Superhrdinku Wonder Woman vám určite nemusíme siahodlho predstavovať. Väčšina z vás iste videla jej sólovku z roku 2017, kde ju skvele stvárnila krásna Gal Gadot.
Film zaznamenal obrovský úspech, a tak sme sa v roku 2020 dočkali pokračovania Wonder Woman 1984. Ako však slávna superhrdinka vlastne vznikla? O tom si niečo povieme v nasledujúcom článku.
Wonder Woman vymyslel špičkový psychológ
Wonder Woman vymyslel psychológ a vysokoškolský pedagóg William Moulton Marston. Ten bol, okrem iného, veľkým zástancom ženských práv a vytvoril prvý prototyp detektora lži. Marston videl v komiksoch veľký potenciál a ako feminista chcel predstaviť silnú ženskú hrdinku (v tej dobe boli komiksy plné mužských superhrdinov).
Výsledkom bola Wonder Woman, ktorá sa prvýkrát objavila v magazíne All Star Comics v októbri roku 1941. Marston komiks vydal pod pseudonymom Charles Moulton.
Rané komiksy Wonder Woman obsahovali mnoho kontroverzných motívov
Ako sme uviedli, Marston bol feminista a zastával veľmi liberálne a pokrokové názory. To samo už stačilo, aby bol v 40. rokoch vnímaný kontroverzne. Do svojho komiksu umiestnil napríklad viacero tzv. „bondage“ scén, keď Wonder Woman často zväzovala svoje protivníčky.
Odôvodňoval to tak, že tým sa zvýraznilo jej oslobodenie (resp. oslobodenie žien) od sveta mužov či spoločnosti, kde im stále neboli priznávané viaceré práva.
Wonder Woman bola inšpirovaná dvoma najdôležitejšími ženami v Marstonovom živote
William Moulton Marston dostal inšpiráciu na vytvorenie Wonder Woman na základe dvoch žien jeho života. Vytvoril ju podľa svojej manželky Elizabeth Holloway Marston a ich spoločnej partnerky Olive Byrne. Áno, Marston prežil svoj život v polygamnom vzťahu s dvoma ženami. Mal s nimi štyri deti a po Marstonovej smrti zostali obe ženy žiť spolu.
Wonder Woman sa stala tŕňom v oku cenzorov a náboženských konzervatívcov
Marston sa musel za svoj komiks zodpovedať pred mravnostnou komisiou. Témy v komikse boli pre prudérnu spoločnosť skrátka príliš liberálne. Chceli Wonder Woman zakázať okrem iného aj preto, lebo obsahovala milostné narážky, ako aj preto, lebo zvolený kostým hrdinku viac odhaľoval, ako zahaľoval.
Marston do komiksu okrem svojich psychologických teórií vložil aj odkazy na svoj výskum
V komiksoch sa Wonder Woman objavuje s takzvaným lasom pravdy. Toto laso sme koniec-koncov mohli vidieť aj vo filmovej adaptácii. Ide o priamy odkaz na detektor lži, ktorý Marston sám vytvoril.
Postupom času sa záporáci Wonder Woman menili
Spočiatku hrdinská Amazonka bojovala proti nacistom, po skončení vojny sa však vrhla do záchrany týraných žien či boja za práva chudobných rodín. Jeden zo záporákov menom Dr. Psycho bol inšpirovaný Marstonovým kolegom, ktorý zastával názor, že ženy by nemali mať volebné právo.
Wonder Woman sa stala ikonou viacerých feministiek
Prominentná feministka Gloria Steinem sa o Wonder Woman živo zaujímala a osobne sa výrazne podieľala na jej propagovaní. V jej ponímaní Wonder Woman symbolizuje hodnotu ženskej kultúry a témy, ktoré sa feministi dlho snažia (či snažili) dostať do mainstreamovej spoločenskej diskusie.
Filmové a seriálové adaptácie
Vo filmovom a seriálovom svete si Wonder Woman odbila premiéru v roku 1972, keď sa objavila v malej roličke v animovanom titule The Brady Kids. Čo sa týka hraných projektov, v roku 1974 vznikol televízny film s Cathy Lee Crosby v hlavnej úlohe a v roku 1975 nasledoval televízny seriál, kde si hrdinskú Amazonku zahrala Lynda Carter.
Na strieborných plátnach sme sa Wonder Woman dočkali v roku 2016. Objavila sa v menšej úlohe v komiksovke Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti v podaní Gal Gadot a o rok neskôr sme sa dočkali aj jej regulárnej sólovky, ktorá si podmanila kiná, divákov aj kritikov. V roku 2020 dorazilo pokračovanie s názvom Wonder Woman 1984. Okrem toho bola súčasťou filmov Liga spravodlivosti a Liga spravodlivosti Zacka Snydera.
Podľa života Williama Moultona Marstona, tvorcu Wonder Woman, vznikol aj celovečerný film
Nezvyčajný životný príbeh doktora Marstona, ako aj jeho osudových žien, sa stal námetom pre fantastickú biografickú drámu Professor Marston and the Wonder Women, ktorú režírovala Angela Robinson. Marstona si zahral Luke Evans, jeho manželku Elizabeth stvárnila Rebecca Hall a ich spoločnú partnerku Olive si strihla Bella Heathcote.
Film si odniesol pozitívne kritiky a pokiaľ vás život tvorcu obľúbenej superhrdinky zaujíma, tak vám snímku Angely Robinson vrelo odporúčame.