Ako zo seba na vstupnom pohovore neurobiť debila

Oslniť na pohovore dokážeš aj ty. Chce to iba miernu prípravu a menšie ego.

Konečne si sa rozhodol prispieť do rodinného rozpočtu a začať pracovať? Gratulujeme. Už len samotné rozhodnutie, že chceš pracovať je veľký krok (malý krok pre ľudstvo, ale veľký krok pre človeka). Doteraz si mal víkendovú pohodičku, ale myšlienka, že si zarobíš svoje vlastné peniaze je celkom lákavá, takže už si rozposlal zopár životopisov. Ak si sa dostal do fázy, že ten tvoj nafejkovaný životopis niekoho zaujal a pozval ťa na pohovor, poď sa s nami pozrieť, čomu sa vyhnúť a čo naopak vytiahnuť, aby si dostal svoj dream job (a je jedno či sa hlásiš do Tesca na kasu, do pizzerie na obsluhu, či do knižnice na triedenie kníh).

https://media.giphy.com/media/9qo0zGbIEOlag/giphy.gif

PRVÝ DOJEM

Či chceš alebo nechceš, aj tá najlepšia pani personalistka dá na prvý dojem. Ak to po*erieš hneď prvou vetou, tak si môžeš zase cez víkendy trieskať hlavu o stenu.

OBLEČENIE

V teplákoch môžeš chodiť do fitka, dokonca v dnešnej dobe aj do kina či na párty, ale na pohovor vytiahni niečo slávnostnejšie. Samozrejme, ak sa nehlásiš do banky na top manažéra a podobne, tak oblekom to zas hrotiť nemusíš. Úplne postačí, ak si dáš jednofarebné nohavice (kľudne aj džíny, ale skús sa vyhnúť klasickým modrým a už úplne odignoruj nohavice s dierami) a basic tričko či košeľu (basic tričko nemyslíme to oranžové s potlačou Star Wars).

Slečny to majú jednoduchšie, stačí sa vyhnúť veľkým výstrihom (chápeme, že prsia máte krásne a chcete to ukazovať, ale lepšie je obetovať jedno popoludnie za „slušňáčku“ a vyprsiť sa vo voľnom čase) a mini dĺžkam (nohy máte tiež určite krásne, ale nič kratšie ako nad kolená na pohovor určite nie, každá personalistka má svoj malý skrytý komplex, tak prečo dráždiť?).

PODANIE RUKY

Budeš spotený. Lebo si v strese. Je to normálne. Ak sú niekde v budove záchody, choď sa tam namydliť, usušiť a ukľudniť. Ak nestíhaš, tak si aspoň trošku poobtieraj tie spotené paprčky do nohavíc. Podávať si ruku s mŕtvou rybou, to nie je najlepší začiatok.

https://www.pexels.com/photo/adult-blur-boss-business-288477/

ÚSMEV

Pani personalistka vidí denne milión nových tvárí, tak na ňu buď milý a vyčaruj hneď pri vstupe úsmev. Nemyslíme tým hneď niečo na štýl Masky, či Joeyho z Priateľov, skôr niečo nenútené a pokorné. Hanblivý úsmev ako sa usmievaš na diskotéke na svoj objav bude asi najideálnejší.

https://www.pexels.com/photo/men-s-black-coat-with-white-polo-shirt-213117/

SAMOTNÝ POHOVOR

O MNE

Hneď prvé, čo si ešte ani nesadneš, ťa personalistka vyzve, aby si o sebe povedal pár viet. Tvár sa, že to nemáš pripravené, že si taký spontánny, ale samozrejme, doma sa nauč všetkých tých 5 viet naspamäť odpredu odzadu. Daj stručné info o tvojich pracovných skúsenostiach. Ak žiadne nemáš, tak je v poriadku, trošku si niektoré veci prikrášliť. Ak si sa staral sestre o deti cez víkend, tak sa kľudne opíš ako spoľahlivý babysitter (to, že to boli spratkovia tvojej sestry a skoro zhorel dom, nikto vedieť nemusí). Ak si pomáhal ocovi opravovať autá, tiež môžeš trošku skutočnosť prikrášliť a povedať, že máš skúsenosť z autoservisu. Čo oči nevidia, srdce nebolí, ako sa hovorí, takže aspoň minimálna prax je prax.

Pri otázke schopností sa snaž byť čo najúprimnejší. To, že počúvaš španielsky rap a videl si dva severské dokumenty neznamená, že si dáš do životopisu, že hovoríš španielsky či nórsky.

https://media.giphy.com/media/XtB0qy4kx8jCM/giphy.gif

OTÁZKY

Otázky, ktoré sa ťa na pohovore na 90% opýtajú a na ktoré by si si mal určite vopred pripraviť odpovede:

• Prečo by sme mali vybrať práve vás? – Odpoveď, že si čarovný, asi nikoho neokúzli. Čarovný, nečarovný, v tejto časti vytiahni svoje dobré vlastnosti, schopnosti a ideálne aj zopár viet o firme, kde sa hlásiš, aby si vyzeral ako jedinec, ktorý má prehľad.

• Vaše tri dobré a tri zlé vlastnosti? – Pozor, tu u tých zlých vlastností, hlavne nehovor, že si lenivé prasa, že rád prokrastinuješ, že vlastne nechceš pracovať a podobné bludy. Respektíve, bludy to nie sú, je to pravda, ale ver, že toto personalistka nechce vôbec počuť. Takže si nájdi zopár vlastností, z ktorých vieš urobiť koniec koncov svoje prednosti. Napríklad, že si príliš puntičkársky a veci rád doťahuješ na 120%. Alebo, že niekedy si berieš aj prácu domov, že nad tým tráviš svoj voľný čas… nech je to však aspoň trošku reálne.

https://media.giphy.com/media/M7v7o44qFeqvS/giphy.gif

• Kde sa vidíte o 5 rokov? – Vyvalený na gauči s ovládačom v ruke a miliónmi na účte. Áno, krásna reálna predstava. Takže sa rýchlo zobuď a vymysli aspoň niečo, čo sa približuje realite.

https://media.giphy.com/media/3o7aCUFOW2JaaHqOzu/giphy

• Máte vy na mňa nejaké otázky? – Mykneš plecami a tak nejak stratene odpovieš: „Ani nie.“ Tak s tým si skončil a pani personalistka ťa hneď zaradí do kolónky, ďalší lenivý študentík, ktorý ma tu oberá o čas. Priprav si aspoň jednu otázku – napríklad aké sú firemné benefity, teambuilding a podobne.

Celý čas sa snaž hovoriť kultivovane, nemusíš to ale zase preháňať a tváriť sa ako úd v teplej vode. Budeš síce nervózny, ale pokús sa dať trošku „do klidu“ a očariť personalistku. Však si predsa čarovný.

https://pixabay.com/en/woman-girl-female-people-laptop-214785/

Titulná fotka: pixabay.com, pixabay.com

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
4
Haha
Woow Woow
6
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Si sama? Toto sú dôvody, prečo si single!

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME