť do Moskvy. Na záver ti odporúčame dokument For Those About to Rock: Monsters in Moscow, v ktorom je zmapovaný celý festival.