Nedeľa 7.8.2022
sk
Štefánia
cz
Lada

Aktivista chodí ovešaný odpadkami. Chce tým ľuďom pripomenúť, koľko odpadu vytvárajú

Viacerých ľudí už inšpiroval k zmene prístupu.


Koľko odpadu vyprodukuje priemerný človek? To závisí od toho, v akej časti sveta žije. Podľa organizácie US Environmental Protection Agency však priemerný Američan vytvorí približne 2,2 kilogramu odpadu za deň. Ľudia to ale príliš nevnímajú, takže sa im to aktivista Rob Greenfield rozhodol pripomenúť. Ako napísal portál Unilad, Rob všetok odpad, ktorý on sám vyprodukoval, nosí priamo na tele.

Vytvoril si z neho akési provizórne oblečenie a chodí po uliciach ovešaný sáčkami, ktoré sú plné obalov od nápojov, prázdnych škatúľ či iných odpadkov. Tento „oblek“ váži okolo 28 kilogramov.

Takto nevšedne vyparádený plánuje chodiť celý mesiac. „Snažím sa žiť tak, aby som produkoval takmer nulový odpad,“ povedal novinárom. „Zachádzam do extrémov, aby som vytvoril čo najmenej odpadu. Ale na tento mesiac dám svoju etiku a morálku bokom a namiesto toho sa len tak vznášam vo vánku konzumu.“

Profimedia

Inšpiroval aj ostatných

Touto cestou chce ľuďom pripomenúť, koľko odpadu vytvárajú, a možno ich aj inšpirovať k tomu, aby sa svoju spotrebu snažili znižovať. Čím viac odpadu totiž vyrobíme, tým väčšiu záťaž to predstavuje pre prírodu a ekosystémy, ktoré ovplyvňujú klímu. „Väčšina ľudí odpadky vníma štýlom: zíde z očí, zíde z mysle. Proste to vyhodíme a ďalej o tom neuvažujeme. Mojím cieľom je vytvoriť vizuálnu ukážku toho, koľko toho naozaj je,“ dodal Rob.

Uviedol tiež, že nosiť takýto oblek nie je žiadny med. Počas dvanásteho dňa už začínal pociťovať pomerne veľkú ťažobu. „Začal som cítiť tú váhu a povedal som si, že je neuveriteľné, koľko toho odpadu v skutočnosti je,“ podotkol.

Profimedia

Aké názory Robova aktivita vyvolala?

Prevažne pozitívne. Trelawny Dios sa napríklad vyjadrila, že ju to inšpirovalo k tomu, aby zmenila svoje návyky a vytvárala tak menej odpadu. „Bolo to pre mňa až trochu nechutné, keď som videla, koľko odpadu vytváram a koľko vecí vyhadzujem,“ nechala sa počuť Davina Kangavari. Melinda Spigel sa zase zaviazala, že si už nebude viac kupovať kávu v papierových pohároch. Snaha aktivistu teda prináša očakávané ovocie!

Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť