Ako znížiť spotrebu? 5 užitočných rád pre vodičov, ktorí už zanevreli na verejnú dopravu

Buď EKO! -logický aj -nomický.

Zdroj: Shutterstock

Presúvať sa vlastným autom znamená pre väčšinu z nás úsporu času. Aby to však znamenalo aj úsporu našich financií, je potrebné vyvarovať sa niekoľkých zásadných chýb, ktorých sa dopúšťame denne, či už vedome alebo nie. Presnejšie povedané, ako uvádza Americká federácia spotrebiteľov, dopúšťa sa ich takmer jedna štvrtina z nás.

Shutterstock

Základná premisa je jasná: čím menej minieš, tým viac ušetríš. Na jednej jej strane stojí objem pohonných hmôt, na druhej naša peňaženka. Z používateľských výskumov je zrejmé, že v optimálnom prípade by sme dokázali ušetriť takmer pätinu našich reálnych nákladov, teda asi 20 percent. A to už je slušné číslo. Tak si to poďme rozmeniť na drobné a povedzme si, kde robíme najčastejšie chyby.

1. Kufor plný zbytočností

Ruku na srdce, koľko zbytočností prevážaš vo svojom aute, najmä však v kufri? Mnohí by o tom mohli napísať román. Keď si však uvedomíš, že každých 10 kilečiek navyše zvyšuje spotrebu v priemere o pol percenta, vieš pomerne presne určiť, koľko míňaš zbytočne. Tak šup-šup, nech je kufor čím skôr prázdny.

Shutterstock

2. Tlak v pneumatikách

Aj keď sa to nezdá, tlak v pneumatikách má na ekonomiku prevádzky výrazný vplyv. Jazda na podhustených gumách výrazne zvyšuje valivý odpor, a tým aj tvoju spotrebu. Stanov si pravidelný interval na kontrolu tlaku, dvakrát za rok pri prezúvaní určite nestačí. Správne nahustenými pneumatikami môžeš ušetriť aj 2 percentá pohonných hmôt. Údaje o správnom tlaku nájdeš na vnútornej strane viečka palivovej nádrže.

Shutterstock

3. Správna geometria je dôležitá

Podobné účinky ako pri podhustených pneumatikách sa prejavia aj pri zlej geometrii náprav, ktorá býva dôsledkom ich mechanického poškodenia, napríklad aj vinou nekvalitných ciest (alebo tvojej zbesilej jazdy po nich). Okrem zvýšeného opotrebenia plášťov sa tu môže prejaviť aj pomerne značný nárast spotreby, niekedy aj v rozmedzí 5 až 10 percent.

Shutterstock

4. Zbytočný chod motora

Poznáš to, dlhý rad na svetlách alebo na priecestí, prípadne čakáš kamarátov či svoju lásku na parkovisku neotáľaj s vypnutím motora. Okrem drobnej úspory paliva budeš ohľaduplný k prírode. Vyhni sa aj pridlhému zohrievaniu auta pred jazdou, minútka je tak akurát, potom auto pomaly zaťažuj. Šetríš tak motor, ovzdušie a v najneposlednejšom rade aj tvoje nasporené bubášiky.

Shutterstock

5. Nehospodárny štýl jazdy

Ak jazdíš metódou „plyn-brzda“, tak okrem rizika ozvracaných zadných strán predných sedadiel od tvojich spolujazdcov je práve tvoja peňaženka tým, čo dostáva ešte väčší náklad ako tie pedále, ktoré tak nekontrolovane udupávaš až pod zem.

Plynulá jazda predpísanými rýchlosťami dokáže robiť v nádrži zázraky. Akceleruj preto mierne až stredne a ak to nie je nevyhnutné, nestláčaj plyn až na podlahu, aby si vzápätí preveril spoľahlivosť tvojho brzdového systému. Plynulou jazdou vieš v pohode ušetriť aj 20 percent pohonných hmôt.

Shutterstock

Okrem týchto najdôležitejších faktorov zohráva významnú úlohu pri spotrebe tiež nadmerné používanie klimatizácie technický stav auta, ale tiež zbytočné otváranie okien pri vyšších rýchlostiach, čím zhoršuješ aerodynamiku tvojho vozidla. Nezabudni však ani na drobnosti, ako napríklad nedbalo zatvorená nádrž, ktorá môže spôsobiť odparovanie paliva.

Skús si teda zobrať k svojmu srdcu toto polovičné desatoro“ a mysli na to, že spotrebovať o pätinu menej paliva znamená nielen väčšiu odolnosť tvojej kreditky, ale aj výdatnú ekologickú pomoc pre už aj tak dosť znečistené ovzdušie. Alebo to auto skrátka nechaj pred domom a choď na eMHáDečku!

Richard Bonde / imhd.sk
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
15
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
21
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
5
Haha
Woow Woow
4
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
15 milých a vtipných ilustrácií vystrihnutých z bežného života ženy


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME