Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.4.2024
sk
Marek
, Marko, Markus
cz
Marek

Život na internáte nezahŕňa iba párty, alkohol, nezáväzné známosti na jednu noc, ale tiež náročné hospodárenie s obmedzenými finančnými prostriedkami. Sú situácie, v ktorých premýšľaš, či už aj pečivo za 50 centov zo supermarketu nebude nad tvoje možnosti.

Avšak ten, ktorý nezažil tú skutočnú intrákovú biedu, nebude schopný nasledujúce slová tak intenzívne precítiť, ako my, ktorí sme to pravidelne zažívali.

Hody na študentský spôsob

Na jedle sa dá ušetriť najviac. To vieme už od našich maminiek, že vďaka našim nenásytným žalúdkom prídu o celú svoju výplatu. Ono nastaviť „vifonkový mood“ asi nebude pre tvoje zdravie najrozumnejšie riešenie, ale ušetriť spôsobom, že si občas niečo na intráku ukuchtíš sám, je prijateľná a zároveň zdravšia možnosť.

Alternatívou je si nosiť potraviny z domu, nakupovať v supermarketoch, nie vo večierkach, kde je všetko o x eur predražené. Samozrejme, nie vždy sa stíha a niekedy je posledné, po čom túžiš, keď prídeš vyšťavený z cvika, ešte niečo čarovať v kuchyni, v ktorej to možno tak dobre ani neovládaš.

V školských jedálňach si síce tvoj maškrtný jazýček asi nepríde na svoje, no tvoja peňaženka áno. Vybrať si tam niečo pri troške úsilia a skromnosti určite dokážeš a za veľmi estetické sumy. Ver tomu, že po skončení školy ti už napapať za tak lacno nikto nedá.

round white ceramic bowl on red wooden table
https://unsplash.com/photos/e3Y23rtVk8k

Pešobus

Na cestovaní sa dá ušetriť hlavne tak, že opitý neminieš 150 eur mesačne na taxify. A s tým súvisí aj šetrenie na alkohole, keďže také nerozvážne rozhodnutia robíme predovšetkým, keď sme „pod parou“.

Lets Go Halloween GIF by filmeditor  - Find & Share on GIPHY

Ušetriť sa dá najmä používaním MHD namiesto auta. Je to dobré nie iba pre tvoj rozpočet, ale aj pre tvoju kondíciu, menšie vzdialenosti zvládnuť pešo.

Chľastanie s rozumom

Víkendové večery a noci stoja nemalé peniaze a to hlavne vďaka tomu, že keď si naliaty, rozmýšľaš ako malý poloboh. Pozveš polovičku baru na pivečko a ráno už len v tichosti a zármutku pozoruješ úbytok na účte a prázdnu peňaženku.

Čiže riešením je opäť obmedziť príjem alkoholu na minimum. Uvedomujeme si, že nie vždy sa to však dá, čiže je rozumnejšie kúpiť fľašu v obchode za päť eur ako dať za to isté množstvo alkoholu v bare trojnásobnú sumu.

Anderson Cooper Alcohol GIF - Find & Share on GIPHY

Šetrné vzdelávanie

Kupovať si knihy za sumu, vďaka ktorej by si mal týždenný nákup alebo by si za to v pohode zorganizoval rodinnú oslavu s kaviárom a whisky, je prinajmenšom mrhanie. Je pravda, že sa hovorí, že vzdelanie je najlepšia investícia, ale presviedčaj o tom študenta, ktorý je rád, že má na tresku a rožky.

Najlepším riešením je disponovať staršími kamošmi, ktorí ti poskytnú skriptá a materiály za symbolickú sumičku. Taktiež  sú nápomocné knižnice, kde vstupné členstvo nestojí majland a ty budeš mať neobmedzený prístup k najrôznejším knihám a publikáciám.

Osožné je i precízne googlenie, kde nájdeš niekedy lepšie materiály, aké si budeš kedy schopný a ochotný sám vypracovať.

Žena, Štúdium, Učenie, Knihy, Čítanie, Dospelý, Posteľ
https://pixabay.com/sk/photos/%C5%BEena-%C5%A1t%C3%BAdium-u%C4%8Denie-knihy-%C4%8D%C3%ADtanie-1852907/

Nevyhnutné zbytočnosti

Položka, na ktorej my mladí utrácame dosť, ale pri troche rozvážnosti nemusíš za ne minúť ani euro. Zahrnieme tu rôzne pokuty a finančné sankcie, či už za prepravu načierno v MHD alebo za neskoro zaplatený paušál.

Tiež výdavky typu, že si musíš už tretíkrát za tento rok kúpiť nový mobil, pretože si nedokážeš dávať pozor na veci. A úlety ako: Túto mikinu za 200 eur fakt potrebujem“, snáď ani netreba komentovať.

Make It Rain Money GIF by funk - Find & Share on GIPHY

Pokiaľ si po prečítaní týchto rád prišiel na to, že šetrenie nie je nič pre teba a disponuješ nejakým voľným časom, tak už ostáva jediná možnosť. Ísť makať a nejaké to euro si privyrobiť.

A man with his hands covered with mud
https://unsplash.com/photos/IdjxBF_StBk

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.