Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Ako zabrániť blednutiu čiernej farby na bielizni? Tipy a triky, aby veci nestratili svoju sýtu tmavosť

S týmito trikmi si môžeš byť istý, že čierna farba zostane sýto čierna.


Medzi obľúbené činnosti mojej mamky patrí žehlenie, varenie a pranie… takto nejako znie popis práce matiek ich deťmi. Áno, deti môžu vnímať, že domáce práce sú obľúbenými činnosťami matiek, no všetci veľmi dobre vieme, že väčšinou ide o nevyhnutné povinnosti, ktoré dospelí ľudia (nielen ženy) musia robiť.

Dnes bude reč o praní. Určite si sa už aj ty stretol s problémom blednutia farieb. Najhoršie je na tom čierna. Čierna farba je elegantná a nadčasová, ale jej blednutie môže byť frustrujúce. Ak chceš, aby tvoje čierne oblečenie a textílie zostali sýto čierne čo najdlhšie, vyskúšajte tieto osvedčené tipy a triky.

1. Pranie naruby

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zabrániť blednutiu čiernych farieb, je prať oblečenie naruby. Týmto spôsobom sa minimalizuje priamy kontakt farby s pracím prostriedkom a trenie počas prania.

2. Používaj jemné pracie prostriedky

Vyber si pracie prostriedky určené špeciálne pre tmavé alebo čierne oblečenie. Tieto produkty obsahujú menej agresívne zložky, ktoré pomáhajú zachovať farbu.

3. Studená voda

Pranie v studenej vode je ďalším účinným spôsobom, ako udržať čierne farby. Teplá voda môže spôsobiť blednutie farieb rýchlejšie ako studená.

20 ľudí, pre ktorých sa pranie špinavej bielizne skončilo katastrofálne

Mohlo by ťa zaujímať:

20 ľudí, pre ktorých sa pranie špinavej bielizne skončilo katastrofálne

4. Pranie v správnom cykle

Používaj šetrný alebo jemný cyklus na práčke. Tento cyklus znižuje trenie a pomáha chrániť vlákna, čo vedie k dlhšiemu zachovaniu farieb.

5. Vhodné sušenie

Vyhni sa sušeniu na priamom slnku, ktoré môže spôsobiť blednutie farieb. Ideálne je sušiť oblečenie vo vnútri alebo v tieni. Ak používaš sušičku, zvoľ nízku teplotu alebo sušenie na vzduchu.

6. Prírodné prostriedky

Pridanie pol šálky octu alebo soli do prania môže pomôcť zafixovať farby a zabrániť ich blednutiu. Oba tieto prírodné prostriedky sú šetrné k textíliám.

7. Obmedz pranie

Časté pranie môže spôsobiť rýchlejšie blednutie farieb. Ak nemá oblečenie silné znečistenie, skús ho prať menej často alebo ho iba prepláchni.

Starostlivosť o čierne oblečenie a textílie si vyžaduje len pár jednoduchých krokov. Praním naruby, používaním jemných pracích prostriedkov a sušením mimo priameho slnka môžeš výrazne predĺžiť životnosť farieb a udržať svoje oblečenie dlho ako nové.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.