Seriál Prokurátorka môžeme na obrazovkách TV JOJ sledovať už od septembra. Dielo inšpirované dramaturgičkou televízie a slovenským prokurátorom Jánom Šantom si získalo svojich divákov a my sa už dnes môžeme tešiť na jeho poslednú časť.
Tá sa bude niesť v politickej línii a okrem iného sa bude venovať korupcii, mocným ľuďom na vyšších pozíciách a vyvrcholením bude aj prestrelka Maroša Kramára a Lukáša Vaculíka. V duchu prestreliek sa bude niesť aj tento článok, v ktorom sme oslovili režiséra seriálu Víťu Procházku.
Práve ten nám prezradil informácie o tom, ako prebieha natáčanie takýchto prestreliek, čo všetko je pri tom nutné zariadiť a aj to, v čom je práca kaskadéra taká nebezpečná.
Vo finálovej epizóde Prokurátorky môžeme vidieť prestrelku medzi Kramárom a Vaculíkom. Ako dlho sa takáto scéna pripravuje a následne natáča?
Táto scéna má zásadný dopad na všetkých zúčastnených. Zároveň sme chceli, aby to bolo čo najviac dôveryhodné, takže sme začali konzultáciou na polícii. Následne som pripravil rozanimovaný plán, ktorý sme doladili s kaskadérmi a odborníkmi na zbrane, a neskôr sme si to nacvičili aj s hercami. Ako sa hovorí, ťažko na cvičisku, ľahko na natáčaní.
Takže aj vďaka tomu, že sú páni Kramár a Vaculík veľkí profesionáli, natáčanie samotné potom zabralo len jedno popoludnie.
Je potrebné vybaviť povolenia na konkrétnom mieste, prípadne nejako obmedzovať dopravu?
Pri tejto akcii dochádza k výstrelom, lietajú tam projektily a prudko jazdia autá – takže je to tam nebezpečné. Našťastie iba počas doby, keď beží kamera, vtedy na miesto natáčania nemôže nikto. Akonáhle sa povie stop a upravuje sa záber, miesto je opäť bezpečné.
Ak ide o nebezpečnejšie scény, využívajú sa na to kaskadéri. Je potom ťažké to v postprodukcii nejako zakamuflovať?
V prípade scény s Kramárom a Vaculíkom nebolo potrebné nič maskovať. Oni hrajú svoje postavy, kaskadéri hrali ďalších strelcov. Každý tam bol teda sám za seba a obišlo sa to bez kamuflovania. A to sme si, samozrejme, mohli dovoliť len preto, v akej skvelej kondícii sú naši hrdinovia.
Vie byť práca kaskadéra naozaj nebezpečná? Sú na túto pozíciu nejaké požiadavky?
Áno, práca kaskadéra môže byť nebezpečná. Ale každý profi kaskadér a jeho tím spravia všetko pre to, aby toto nebezpečenstvo minimalizovali. Je tam teda veľa príprav, plánovania a nácvikov. Preto je dobré byť organizačne zdatný, fyzicky pripravený a ako u každého herca, aj tu je potrebná aj nejaká tá predstavivosť.
Na akých iných projektoch okrem Prokurátorky ste pracovali?
Je toho veľa, ale v poslednej dobe to boli predovšetkým reklamy a prípravy ďalších seriálov a filmov. Snáď budú čoskoro vonku ďalšie veci.
Čo na vašej práci považujete za najťažšie a čo vás, naopak, najviac baví? Menili by ste svoju prácu?
Moja práca je celoživotná láska a lásky sa nemenia. A pretože je to aj vášeň, tak tie najťažšie veci sú často aj tie najzábavnejšie. Je to vždý krásna výzva si niečo predstaviť, nadchnúť sa pre to ostatné, privítať nápady kolegov, či už sú to herci, kameramani, výtvarníci, alebo kaskadéri – a potom to všetko zorganizovať a previesť do zrozumiteľného zážitku, ktorý zaujme a zasiahne diváka. Za mňa nie je nič lepšie.