Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 3.3.2024
sk
Bohumil, Bohumila
cz
Kamil

Ako vyzeralo Slovensko v roku 1938? Unikátne zábery našej krajiny ťa uchvátia

Krásna príroda, kroje, jedinečné dobové zábery.


Americký veľvyslanec Wilbur J. Carr pôsobil v Československu v rokoch 1937 až 1939. Odišiel po nemeckej invázii, po ktorej veľvyslanectvo zatvorili. Počas svojho pobytu u nás natočil amatérsky film, ktorý zachytáva Slovensko v roku 1938 so všetkou jeho vtedajšou krásou. Má dĺžku sedem minút a môžeš v ňom vidieť Vysoké Tatry, Štrbské Pleso či Važec. Carr zomrel ako 71-ročný na infarkt v Baltimore v roku 1942.

Slovensko v roku 1938

Video začína zábermi na Vysoké Tatry. „Tatry boli v 30. rokoch minulého storočia noblesným strediskom, ktoré navštevovali predstavitelia najvyšších vrstiev. Adekvátne k tomu boli zariadené aj hotely,“ povedal odborník na cestovný ruch Peter Chudý pre televíziu Markíza.

Následne je na ňom fotografia žien v ľudových krojoch. Ďalej zachytáva autentický život v obci Važec, v Ružomberku, Žiline, Trenčianskych Tepliciach, Piešťanoch a v Trenčianskej Teplej. Podobné video natočil Wilbur Carr aj v Česku.

YouTube video

Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.