Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav
Zdroj: ©Shutterstock

Ako vyzeral predchodca MMA zápasu? Smrť v starovekých športoch nebola zriedkavá

Mayovia mali 1300 loptových ihrísk a porazený tím bol obetovaný bohom. Dnešný futbal by ich nezaujal. Je v ňom málo krvi!

Pokiaľ ide o extrémne historické športy, ľudstvo bolo skutočne vynaliezavé. Už grécki zápasníci si navzájom lámali kosti. V starovekej Sparte hrali tínedžeri „hru“ zvanú krypteia, ktorá zahŕňala masakrovanie neozbrojených otrokov, a starí Mayovia museli svoju loptovú hru vyhrať, inak boli obetovaní bohom.

Na rozdiel od moderných športov, kde hráči ctia pravidlá, mnohé z týchto extrémnych športov nemali pravidlá žiadne.

Mayovia sa hrali s loptou

Kto vytvoril prvú organizovanú hru v histórii športu? Olmékovia vynašli loptovú hru pred 3500 rokmi. Tímy stáli proti sebe na úzkom páse medzi dvoma šikmými stenami. Hráči museli držať gumenú loptičku vo vzduchu bez toho, aby sa jej dotkli nohami alebo rukami. V 13. storočí k tomu pribudol kamenný kruh. Ak sa hráčovi podarilo trafiť loptu cez kruh, jeho tím automaticky vyhral zápas.

Ale hra bola o niečom viac ako len o hádzaní lopty cez kamenný kruh. Bola tiež súčasťou olméckych a mayských rituálov. Pri pravidelných vystúpeniach sa zhromaždili davy, aby sledovali, ako hráči súťažia a možno aj uzatvárajú stávky na víťazný tím. Ale v hre bola omnoho vyššia stávka.

Mayovia niekedy nútili vojnových zajatcov hrať loptovú hru a členovia porazeného tímu sa stali obeťami bohov. Aká bola táto hra populárna? Archeológovia napočítali 1300 loptových ihrísk a väčšina mayských miest mala aspoň jedno ihrisko.

Seminolskí Indiáni zápasili s aligátormi

Predtým, ako sa Európania usadili na území, ktoré je dnes známe ako Florida, Indiáni z kmeňa Seminole športovo zápasili s aligátormi. Kresby spred stáročí ukazujú príslušníkov kmeňa, ako skáču na aligátory s jediným cieľom – zabiť ich!

Niekedy bol zápas s aligátormi spôsob, ako získať jedlo, a inokedy to bol športový spôsob, ako oslavovať. Aligátory sú v oblasti pôvodným druhom, a preto sa dalo očakávať, že ľudia ich začlenia do svojho každodenného života. Koniec koncov, podobných príkladov zapojenia zvierat to bude ešte niekoľko.

Pankration bol staroveký grécky predchodca dnešného MMA

Gréci zmiešali box a zápas v starovekom športe zvanom pankration. Športovci súťažili v tomto športe počas starovekých olympijských hier a predvádzali svoju silu a vytrvalosť.

Hoci športovci neboli ozbrojení, tento šport bol veľmi nebezpečný. Nemal takmer žiadne obmedzenia a tieto zápasy sa rýchlo stali skôr vojnou než športom. Bojovníci sa mohli navzájom kopať do genitálií alebo dokonca odhryznúť súperovi nos, pokiaľ to uznali za vhodné.

Odporúčame prečítať:

Obľúbená pochúťka Slovákov zdražie. Koľko si za ňu tento rok priplatíme?

Zoberme si napríklad Arrhichiona z Phigalie – populárneho športovca, ktorý vyhral olympijskú medailu, no počas zápasu zahynul. Zatiaľ čo sa ho jeho protivník snažil uškrtiť, Arrhichion zlomil súperovi členok. Ďalším príkladom je športovec „Lámač prstov“, ktorý dostal svoju prezývku za to, že každý zápas začínal lámaním prstov svojho súpera.

Rimania prijali pankration za svoj a urobili ho ešte nebezpečnejším tým, že vybavili bojovníkov rukavicami s hrotmi.

Rytiersky súboj

Rytierstvo sa môže zdať ako príjemná zábava pre stredovekých šľachticov, no tento šport mal veľké dôsledky pre niekoľko kráľovských rodín.

V roku 1536 spadol kráľ Henrich VIII. z koňa počas rytierskeho zápasu. Obrnený kôň potom spadol na kráľa. Kráľ ležal v bezvedomí celé hodiny a mnohí sa báli, že zahynie. Hoci sa zotavil, utrpel zranenie nohy, ktoré spôsobilo, že pribral na váhe, a nakoniec to zmenilo jeho osobnosť.

Jedna teória tvrdí, že panovník utrpel traumatické poranenie mozgu, ktoré ho urobilo nevyspytateľným a paranoidným. Len niekoľko mesiacov po nehode sa Henrich obrátil proti svojej druhej manželke Anne Boleynovej a poslal ju na popravu.

Čo robilo rytiersky súboj takým nebezpečným? Obrnení jazdci sa na seba rozbehli a na nepriateľa mierili drevenými kopijami. Keď sa jazdci stretli, o zranenia nebola núdza. Henrich nebol jedinou kráľovskou obeťou turnaja. Francúzsky kráľ Henrich II. tiež zahynul po rytierskej nehode.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológii, botanike, histórii, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.