Aktivity, ktoré ti pomôžu zmierniť stres a napätie

Aj obyčajné pečenie či záhradkárčenie ti pomôže cítiť sa lepšie.

Zdroj: © Shutterstock

Depresia či pocity úzkosti v dnešnej dobe plnej stresu sužujú mnohých, a určite aj ty uznáš, že občas je naozaj makačka udržiavať sa pozitívne naladený. Niekedy je tých impulzov pre úsmev skutočne málo a každodenná rutina sama osebe človeka unaví.

Psychológovia preto odporúčajú nájsť si koníčky a ponoriť sa do aktivít, ktoré ti pomôžu trochu „ožiť“, zamestnajú tvoju myseľ a dostanú ťa do kreatívneho módu.

Či už je to cvičenie jogy, alebo naberanie nových umeleckých zručností, existuje veľa spôsobov, ako si dať prestávku, zbaviť sa stresu a zmierniť pocity úzkosti. Toto sú tipy na aktivity, ktoré ti aj podľa psychológov môžu pomôcť cítiť sa lepšie:

Joga

Cvičenie jogy môže priniesť pozitívne výsledky ako na tele, tak i na duši. Okrem lepšieho držania tela a posilnených svalov ti toto starodávne cvičenie mysle a tela môže dožičiť aj množstvo duševných a emocionálnych benefitov.

Výskumy dokázali, že medzi ne patrí aj znížený stres a zvýšená schopnosť zvládať negatívne myšlienky. Joga tiež môže pomôcť človeku k lepšiemu spánku a vyrovnať sa s príznakmi úzkosti spôsobenými ťažkými životnými situáciami.

Shutterstock

Pečenie

Aj varenie či pečenie patrí medzi upokojujúce aktivity. Zvŕtanie sa v kuchyni ti môže priniesť pocit spokojnosti získaný pri videní konečného produktu, a to prirodzene zlepší tvoju náladu. Vytvoríš niečo hmatateľné, čo si môžeš vychutnať a niekoho s tým aj ponúknuť, a získaš tak aj zaslúžený pocit úspechu. Počas varenia sa taktiež aktivizuje tvoja tvorivosť a kreativita, a tak odpútaš svoje myšlienky od problémov, ktoré ťa trápia.

Záhradkárčenie

„Motanie“ sa v záhrade, okopávanie a pestovanie rastlín na čerstvom vzduchu je prínosné hneď z niekoľkých dôvodov. Slnko môže spustiť uvoľňovanie hormónu sérotonínu, ktorý pôsobí ako stabilizátor nálady a pomáha nám cítiť sa pozitívnejšie a produktívnejšie.

A taktiež pestovanie vlastných plodov dodáva pocit sebestačnosti a zadosťučinenia, keď môžeš jesť niečo, čo si sám „vytvoril“. Okrem toho, počúvať zvuky a cítiť vôňu hliny a prírody tvoju hlavu dokonale zrelaxuje.

Shutterstock

Šitie

Aj táto činnosť sa preukázala byť úzko spätá s duševným zdravím. Keď sa sústredíš na šitie, všetko ostatné ide bokom. Tým pádom to funguje ako meditácia, keďže svoj mozog na chvíľu vytrhneš z reality. Taktiež ti pomáha udržať myslenie v bdelom a funkčnom stave, inak povedané preberie ťa.

Písanie

Aj písanie je aktivitou, pri ktorej môžeš skvelo zregenerovať svoju dušičku. Jeho výhodou je, že dáš von svoje myšlienky, bez toho, aby si ich niekomu prezradil. A môžeš sa k nim vrátiť spätne.

Každopádne, „vypísať sa z toho“ ti pomôže, nemusí to byť štylisticky dokonalé ani super kreatívne. Rovnako, ako aj pri kreslení, nejde o výsledok, ale o samotný proces, pri ktorom dáš zo seba von negatívnu emóciu. Je to vynikajúci spôsob terapie.

Príroda

Štúdie dokázali, že čo i len pozeranie sa na obrázky prírody má pre naše duševné zdravie veľmi pozitívne účinky. Napríklad, upokojujúce zvuky prírody a dokonca aj vonkajšie ticho môžu znížiť krvný tlak a hladiny stresového hormónu kortizolu. Pozitívne účinky majú aj vizuálne aspekty prírody. Zamerať pohľad a energiu na stromy a zeleň naozaj pomáha.

Shutterstock

Hudba

Hudba ovplyvňuje náladu, jej počúvanie, ako aj jej tvorba majú veľmi priaznivé účinky na naše psychické zdravie. Je schopná nám dokonca zmierniť bolesti, čo preukázali aj výskumy. Ak si sa chcel naučiť hrať na nejaký hudobný nástroj, vždy je ten správny čas. Tvorba hudby je fantastická pre odbúranie stresu a nepríjemných pocitov. A tiež sa z teba nemusí nutne stať veľký virtuóz, nauč sa to robiť iba pre svoj dobrý pocit.

Tanec

Prakticky každá fyzická aktivita môže zlepšiť našu náladu, no mnohé z nich sa nám zdajú príliš nezáživné, aby sme sa ich prinútili vykonávať. No tanec je činnosť, ktorú si aj vďaka hudbe a jej pozitívnym účinkom skutočne užiješ.

Čarovným spôsobom kombinuje terapeutickú silu hudby s fyzickou aktivitou. Jedna štúdia dospela k záveru, že tanec predstavuje pre tvoj mozog skvelú dvojhru. Hudba totiž stimuluje mozgové centrá odmeňovania, zatiaľ čo pohyb aktivuje tvoje senzorické a motorické obvody.

Shutterstock
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Ľudia sa podelili o to najstrašidelnejšie a najdivnejšie, čo si kedy vypočuli

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME