Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil

Ako vznikajú dúhové odlesky na mäse? Je bezpečné ho jesť?

Najčastejšie ho vidíme na šunke.


Asi každý, kto kedy jedol šunku, si všimol, že niekedy na nej môžeme vidieť farebné lesklé fľaky, ktoré pripomínajú olejovú škvrnu. Aký pôvod majú tieto pestrofarebné machule? Znamenajú, že s mäsom nie je niečo v poriadku?

Pestrofarebný odlesk

Lesklé škvrny sú najlepšie viditeľné na šunke, avšak niekedy ich nájdeme aj na iných druhoch mäsa. Odlesky sa líšia farbou. Niekedy dominuje fialová a zelená, inokedy sú zasa takmer bezfarebné a vizuálne pôsobia ako lesklá šupina z ryby.

Asi každý, kto kedy jedol šunku si všimol, že niekedy na nej môžeme vidieť farebné lesklé fľaky, ktoré pripomínajú olejovú škvrnu.
Shutterstock

V časoch, keď si ľudia myslia, že ekologický certifikát na obale potravín symbolizuje obsah hmyzu, by sa dalo čakať, že ohľadom tohto javu vznikne mnoho absurdných vysvetlení. Prekvapivo tomu tak nie je, avšak je pochopiteľné, že niektorí ľudia môžu byť znepokojení pri pohľade na farebné škvrny. Pravda je taká, že tento jav nijakým spôsobom nesignalizuje závadný stav mäsa.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zbláznili sme sa. Rozdávali sme EMEFKA Premium členstvo na mesiac úplne zadarmo

Optický efekt

Tento efekt vzniká, keď do tenkej vrstvy prenikajú svetelné lúče. Tie, ktoré sa odrážajú od jej vrchu, sa zrážajú s tými, ktoré sa odrážajú od jej spodku a táto interferencia vytvára pestrofarebné obrazce. V prípade mäsa teda interferencia vzniká na jednotlivých tenkých vrstvách svaloviny.

Ide teda o čisto vizuálny jav, ktorého príčinou sú fyzikálne vlastnosti mäsa. Dúhy na šunke nijako neindikujú hnilobu, obsah škodlivých chemikálií či LGBT.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.