Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Ako vyzeral jeden z najväčších koncertov na svete? Zo záberov budeš mať zimomriavky

Vyše milióna ľudí sa bavilo na rockovej a metalovej hudbe.


Niektoré koncerty sú jednoducho výnimočné a neopakovateľné. Jedným takým, ktorý sa zapísal do histórie, bol Monsters of Rock 1991 v Moskve. Zúčastnilo sa ho viac než 1,6 milióna návštevníkov, najväčším lákadlom bolo vystúpenie skupiny Metallica.

Festival sa konal pôvodne v Anglicku, neskôr sa rozšíril do ďalších krajín. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 1980, najväčšiu slávu žal najmä v 90. rokoch. Drvivá väčšina účinkujúcich hrala vždy rockovú alebo metalovú hudbu.

V roku 1991 sa „metalový cirkus“ vydal na turné po Európe spolu s viacerými headlinermi, zastávka v Moskve na letisku Tušino bola tou poslednou. V tom istom roku nastal rozpad Sovietskeho zväzu a jeho komunistickej vlády. Ako vyzeral festival, ktorý označil James Hetfield, spevák a gitarista kapely Metallica, za vôbec najlepší koncert z celého turné?

Darček pre sovietsku mládež

S ponukou organizovať festival v Rusku prišiel Tristan Dale, vtedajší americký diplomat a obchodník. Koncert chcel venovať ako darček sovietskej mládeži, ktorá bola dlhé roky zbavená slobody a dovtedy nepocítila demokraciu. Ako uvádza portál Meduza, zorganizovať festival v niektorom z európskych miest trvá približne šesť mesiacov, v tomto prípade to zvládli za tri týždne.

Vstup na Monsters of Rock bol voľný. Alkohol sa v areáli síce nepredával, ale nebol zakázaný a nikto nekontroloval batožinu. Každý si tak mohol doniesť hojné zásoby z domu a dostať sa tak do správnej hladinky. „Veľa ľudí bolo opitých. Celý koncert tam preležali bez života; verte mi, skutočný metalista by sa v taký dôležitý deň neopil a neprespal by šou svojej obľúbenej kapely,“ argumentoval niekdajší magazín Estrada & Tsirk.

Na poriadok dohliadalo spolu 11-tisíc vojakov, policajtov, najatých ochrankárov a členov poriadkovej polície. O jedinečný program sa postarali kapely ako AC/DC, The Black Crowes a Mötley Crüe, no bola to Metallica, ktorá prilákala a ukradla metalové srdcia všetkých fanúšikov.

Potýčky s policajtmi

Prvou vystupujúcou kapelou bola Pantera, ktorá predviedla na sovietske pomery mimoriadne agresívny set. Tesne pred jeho koncom sa v dave strhlo niekoľko bitiek. Polícia sa snažila rozohnať dav a odohnať účastníkov od barikád, narazila však na rázny odpor.

Aby sa zabránilo nešťastiu a smrti niektorého z účastníkov, organizátori boli pripravení prerušiť koncert. „Situácia je mimo kontroly. Ak chcete vidieť vystupovať ostatné skupiny, upokojte sa,“ zaznelo počas večera z pódia. Napätú situáciu najskôr upokojila americká skupina Black Crowes a po nej domáce zoskupenie Electro Shock Therapy zahralo prvé skladby večera v ruskom jazyku.

Skutočné príbehy, z ktorých mrazí. Petra brala so synom drogy, Rado sa pred dieťaťom váľal opitý na zemi

Odporúčame prečítať:

Skutočné príbehy, z ktorých mrazí. Petra užívala so synom drogy, Rado sa pred dieťaťom váľal opitý na zemi

To najlepšie nakoniec

Keď na pódium vybehla Metallica, našťastie sa už nikto s nikým nebil. Nikto predsa nechcel zmeškať to hlavné, na čo sa všetci tak veľmi tešili (okrem spomenutých opilcov). James Hetfield si spomína na viacero zážitkov, ktoré mu navždy ostanú v pamäti. Najmä na mužov v uniformách, ktorí si ich po pár pesničkách dali dole a rozhodli sa zabávať spolu s davom.

Ako tvrdia členovia kapely, v ten deň predviedla Metallica jeden zo svojich najlepších výkonov vôbec. Hrali piesne z ich vtedy čerstvo vydaného rovnomenného albumu, ktorý sa stal najpredávanejšou nahrávkou skupiny. Záver patril ďalším legendám, a to AC/DC.

Odohrali nabitý dvojhodinový set s ohňostrojom a gigantickými polonahými nafukovacími bábikami. Hudobníci z oboch kapiel dodnes rozprávajú príbehy o tom, ako im neskôr volal Boris Jeľcin (ruský prezident v rokoch 1991 až 1999) a pozýval ich späť do Moskvy. Na záver ti odporúčame dokument For Those About to Rock: Monsters in Moscow, v ktorom je zmapovaný celý festival.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.