Každý z nás sa už dozaista niekedy zamyslel nad pôvodom svojho priezviska. Na mnohé z nich mali vplyv cudzie jazyky ako latinčina, maďarčina či nemčina. Touto témou sa obšírnejšie zaoberá aj genealóg a publicista Pavol Vlček z Čadce, ktorý nám o nej porozprával veľa pútavých faktov a zaujímavostí.
Najskôr boli prímená
Pri pátraní po pôvode našich priezvisk si musíme uvedomiť určité historické súvislosti. V minulosti totiž najskôr existovali prímená a bolo bežné, že ľudia nosili takzvané prímeno po chalupe, ktoré mohli počas svojho života dokonca viackrát vystriedať. Jednotlivci mali prímená ako Ján od mlyna či Peter zvonár a podobne.
Priezviská, ako ich poznáme dnes, sa však vyvinuli a ustálili až neskôr. Zásadné zmeny nastali konkrétne v 18. storočí, keď bol vzhľadom na viaceré komplikácie zavedený systém dedičných priezvisk. Stalo sa tak počas panovania Márie Terézie, ktorá v roku 1770 vydala dekrét zakazujúci používanie prímena po chalupe.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
Jej syn Jozef II. neskôr vydal nariadenia a zákonné pravidlá pre problematiku rodinných mien, ktoré záväzne stanovovali používanie jedného dedičného priezviska. V súlade s nariadeniami si ľudia museli zvoliť priezvisko, ktoré následne používali. Navyše sa začali písať s veľkým písmenom.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Akými rôznymi spôsobmi vznikali v minulosti priezviská
- Ktoré jazyky mali na ich vznik najväčší vplyv
- Ktoré z nich mohli vzniknúť ako ironické pomenovanie
- Na ktorej stránke zistíš, ako je na tom tvoje priezvisko
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom