Určite si spomínaš na scénu z geniálneho filmu Charlie a továreň a čokoládu. V danej scéne šéf čokoládovne Willy Wonka predstavuje zázračnú žuvačku. Nuž, ako informuje web Sciencealert, niečo podobné sa podarilo vedcom z Fínska a Spojených štátov. Spoločne vyvinuli špeciálnu žuvačku, ktorá dokáže „zachytiť“ a neutralizovať niektoré vírusy chrípky a herpesu alebo oparu.
Keď sa povie boj proti chrípke a oparu, väčšine ľudí určite ako prvá nenapadne žuvačka. Nová medicínska štúdia však poukazuje práve na túto pochutinu, ktorá sa môže stať novou účinnou zbraňou proti vírusom. Ide o medicínsku žuvačku vyrobenú najmä z prášku zo semien fazule Lablab purpureus. Tá obsahuje prirodzene sa vyskytujúci antivírusový proteín s názvom FRIL. Ten má schopnosť zachytávať a neutralizovať vybrané vírusy vrátane tých, ktoré spôsobujú chrípku a herpes.
„Širokospektrálny antivírusový proteín (FRIL), ktorý sa nachádza v prirodzenom potravinovom produkte – fazuľovom prášku – a dokáže neutralizovať nielen ľudské, ale aj vtáčie chrípkové vírusy, predstavuje inovatívny spôsob, ako predchádzať infekcii a prenosu týchto vírusov,“ uviedol profesor Henry Daniell z Pennsylvánskej univerzity, kde pôsobí na Stomatologickej fakulte. „Tým, že cieli na vírusy priamo v ústnej dutine – teda tam, kde sa šíria najefektívnejšie – by tento produkt mohol vyriešiť jednu z veľkých medzier v zdravotnej starostlivosti.“
Žuvačka a testy
Laboratórne testy, ktoré simulovali proces žuvania v tzv. mechanických ústach, ukázali, že viac ako 50 % proteínu FRIL sa uvoľnilo už do 15 minút od začiatku žuvania. Vedci zistili, že už 40 miligramov FRIL-u v jednej 2-gramovej tablete žuvačky dokázalo znížiť množstvo chrípkového vírusu o viac než 95 %. V prípade vírusov spôsobujúcich herpes – HSV-1 a HSV-2 – boli potrebné dávky 160 mg a 74 mg.
Pri vývoji tejto netradičnej žuvačky dodržiavali vedci prísne normy pre liečivá aj potraviny, aby bola bezpečná pre ľudskú konzumáciu. Stabilizačné testy navyše potvrdili, že žuvačka si zachováva svoje účinky a nezkazí sa ani po 800 dňoch skladovania pri izbovej teplote.
Nápad na antivírusovú žuvačku vznikol počas pandémie COVID-19, keď sa tím profesora Daniella snažil nájsť spôsob, ako obmedziť prenos vírusu SARS-CoV-2 cez sliny. Teda pri kýchaní, kašľaní alebo rozprávaní. O liečivých vlastnostiach lablabových bôbov už vedeli, zostávalo už len nájsť spôsob, ako FRIL efektívne zabudovať do žuvačky.
Po sľubných laboratórnych výsledkoch vedci plánujú spustiť klinické testy na ľuďoch. Zároveň chcú skúmať účinnosť žuvačky aj proti ďalším nebezpečným vírusom. Tieto žuvačky pravdepodobne raz zažijú podobnú popularitu ako 35-tisíc ukradnutých žuvačiek z roku 2022.
